मधेसी मोर्चालाई काखी च्यापेर एमाओवादी चुनावी सभातिर

७ आश्विन २०६९, आईतवार ०३:५० मा प्रकाशित

काठमाडौं, ७ असोज । गत शुक्रबारको दलीय सहमतिको मसी सुक्न नपाउंदै चुनावी सरकार कांग्रेसलाई दिन अस्वीकार गरेर एमाओवादी अध्यक्ष पुष्पकमल दाहालको संयोजकत्वको संघीय लोकतान्त्रिक गणतान्त्रिक गठबन्धनले चुनावी अभियान सुरु गर्ने घोषणा गरेको छ । आगामी निर्वाचनका बारे प्रस्ट खाका नबन्दै यसरी सत्ताधारी दलहरु चुनावी अभियानमा लाग्न तत्पर देखिएपछि राजनीतिक असहमति फेरि चुलिने सम्भावना बढेको छ ।
आगामी चुनावमा संघीयताको पक्षमा जनमत बनाउन र राजनीतिक सहमतिका लागि दबाब दिने भन्दै मुलुकका पाँच मुख्य सहरमा सभा गर्ने निर्णय गठबन्धनले गरेको छ । कांग्रेस, एमालेलगायतका विपक्षी दलहरुले भने यसलाई मधेसी दलहरुलाई काखी च्यापेर सत्ता कब्जा गर्ने एमाओवादी चालका रुपमा बुझेका छन् ।
वार्ताले मात्रै सहमति नहुने देखिएकाले देशव्यापी रूपमा दबाबमूलक जनपरिचालन कार्यक्रम गर्ने निर्णय भएको तर्क एमाओवादीका नेताहरुले गनै थालेका छन् । एमाओवादी प्रवक्ता अग्नि सापकोटाले त मुलुकमा फेरि एक पटक जनताको धक्का र दबाब आवश्यक परेको अभिव्यक्ति दिए । त्यसैका लागि असोज १७ गतेदेखि गठबन्धनले प्रमुख सहरहरूमा सभा गर्न लागेको उनले जनाए । उनले आगामी चुनावमा पहिचानसहितको संविधान बनाउन दुई तिहाइ बहुमत पुर्‍याउन जनपरिचालन गर्न लागेको समेत जनाए । सापकोटाको यस खुलासाले एमाओवादी आफूबाहेक अन्य कुनै पनि दलको नेतृत्वमा सरकार बन्न नदिने रणनीतिमा अत्यन्त गम्भीरताका साथ अघि बढिरहेको प्रस्टै हुन्छ ।
गठबन्धनले असोज १७ गते विराटनगर, १९ जनकपुर, २१ नेपालगन्ज, २३ गते पोखरा र २६ गते काठमाडौंमा संयुक्त सभा गर्ने निर्णय गरेको छ । विराटनगर, नेपालगन्ज र पोखरामा हुने सभाको संयोजन एमाओवादीले, जनकपुरको मधेसी मोर्चाले र काठमाडौंमा संयुक्त रूपमा संयोजन गर्ने तय गरेका छन् । जनपरिचालन सभाबाट गठबन्धनमा रहेका दलका नेताहरूले कांग्रेस, एमालेसूग संघीयताका विषयमा भएका वार्ता र संघीयताका विषयमा दुई पार्टीले राखेको असहमतिलाई स्पष्ट गर्ने जनाएका छन् ।
गठबन्धनको बैठकमा निर्वाचन प्रक्रिया, सहमतिको सरकारलगायत विषयमा प्याकेजमा सहमति नभएसम्म सरकारलाई निरन्तरता दिनेबारे छलफल भएको थियो ।

 

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौँ । लुम्बिनी प्रदेशका नवनियुक्त मन्त्रीले पद तथा गोपनीयताको शपथ लिएका छन् । प्रदेश प्रमुख धर्मनाथ यादवले नवनियुक्त मन्त्रीहरु विजय

काठमाडौं । कोरोना भाइरसको दोस्रो लहर नेपालमा महामारीकै रुपमा फैलिन थालेको छ । सोमबार १२सय ८२ नयाँ संक्रमित थपिएका छन्

काठमाडौँ । सार्वजनिक यातायातमा सिट क्षमताभन्दा बढी यात्रु राख्न नपाइने भएको छ । सोमबार बिहान बसेको मन्त्रिपरिषद् बैठकले नयाँ भेरियन्ट

काठमाडौं । नेपाली कांग्रेसका सभापति शेर बहादुर देउवाले अहिले प्रजातन्त्रमाथि खतरा उत्पन्न भएकाले ओलीलाई प्रधानमन्त्रीबाट हटाउनुपर्ने बताएका छन् । नेपाल