क्यानाडामा शान्ति दिवश मनाईयो

६ आश्विन २०६९, शनिबार १९:०९ मा प्रकाशित

क्यानाडा । ३१ औँ शान्ति दिवसको अवसर पारेर क्यानाडाको बिसाल टोरोन्टोमा सेप्टम्बर १९ गते बुद्धिजिबी नेपालीहरुको समुह सरोकार नेपाल (Concern Nepal) ले ईन्टरन्यासलन डे अफ पिस (International day of peace) मनाएको छ। कार्यक्रमको मुख्य उदेश्य नेपालमा शान्ति शिध्र स्थापना गर्न र यसलाई दिगो बनाउनका लागि मुलुक बाहिरका नेपालीहरुको आवाज तथस्तरुपमा नेपाली राजनैतिक दलहरु समक्ष पुर्याउनु थियो। कार्यक्रमको संयोजन गोबिन्द सिवाकोटिले गर्नु भएको थियो। शान्ति दिवस मनाउन आयोजना गरेको उक्त कार्यक्रममा तीनजना बक्ताहरुले कार्यपत्र प्रस्तुत गरेका थिए। कार्यक्रममा कार्यपत्र प्रस्तुत गरे पछि उपस्थित सोत्राका प्रश्न र टिप्पणिका लागि समय दिईएको थियो।

बिश्लेशक चन्द्र राईले नेपालको राजनैतिक ईतिहासको बिशलेण गर्दै अब कस्तो राजनैतिक परिदृश्यको सम्भाबित छ भन्ने बिबरण सहित प्रस्तुत गर्नु भयो। वाँहाले राणा काल, पँचायत, प्रजातन्त्र पुनर्बाहालि हुँदा देखिनै कहाँ कहाँ त्रुटि बए भन्ने औल्याउदै दिगो शान्ती राजनैतिक स्थिरताबाट मात्र सम्भव छ भन्नु भयो। नेपालमा राजतन्त्रको अन्त्यको बारेमा जनता र राजनैतिक पार्टिहरु बिच बुझाई भिन्नता रहेको पनि तथस्ट चर्चा गर्नु भयो।

डा. तुलसि धरेलले नेपालमा शान्ति स्थापना र त्यसको दिर्गकालिन हासिल आर्थिक परिबर्तनबाट मात्र सम्भव हुन्छ भन्ने मुल बिषयलाई आधार बनाएर कार्यपत्र प्रोजेक्टरको पर्दाबाट प्रस्तुत गर्नु भएको थियो। रोजगारले मानिसलाई आफ्नो आधारभूत कुराहरु पुरा गराउछ र मानिसले बिरोध, असहमति र बिध्वँसको बाटो नलिई शान्ति संघ जीवन यापन गर्छ भन्ने तर्क डा. धरेलको थियो।

डा. राजन पोख्रेलले आफ्नो कार्यपत्र सृष्ट्रिकाल देखि आरम्ब गरि शान्तिलाई मुख्यत दुई प्रकारले संबोधन गर्न सकिने तथ्य वाचन गरेर सुनाउनु भयो। वहाँले प्रसिद्द बैज्ञानिक चार्ल्स डारविन र काल मार्कसको सिदान्तले समाजलाई कसरी ब्याख्या गरेको भन्ने प्रसँग जोड्दै आदिमकालमा मानिसहरु ईश्वरिय र आध्यात्मिक चिन्तन बाट शान्ति प्राप्त गर्थे भन्नुभयो। समय दौरान सगै प्राप्त उपलब्धिहरु समय सापेक्षित बुझ्नु पर्ने वहाँको जोड थियो। समय र चेतनाको प्रबाहले एक पछि अर्को गर्दै सापेक्षिक रुपमा वरपर प्रभाव स्थापति हुन्छ भन्ने तर्कका साथ आफ्नो कार्य पत्रमा नेपालमा शान्तिका लागि धेरै परिबर्तनहरु भए र ती परिबर्तनहरुमा अशान्ति चाहाने प्रबितिले भुमिका खेल्यो र नेपालमा दिगो शान्ति हुन सकेन भन्ने तर्क पेश गर्नु भयो।

प्रश्न उत्तर पछि सहभागि असोक खड्काले कार्यक्रम हुदाँ हुदै कबिता लेखी वाचन गर्नु भएको थियो। गोबिन्द खत्रीले नेपालमा शान्ति स्थापना गर्नका लागि अबको राजनिति नयाँ पुस्तालाई हस्तानतरण गर्नु पर्छ भन्ने तर्क राख्नु भयो। अर्का बक्ता सुबास बि.क.ले नेपालमा दिगो शान्तिकालागि यस्ता प्रकारका कार्यक्रमहरुले धेरैनै भुमिका रहेने कुरा छोटोरुपमा राख्नु भएको थियो।

अन्त्यमा संयोजक गोबिन्द सिवाकोटीले कार्यक्रमको औपचारिक समापन गरे पछि कार्यक्रम अन्त्य भएको थियो।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

गैरआवासीय नेपाली संघ भाषा, साहित्य, संस्कृति तथा सम्पदा समितिको साप्ताहिक कार्यक्रम प्रवासी प्रवाहको चवालिसौ शृङ्खलामा नेपाल प्रज्ञा प्रतिष्ठानका कुलपति गंगाप्रसाद

लिसवोन । पोर्चुगलस्थित नेकपा एमालेको प्रवास संगठन प्रवासी नेपाली मञ्च पुनर्गठन भएको छ । ३५ सदस्यीय कार्य कार्यसमितिको अध्यक्षमा अध्यक्ष

नेपाल पत्रकार महासङ्घ बेल्जियम शाखाको अध्यक्षमा ओम शर्मा निर्विरोध निर्वाचित हुनुभएको छ । कार्यसमितिको उपाध्यक्षमा डिल्ली अम्माई, सचिवमा पेम्बा गेलु

दमास्कस । ओमानस्थित नेपाली राजदूतावासले हिजो शनिबार साहित्य र प्रकृतिसम्बन्धी एक वेबनारको आयोजना गरेको छ । काठमाडौँको सेरोफेरोका महत्वपूर्ण र