माधव नेपालको नयाँ पार्टीको रोग एमालेमा सर्‍यो !

९ आश्विन २०७८, शनिबार १७:३८ मा प्रकाशित

काठमाडौं ।नेकपा एमालेबाट विभाजित भई बनेको नेकपा एकीकृत समाजवादी (एस) पार्टीमा कार्यविभाजन गर्दा सुरुमा थोरै उपाध्यक्ष राख्ने प्रयास भएको थियो । तर नयाँ गठन भएको पार्टीमा पदाधिकारीका आकांक्षी धेरै भएपनि ७ उपाध्यक्ष, उपमहासचिव र सचिव गरी धेरै पदाधिकारी बनाइए ।

एमाले अध्यक्ष केपी शर्मा ओलीले धेरै उपाध्यक्ष बनाइएकोप्रति व्यंग्य गर्दै एस पार्टीलाई ‘पदाधिकारी पार्टी’को संज्ञा दिएका थिए । तर अब पदाधिकारी धेरै जना बन्नुपर्ने रोग एमालेतिर पनि सरेको छ ।

नेकपा एमालेको जारी केन्द्रीय कमिटी बैठकमा ७ जना उपाध्यक्षको व्यवस्था हुनुपर्ने माग भएको छ । प्रस्तावित विधानमा ३ जना मात्रै उपाध्यक्ष बनाउन खोजिएपनि केन्द्रीय कमिटीमा १ प्रदेशबाट १ उपाध्यक्ष हुनुपर्ने माग गरिएको छ ।

ललितपुरस्थित तुलसीलाल स्मृति प्रतिष्ठानमा जारी केन्द्रीय कमिटी बैठकमा १ नम्बर प्रदेशको तर्फबाट समूहको निष्कर्ष सुनाउँदै टोली नेता हिक्मत कार्कीले कमिटी प्रणालीलाई व्यवस्थित गर्न त्यसैअनुसार व्यवस्थापन गरिनुपर्ने बताए ।

केन्द्रीय कमिटी २२५ जनाभन्दा ठूलो आकार बनाउनुपर्ने, प्रदेश कमिटीलाई कार्यकारी कमिटीकै रुपमा अगाडि बढाउनुपर्ने, ७ वटै प्रदेश सम्पर्क मञ्च बनाइनुपर्ने समूहको निष्कर्ष रहेको छ । केन्द्रीय, प्रादेशिक र स्थानीय कमिटीलाई पूर्ण समावेशी बनाउनुपर्ने, शुद्धीकरण अभियान चलाइनुपर्ने, विधान महाधिवेशनलाई नीति तथा विधान महाधिवेशन भनेर व्यवस्था गर्नुपर्ने सुझाव आएको छ ।

राजनीतिक प्रतिवेदनमा एमाले सरकारलाई परमादेशबाट हटाइएको विषयलाई लिपिवद्ध बनाउनुपर्ने, पार्टी विभाजन, महाधिवेशनपछिको अवस्था, चुनावी गठबन्धनसम्मको अवस्थालाई प्रस्ट रुपमा ल्याउनुपर्ने, सुदृढ र एकताबद्व एमाले बनाएर लैजानुपर्ने विषय सुझावमा आएका छन् ।

बागमती प्रदेशबाट समूहको निष्कर्ष सुनाउँदै नेता आनन्द पोखरेलले पार्टी र सरकारको सम्बन्धबारे स्पष्ट व्यवस्था हुनुपर्ने बताएका छन् । पोखरेलले भने, ‘पार्टीको सरकार भएपछि पार्टीको निर्देशन मान्नुपर्छ । आजको नेकपा एमाले हिजोको नेकपाको निरन्तरता हो । २ अध्यक्षको व्यवस्था हिजो एकीकरण हुँदा विभाजनसम्मकै स्थिति आयो । पार्टीको शुद्धीकरण अभियान तलसम्म लैजानुपर्छ । पार्टीलाई मजबुत बनाएर लैजान सर्कुलर मात्रै जारी गरेर हुँदैन । अब आगामी निर्वाचनलाई ध्यानमा राखेर जानुपर्छ । अहिलेसम्म ३ वटै सरकारले गरेका राम्रो कामलाई जनतासम्म लिएर अगाडि बढ्नुपर्छ ।’

पोखरेलले एमालेको आन्तरिक जीवनमा देखिएको समस्यालाई हल गरेर जानुपर्ने समेत बताए । पार्टी अनुशासन लगायतका विषयमा ध्यान दिनुपर्ने, अनुशासनको उल्लंघन हुँदा त्यसले समस्या ल्याएकाले कारबाही गर्नुपर्ने, इमान्दार कार्यकर्ताको मूल्यांकन हुनुपर्ने, फौजदारी अभियोग लागेर कारवाही भोगेका व्यक्तिलाई जिम्मेवारी दिन नहुने सुझाव दिइएको छ ।

‘सबै पार्टी कमिटीका पदाधिकारीमा अनिवार्य महिला र अरु समावेशी हुनुपर्छ,’ सुझावमा भनिएको छ ।

 

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौं ।अन्ततः एमाले अध्यक्ष केपी ओलीले पार्टीका मै हुँ भन्ने सबै नेतालाई पूर्वमाओवादी नेता रामबहादुर थापा बादलको अन्डरमा रहने गरी

विराटनगर ।प्रदेश १ का मुख्यमन्त्री भीम आचार्यले विश्वासको मत लिन संसद्मा प्रस्ताव पेस गरेका छन् । प्रदेश १ प्रदेशसभाको नवौँ

काठमाडौं । विराटनगर विमानस्थल शनिबारदेखि सञ्चालनमा आउने भएको छ । बाढी पसेर बन्द भएको विमानस्थल दुई दिनसम्म उपकरणहरुको परीक्षणपश्चात विमानस्थल

काठमाडौं । पहिरोका कारण क्षतिग्रस्त बनेको मेलम्ची खानेपानी आयोजनाको पानी पुनःकाठमाडौँ उपत्यकामा कहिले आउँछ भन्नेमा अन्योल कायमै छ । राष्ट्रिय