कोरियामा महिलाले तिजमा आफू सँगै नचाए कोरियनलाई

१ आश्विन २०६९, सोमबार २१:१४ मा प्रकाशित

मीन प्रकाश उप्रेती, सउल । कोरियाको दुन्देमुन सहर नेपाली पहरिनमा सजिएका महिलाहरुले भरिभराउछ । रातो हरियो पहेला साडी चोलो र पोतेहरुले सजिएका महिलाहरु टाढा टाढा बाट आइरहेको दृश्यले कोरियन लगाएतका अन्य देशिहरुलाई मनमोहक बनाएको सजिलै अनुमान गर्न सकन्थियो । मानौआजको दिन त्यो सहर नेपालीकोमात्र हो ।

तर एकै छनिमा कोरियन नागरिकहरू पनि तिजका गीतमा नेपालीसगै नाचेको देख्दा उपस्थित महिलाहरुका आँखामा हर्षका आशु देखिएको थियो आजत नेपालमै भएजस्तो भयो होकि ? उनीहरू एक आपसमा कुरा र्गदै थिए । यो दृश्य हो कोरियामा नेपाली महलिाहरुले मनाएको तीजको ।
आइतबार महिलाका लागि महिला संस्थाद्वारा आयोजना गिऐको तिज कार्यक्रममा नेपालीले मात्र होइन कोरियनहरुले पनि भरपुर आनन्द लिएका थिए । तुन्देमुन सहरको नमस्ते रेष्टुरेण्टमा भएको उक्त कार्यक्रममा नेपाली महिलाहरुको बाक्लो उपस्थिति रहेको थियो ।

महिलाका लागि महलिा संस्थालाई स्थापनाकाल देखि सहयोग गर्दै आयोगको एक चर्चाका प्रमुख याङ्गली ले नेपालीहरूको सस्कृती प्रति आफू गर्भीत भएको बताए ।

यसै गरी प्रमुख अतथिीको आशन बाट बोल्दै नेपाली दूतावास कोरियाकी प्रतिनिधि प्रथमा उप्रेतीले नेपालीहरू संसारको जुनसुकै कुनामा कनि नहुन आफ्नो सस्ंकृती जोगाउन पछि नपर्ने बताईन । उता संस्थाकी अधक्ष्य कोपिला र्राईले प्रवासी भुममिा नेपाली महिलाले नेपाली सस्ंकृती देखाएको यो उपस्थितिले आफू उत्साहित भएको बताईन । नेपालीहरू सुखमा मात्रहोईन दुखमा पनि रमाउन सक्छन् भन्ने कुराको प्रमाण आजको कार्यक्रमले दिएको राईको भानाई थियो ।

संस्थाकी उपाध्यक्ष जुनु गुरुङ्गले प्रवाशामा नेपाली महिलाहरुको योगान कम नभएको प्रमाण आजको कार्यक्रमले दएिको बताईन ।

कार्यक्रमका अन्य अतथिीहरुमा समाजसेबी रुद्र शर्मा , एन आर एन पूर्व अध्क्ष विनोद कुवर, व्यवसायी गङ्गा राज राई , कोरिया सन्देश क्लबका अध्क्ष तथा पत्रकार मीन प्रकाश उप्रेती, रघु त्रिपाठी, डम्बर सुब्बा, जनसम्पर्क समिति कोरियाकी अध्यक्ष गङ्गा थापा लगाएतको उपस्थिति रहेको थियो ।
उपस्थित सबैलाई नेपाली खानाले स्वागत गरिएको थियो संस्थाकी अध्यक्ष कोपिला राईको सभापतित्वमा सम्पन्न भएको कार्यक्रमको सञ्चालन सचिव बिमला श्रेष्ठले गरेकी थिइन ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

गैरआवासीय नेपाली संघ भाषा, साहित्य, संस्कृति तथा सम्पदा समितिको साप्ताहिक कार्यक्रम प्रवासी प्रवाहको चवालिसौ शृङ्खलामा नेपाल प्रज्ञा प्रतिष्ठानका कुलपति गंगाप्रसाद

लिसवोन । पोर्चुगलस्थित नेकपा एमालेको प्रवास संगठन प्रवासी नेपाली मञ्च पुनर्गठन भएको छ । ३५ सदस्यीय कार्य कार्यसमितिको अध्यक्षमा अध्यक्ष

नेपाल पत्रकार महासङ्घ बेल्जियम शाखाको अध्यक्षमा ओम शर्मा निर्विरोध निर्वाचित हुनुभएको छ । कार्यसमितिको उपाध्यक्षमा डिल्ली अम्माई, सचिवमा पेम्बा गेलु

दमास्कस । ओमानस्थित नेपाली राजदूतावासले हिजो शनिबार साहित्य र प्रकृतिसम्बन्धी एक वेबनारको आयोजना गरेको छ । काठमाडौँको सेरोफेरोका महत्वपूर्ण र