नेपाली हिन्दू महिला आज तीज मनाउंदै

२ आश्विन २०६९, मंगलवार ०९:५६ मा प्रकाशित

काठमाडौं, २ असोज । आज नेपाली हिन्दु महिलाहरु परम्परागत हरितालिका तीज पर्व मनाउंदैछन् । हिमालयकी पुत्री पार्वतीले महादेव पति पाउनका लागि कठोर ब्रत गरी आफ्नो कामना पूरा गरेको धार्मिक अवधारणाअनुसार यो पर्व मनाईंदै आइएको हो । यस सांस्कृतिक पर्वमा पानीसमेत नखाई नेपाली बिबाहित महिलाहरु शिवजीको पूजा–आराधना गर्दै आफ्ना पतीको दीर्घायूको कामना गरी ब्रत बस्छन् भने अविवाहिता महिलाहरु सुयोग्य तथा आदर्श पति प्राप्त गर्ने कामनाका साथ ब्रत बस्ने गर्दछन् ।

यस अवसरमा महिलाहरु विभिन्न तीर्थस्थल, मन्दिर तथा देवालयमा गई शिव–पार्वतीको पूजा–उपासना गरेर तजिका गीत, भजन र चुट्का गाएर मनको बह पोख्ने परम्परा सनातन हिन्दू संस्कृतिमा रही आएको छ ।
यसैक्रममा तीज पर्वको सुरुवातका रुपमा गएराती अवेरसम्म दर खाइएको छ । तीजको महत्वपूर्ण पक्षका रुपमा रहेको दर खाने प्रचलनमा पछिल्लो समय परिवर्तन पनि देखिएको छ । विशेषगरी शहरी क्षेत्रमा एक महिनाअघिदेखि नै दर खाने नाममा होटल, रेष्टूरांमा भेला भई पार्टी गर्ने, भड्किलो फेसन प्रदर्शनको प्रतिस्पर्धा गर्ने प्रवृत्तिले तीजको सांस्कृतिक महत्व तथा मौलिक पहिचान नै हराउने खतरा बढेर गएको अनुभूति गरिन्छ ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौँ । देशभर आंशिकदेखि सामान्य बदली रही तीन प्रदेशमा भारी वर्षा हुने भएको छ । जल तथा मौसम विज्ञान विभागका

काठमाडौँ । काठमाडौँको बालाजुमा रहेको जुत्ता कारखानामा आगलागी भएको छ ।काठमाडौँ महानगरपालिका–१६ बालाजु बाइपास नजिकको एक घरमा केहीबेर अगाडि आगलागी

काठमाडौँ । राष्ट्रिय सूचना आयोगले सूचना नदिने ३३ कार्यालय प्रमुखलाई कारबाही गरेको छ । आयोगले सूचनाको हकसम्बन्धी ऐन, २०६५ को

नुवाकोट । शनिबार विहान भुकम्पको धक्का महसुस भएको छ । आज बिहान ५ बजेर २६ मिनेट जाँदा  भुकम्पको धक्का महसुस