नेताहरुसंग राष्ट्रपतिले पोखे दुःखेसो

३१ भाद्र २०६९, आईतवार १३:०६ मा प्रकाशित

काठमाडौं, ३१ भदौ । राष्ट्रपति रामवरण यादवले संयुक्त लोकतान्त्रिक मधेसी मोर्चासहित प्रमुख तीन दलका शीर्ष नेताहरुसँग आइतबार बिहान भेट गर्नुभएको छ । भेटमा राष्ट्रपतिले लामो समय मुलुकलाई अध्यादेशबाट चलाउन नसकिने धारणा राख्दै आफूसमक्ष अध्यादेशको लाइन लगाएर अपठ्यारोमा परिएकोतर्फ संकेत गर्दै उहांले ‘पहिलो मेरो बाधा अड्काउ फुकाउनुस्, पछि तपाईंहरुको बाधा अड्काउ म फुकाउँला’ भन्ने अभिव्यक्ति दिनुभएको बताइएको छ । उहांले सहमतीय सरकार निर्माणमा जोड दिंदै तत्काल सहमति गर्न आहृवान गर्नुभएको भेटमा सहभागी एक नेताले बताए । भेटमा राष्ट्रपतिले पटक पटक सहमति गर्ने बाचा गरेर उठ्ने शीर्ष नेताहरु रित्तो हात फर्केकोमा दुखेसो पोख्दै सहमतिको सरकार, संविधानसभा पुनःस्थापना वा निर्वाचनमा सहमति गर्न आग्रह गर्नुभएको थियो ।
छलफलमा एमाओवादी अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल, कांग्रेस सभापति सुशील कोइराला, एमाले अध्यक्ष झलनाथ खनाल, संयुक्त लोकतान्त्रिक मधेसी मोर्चाका संयोजक विजयकुमार गच्छदारलगायत सहभागी थिए । छलफलपछि बाहिरिएका एमाले अध्यक्ष खनाल र मोर्चा संयोजकसमेत रहेका उपप्रधानमन्त्री गच्छदारले आइतबार बस्ने शीर्ष बैठकपछि सहमति हुने विश्वास व्यक्त गरे । ‘दलभित्रका र तीन दलबीचका समस्या पनि राष्ट्रपतिसमक्ष राख्यौं,’ बैठकपछि खनालले भने, ‘आज सहमति गर्ने अधिकतम प्रयास हुनेछ । उनले ठूलो पार्टीका हैसियतले माओवादीले अडानबाट पछि हट्नुपर्ने बताए । गच्छदारले पनि आइतबारको शीर्ष बैठकमा संविधानसभा पुनःस्थापनाबारे सहमति हुने विश्वास व्यक्त गरे । ‘आज अन्तिम प्रयोग हुनेछ,’ उनले भने, ‘नभए प्राकृतिक प्रक्रिया (निर्वाचन)मा मुलुक जानेछ ।’

कांग्रेस सभापति सुशील कोइरालाका अनुसार राष्ट्रपतिले दलहरुलाई अप्ठ्यारो फुकाउन पहल गर्न आग्रह गरेका थिए । ‘नभए मेरो पनि जिम्मेवारी छ भन्ने कुरा राख्नुभयो’ उनले भने ।

भदौभित्र निकास निकाल्ने यसअघि भएको सहमति असफल भएपछि राष्ट्रपतिले पुनः शीर्ष नेताहरुलाई बोलाएका हुन् । एमाओवादी, कांग्रेस, एमाले र मधेसी मोर्चाका नेताहरुले यसअघि भदौ अन्तिमसम्म सहमति गर्ने दाबी गरेका थिए । उनीहरुले संविधानका विवादित विषयमा सहमति जुटाउन नसके ताजा जनादेशमा जाने सैद्धान्तिक सहमति जनाएका थिए ।

दलहरुबीच संविधानका केही विवादित विषयमा सहमति नहुँदा चार वर्षे संविधानसभा गत जेठ १४ गते विघटन भएको थियो ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौँ । नेपालमा पछिल्लो २४ घण्टामा थप १ हजार ९६ जनामा कोरोना संक्रमण पुष्टि भएको छ । स्वास्थ्य तथा जनसंख्या

काठमाडौँ। नेकपा माओवादी केन्द्रले स्थायी कमिटी बैठक बोलाएको छ । सोमबार दिउँसो १ बजे बैठक बोलाइएको छ । समसायिक राजनीतिक

नेकपा (माओवादी केन्द्र) का स्थायी समिति सदस्य देवेन्द्र पौडेलले निकट भविष्यमै नेकपा (एमाले) माधवकुमार नेपाल पक्षसँग पार्टी एकता हुन सक्ने

काठमाडौं । कुम्भमेलामा भाग लिएर पूर्वराजा ज्ञानेन्द्र वीर विक्रम शाह स्वदेश फर्किएका छन् । १० दिन लामो भारत भ्रमण सकेर