विदेशमा कमाएको पैसा कसरी बचत गर्ने ?

८ श्रावण २०७८, शुक्रबार ०९:०७ मा प्रकाशित

घर परिवारको न्यानो साथ छोडेर विदेशिनु पर्दाको पीडा त भोग्नेलाई मात्र थाहा हुन्छ । प्रियजनको पर्खाइमा कैयौं रात अनिदो काट्नु पर्दा कति असह्य पीडा होला ? त्यो त हामी कल्पना मात्र गर्न सक्छौं ।

हो, आफ्नाहरुको खुसीका लागि सबै सबैसँग टाढिनेहरुका व्यथा धेरैलाई कथा भन्दा बेसि केही लाग्दैन । आफ्नाहरुका लागि खुसी किन्न परदेशिएकाहरु । परदेशिको पर्खाइमा नथाकेका आँखाहरुलाई खुसी त तब मिल्छ । जब परदेशमा पसिना बगाएर कमाएको सम्पतिको सही उपयोग हुनछ ।

भन्छन् निः तपाईँ कति कमाउनुहुन्छ ? यसमा खासै सरोकार हुन्न । सरोकार त त्यहाँ हुन्छ, कमाएको कति बचत गर्नुहुन्छ ? त्यसैले कमाउनुको अर्थ बचत गर्नुमा हुन्छ नै ! जब चाहनाहरुको लिस्ट कम हुँदै आउछ । तब बचत हुन्छ । पक्कैपनि बचत गर्न असहज छ । अझ, रोजगारीको शिलशिलामा विदेशिएकाहरुको हकमा त असम्भव प्राय छ । पारिवारिक जिम्मेवारी र विदेशमा रहेर आफनो व्यक्तिगत खर्च धान्दै बचत गर्नसक्नु चानचुने होइन ।

तर, गाँस काटेरै सही बचत गर्नुपर्छ । हामीलाई थाहा छ आम्दानीको सबै मात्रा खर्च गरेर हुँदैन । केही भाग बचत पनि गर्नु पर्छ । वर्तमानको आम्दानीबाट भविष्यको लागि केही रकम छुट्याएर राख्नु आवश्यक हो । बचत यसअर्थमा पनि गर्नुपर्छ । किनकी बचत लगानीको स्रोत र अवसर दुबै हो । तर पनि बचत गर्नु गाह्रो काम हो ।

कुनै चिज बस्तुमा गरिने खर्च कटौती गरेर भविष्यका लागि सञ्चित गर्नु वित्तिय अनुशासन पनि हो । हामीलाई थाहै छ स्वतन्त्र हुनु र बाँधिनु कत्तिको गाह्रो हो ? अनुशासनमा रहन हर कोहीको लागि सरल न होला ।

बचत त गर्ने तर कसरी ?
विदेशमा रहेर् आफनो खर्च कसरी कटौती गर्ने ? अनावश्यक चिज कटौती गरेर भविष्य र परिवारका लागि कसरी जम्मा गर्ने ?

बचत गर्ने दूई तरिका छन् । पहिलो आम्दानीको केही भाग छुट्याएर । दोस्रो खर्च कटौती गरेर । खर्च कटौती भन्नाले बस्तु तथा सेवाको भइरहेको उपभोगमा कटौती गर्ने होइन । बरु तीनै बस्तु तथा सेवा खरिद गर्ने समयमै सपिङ्गमलमा केही ध्यान पुर्याउन सकेमा सधै भुक्तानी गरिरहेको बिल रकममा केही पैसा कटौती भई बचत हुन जान्छ ।

वैदेशिक रोजगारीमा रहँदा नबिर्साैं कि हामी परिवारबाट टाढा परिवारको खुसीको लागि छौं । यो बाध्यतालाई नै तपाईँले बचत गर्ने प्रमुख आधार बनाउनु पर्ने हुन्छ ।

यो बाहेक अरु केके गर्नुसक्नुहुन्छ ?
तपाईंले साइन अप गर्नु भएको सम्झौताहरू सीमित गर्ने प्रयास गर्नुहोस् । तत्काल आवश्यक नभएका जस्तो कि टिभी वा अन्य उपकरण नकिन्ने निणर्य गर्नुस् । इमान्दारीपूर्वक, जुन तरिकाले चल्दै छ, केबल टिभी, वा टिभी च्यानल प्याकेजहरूको लागि साइन अप गर्न आवश्यक नहुन सक्छ ।

के तपाईलाई कार तत्काल आवश्यक छ ? छैन भने पैदल यात्रा गर्नसक्नु हुन्छ । सार्वजनिक यातायात वा हिड्न र चक्र प्रयोग गर्न सकिन्छ ।

