चरा ठोक्किएर मात्र जहाज दुर्घटना नभएको आशंका, नेपाली पाइलट सक्षम भएको दाबी

१२ आश्विन २०६९, शुक्रबार २०:३२ मा प्रकाशित

काठमाडौ, १२ असोज । नेपाल बायु सेवा निगमका वरिष्ठ क्याप्टेन रविन्द्र कुमार सेरचनले चरा ठोक्किएर मात्र कुनै पनि विमान दुर्घटना नहुने भन्दै दुर्घटनामा प्राविधिक कमजोरी रहेको दावी गरेका छन् । राजधानीमा शुक्रबार आयोजित एक कार्यक्रमबीच क्याप्टेन शेरचनले आफूले जहाज उडाउँदा पटक–पटक चरासँग ठोक्किए पनि बचाएको उदाहरण प्रस्तुत गर्दै जहाजमा भएको प्राविधिक र विमानस्थलको ब्यवस्थापनमा रहेको कमजोरी पनि दुर्घटनामा सहायक भएको आरोप लगाए । उनले नेपाली पाईलट विश्वकै सबैभन्दा जोखिम उडान गर्न सक्षम प्रमाणित भईसकेको अवस्थामा चरा ठोक्किएर मात्र दुर्घटना भयो भन्नु उचित नहुने तर्क गरे । उनले भने– हिजो नै उडानको लागि अयोग्य भनेर नउडाएको विमान आज के गरेर उडायो ? यो नै शंकास्पद छ ।
विमानस्थलमा चरा उड्न नसक्ने बातावरण निर्माण गर्ने ब्यवस्थापनको पक्षमा विमानस्थल ब्यवस्थापन असफल भएको भन्दै नेपालको मौसम र भौगोलिक जटिलताको कारण पनि धेरै दुर्घटना हुने गरेको अनुभव उनले सुनाए । उनले विमानलाई मानवबस्तीमा खस्न नदिई खोलामा खसाउनु पाईलटको कुसलताको उदाहरण भएको भन्दै विमानका पाईलट सक्षम रहेको पुष्टि भएको बताए ।
नेपाल बायू सेवा सञ्चालक संघका अध्यक्ष रामेश्वर थापाले मनहरा खोलामा दुर्घटना भएको सिता एयर विमान दुर्घटनामा पाईलटको कुनै भूमिका नभएको भन्दै प्राविधिक जांच भएर उडेको विमान चराको कारणले मात्र दुर्घटना परेको दावी गरे । उनले मानवबस्तीमा विमान खस्न नदिनु पाईलटको सक्षमताको उदाहरण भएको भन्दै ठोक्किन आटेको चराबाट बचाउन खोज्दा दुर्घटना भएको हुन सक्ने बताए ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौँ । प्रधानमन्त्री शेरबहादुर देउवाले सरकारले धान चामलको उत्पादन र उत्पादकत्व वृद्धि गर्दै यसको आयात प्रतिस्थापन गर्ने रणनीति लिएको बताएका

काठमाडौँ । प्रत्येक वर्ष असार १५ गते मनाइने धान दिवसका अवसरमा आज खेतमा काम गरी दहीच्युरा खाएर मनाइँदै छ ।

काठमाडौं । देशभर लगातार वर्षा भइरहेको छ । जल तथा मौसम विज्ञान विभागका अनुसार पहाडी र तराई क्षेत्र केन्द्रित वर्षा

नेपाल र भारतबीच महाकाली एकीकृत विकास सन्धि भएको २६ वर्षपछि नेपालले पानी पाएको छ। सन् १९९६ मा नेपाल र भारतबीच

आजको प्रमुख समाचार