भारतीय गाडी र सिनेमा बन्द गराउनका लागि आन्दोलन गरिएको होइन : वैद्य

१३ आश्विन २०६९, शनिबार १२:०६ मा प्रकाशित

काठमाडौ, १३ असोज । नेकपा–माओवादीका अध्यक्ष मोहन बैद्य किरणले राष्ट्रिय स्वाधीनताको आन्दोलनअन्र्तगत भारतीय नम्बर प्लेटका सवारी साधन र चलचित्र पुरै बन्द गराउन आन्दोलन नगरेको स्पष्ट पारेका छन् । उनले राष्ट्रिय स्वाधीनताको विषयमा मुलुकमा बहस पैदा गर्न आफूले हिन्दी भाषाको चलचित्र र भारतीय नम्बर प्लेटको सवारी साधन निषेध गर्ने आन्दोलन थालेको तर्क गरे । एक अन्तरवार्ताका क्रममा उनले भने– ‘हामी भारतविरोधी होईनौं, भारतको विस्तारवादी शासकका विरोधी हौं । हामी सबै विदेशी मित्र राष्ट्रहरुसँग राम्रो सम्बन्ध बनाएर जाने योजनामा छौं ।’ बैद्यले भारतसँग सवारी साधन र चलचित्र भन्दा धेरै ठूला ठूल समस्या भएको भन्दै आफूहरुले स्वाधिनताको आन्दोलनमा पुनविचार गर्न सक्ने सम्भावना जताए । आफूहरुले प्रधानमन्त्रीसँग बुझाएको ७० बुँदे माग पुरा गर्नेतर्फ प्रधानमन्त्रीले ध्यान नदिएकोले पनि बार्ता गर्नु बाध्यता भएको बैद्यको कथन थियो । भारत र नेपालवीचको सम्बन्ध ठूल्दाई र सान्दाईको हिसावमा चल्न नसक्ने भन्दै वैद्यले दुई मुलुकको सम्बन्ध समानताको आधारमा चल्नु पर्ने जिकिर गरे । प्रधानमन्त्री डा बाबुराम भट्टराईले सहज रुपमा सरकार नछाडे आन्दोलनबाट हट्नुको विकल्प नरहेको भन्दै विवाद भए पछि राजिनामा दिएर बाबुरामभन्दा राजनीतिमा प्रचण्ड नैतिकवान देखिएको बताए । काग्रेस र एमालेको गठबन्धनसँग आफ्नो धेरै विषयमा असहमति रहेकोले सो गठबन्धनमा सहभागी भएर आन्दोलन नगर्ने स्पष्ट पार्दै बैद्यले सँगै आन्दोलन नगरे पनि आन्दोलनमा समर्थन भने रहने जिकिर गरे । एमाओवादीसँग धेरै विमती रहेकोले पार्टी एकता हुनै नसक्ने स्पष्ट पार्दै दुई पार्टीवीच सम्पत्ति वाँडफाडमा कुरा मिले पनि पैसा बांडफाडमा कुरा अहिलेसम्म पनि मिल्न नसकेको उनले खुलासा गरे ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौँ । लुम्बिनी प्रदेशका नवनियुक्त मन्त्रीले पद तथा गोपनीयताको शपथ लिएका छन् । प्रदेश प्रमुख धर्मनाथ यादवले नवनियुक्त मन्त्रीहरु विजय

काठमाडौं । कोरोना भाइरसको दोस्रो लहर नेपालमा महामारीकै रुपमा फैलिन थालेको छ । सोमबार १२सय ८२ नयाँ संक्रमित थपिएका छन्

काठमाडौँ । सार्वजनिक यातायातमा सिट क्षमताभन्दा बढी यात्रु राख्न नपाइने भएको छ । सोमबार बिहान बसेको मन्त्रिपरिषद् बैठकले नयाँ भेरियन्ट

काठमाडौं । नेपाली कांग्रेसका सभापति शेर बहादुर देउवाले अहिले प्रजातन्त्रमाथि खतरा उत्पन्न भएकाले ओलीलाई प्रधानमन्त्रीबाट हटाउनुपर्ने बताएका छन् । नेपाल