टापुको विषयमा चीन र फिलिपिन्सबीच तनाव

१२ आश्विन २०६९, शुक्रबार ०९:५४ मा प्रकाशित

काठमाडौं, १२ असोज, (एजेन्सी) । विवादित टापुको अनुगमनका लागि खटिएका आफ्ना ड्रोन (चालकरहित विमान)माथि हमला नगर्न चीनले फिलिपिन्सलाई चेतावनी दिएको छ । फिलिपिन्सले आफ्नो दाबी गर्दै आएको हुनग्यान टापुको आकाश क्षेत्रमा चिनियाँ ड्रोन प्रवेश गरे खसाल्ने फिलिपिनी अधिकारीले जनाएको प्रत्युत्तरमा बिहीबार चीनले यस्तो चेतावनी दिएको हो ।
हुनग्यान टापुलाई फिलिपिन्समा स्कारबोरफ सोहलका नामले चिनिन्छ । फिलिपिन्सको प्रतिरक्षा मन्त्रालयका प्रवक्ताले हुनग्यान टापुको आकाशमा चिनियाँ ड्रोन देखापरे खसाल्ने चेतावनी दिएका थिए । यसको प्रत्युत्तरमा चिनियाँ प्रतिरक्षा मन्त्रालयका प्रवक्ता याङ युजुनले ‘साउथ चाइना सी’मा उत्तेजना फैलाउने कार्यको चीनले सदैव विरोध गर्ने बताए । विवादित टापु अनुगमनका लागि चीनले ड्रोन प्रयोग गर्ने उल्लेख गर्दै उनले ड्रोन परिचालन वैधानिक एवं न्यायसंगत रहेको जिकिर गरे ।
हुनग्यान र नान्सा टापु तथा यस आसपासका जलक्षेत्रमा चीनको अविवादित सार्वभौमिकता रहेको दाबीसमेत उनले गरे । गत आइतबार चीनले जलक्षेत्रको अनुगमन वृद्धिका लागि ड्रोन तैनाथ गर्ने घोषणा गरेको थियो ।
विवादित टापुको स्वामित्वलाई लिएर गत अप्रिलमा दुई देशबीच संघर्ष चुलिएको थियो । विवादित टापुछेउ दुवै देशले पानीजाहाज तैनाथ गरेपछि झडपको अवस्था सिर्जना भएको थियो । तर, आपसी सहमतिमा जहाज हटाउने निर्णय दुई मुलुकबीच भएको थियो । चीनले ‘साउथ चाइना सी’ का लगभग सबैजसो क्षेत्रमा आफ्नो सार्वभौमिकता दाबी गर्दै आएको छ । तर, भियतनाम, फिलिपिन्स, ब्रुनाई, ताइवान, मलेसियालगायत राष्ट्रले चिनियाँ दाबीलाई अनुचित मान्दै आएका छन् ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

साउदी अरबले तीन उच्च सैनिकलाई ‘देशद्रोह’ गरेको आरोपमा मृत्युदण्ड दिएको यहाँको रक्षा मन्त्रालयले बताएको छ । मन्त्रालयले राज्य सञ्चालित समाचार

म्यानमारमा सैनिक कु विरुद्धमा जारी प्रदर्शनका क्रममा थप ८० जनाको मृत्यु भएको छ । म्यानमारको बागो शहरमा भएको प्रदर्शनमा सो

काठमाडौँ। प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले बेलायती राजकुमार फिलिपको निधनप्रति दुःख व्यक्त गरेका छन् । प्रधानमन्त्री ओलीले सामाजिक सञ्जाल ट्वीटरमार्फत राजकुमार

प्राथमिकता समूहमा नभएको भए पनि जनवरीमा कोरोनाभाइरस खोप लगाएको पुष्टि भएपछि जर्मनीका एक मेयरलाई उहाँको आफ्नै नगर काउन्सिलले निलम्बन गगरेको