तपाईको कोठा भाडा कति छ ? के तपाईँले महंगो भाडा तिरेर फ्ल्याटमा बस्न पक्कै आवश्यक छैन । यसरी पनि पैसा बचत गर्न सक्नुहुन्छ । बचतमा तपाईँ बस्ने ठाउँले पनि ठूलो फरक पार्छ । बस स्टप, ट्रेन अथवा बाइक स्टपको नजिक तपाईँ बस्नु भयो भने तपाईँको पैसा र समय दुवै बचत हुन सक्छ । सहरमा छिट्टै जान सकिने सस्तो ठाउँ बासस्थान खोज्नु भयो भने यो सम्भव छ ।

अर्को, खाना योजना र साप्ताहिक पसल पनि बचत गर्ने माध्यम बन्न सक्छ । बाहिर खाना महँगो छ । नयाँ सहर हेर्न पनि हुने बाहिर घुम्दै, खाना पनि खान पाइने ।

तर त्यहाँ पैसा बचत गर्ने तरिकाहरू छन् । खानेकुरा बाहिर खानेकोे लागि राम्रो तरिका हो । यसले तपाईंलाई बजेटमा राख्छ । खाना किन्नु भन्दा काम गर्न घरैमा खाजा लिन पनि सक्नु हुनेछ । मूल्यवान स्टारबक्स, प्लेट लगायतका सामग्रीे खरिद गर्न रोक्नुहोस् । सम्भव भएसम्म घरैमा कफी पिउनु होस् ।

फेन्सी, कक्टेल र कडा मदिराबाट बच्नुहोस् । पबमा पिउन मनपर्ने चीज रक्सी हो । पबमा रक्सी पिउन महँगो पनि छ । सम्भव भएसम्म घरेलु मदिरा पिउनु होस । ट्यापमा स्थानीय बियर पिएर पनि इन्जोय गर्न सक्नु हुन्छ ।

जब तपाईं सक्नुहुन्छ हिंड्नुहोस्। यो एक विदेशी देश हेर्नको लागि पनि उत्तम तरिका हो । तपाईंको पैसा बचत पनि हुन्छ । जति सक्छौं, हामी सकेसम्म हिंड्न सक्छौं।

यदि तपाईं घरबाट टाढा टाढा यात्राको योजना गर्दै हुनुहुन्छ भने, तपाईंले ट्रेन टिकटहरू पहिले नै बुक गर्नु पर्छ । ट्रेन यात्रा टिकट मूल्य तपाईको यात्राको केही हप्ता पहिले सस्तो छ । पैदल हिड्नुभन्दा साइकलको प्रयोग तपाईँको लागि फाइदाजनक हुन सक्छ । साइकलमा तपाईंलाई हिड्नु भन्दा चाँडो हुन्छ ।

यो ठूलो पाठ हो । यदि तपाईंको घरले ग्याँस र इलेक्ट्रिक प्रयोग गरिरहेको छ भने । केवल ग्याँसमा स्विचको प्रयोग गर्ने प्रयास गर्नुहोस् । (बिजुली माथि ग्याँसको साथ पानी तताउनको लागि धेरै सस्तो। हाम्रो ग्याँस पानी तातो, तर पनि घर तातो छ रेडिएटर मार्फत । हामीले चाल पाएको एउटा चाल भनेको डायललाई केवल तताउने पानीमा परिणत गर्नु हो । र रेडिएटरहरू होइन । किनकि यसले हाम्रो पनि पैसा बचत गर्छ ।) हामीले केवल पानी तताउन छोटो समयको लागि ग्यास पनि स्विच गर्न आवश्यक छ । यो सबै दिनको हुनु आवश्यक छैन । त्यसैले तपाईं अझ बढी बचत गर्न सक्नुहुनेछ।

यि उपाय अपनाएर तपाईंले बचत गर्न सक्नु हुन्छ । अब तपाईँ धेरै चाँडै बचत गर्न सिक्नुहुन्छ कि! यो पैसा बचत गर्ने उत्तम तरिका हो ।

तपाई को मेहनत को कमाई लाई सहि मुल्यांकन गर्दै बेलायत बाट मनिटु लिमिटेड ले नेपाल को लागि निशुल्क पैसा ट्रान्सफर को योजना ल्याएको छ। जस अन्तर्गत तपाई ले मनिटु को एप अथवा वेबसाइट https://bit.ly/2URtYMY प्रयोग गरि उत्कृष्ट विनिमय दर सहित छिटो र सुरक्षित तरिका ले नेपाल मा पैसा पठाउन सक्नु हुन्छ। पैसा पठाउदा कुनै शुल्क लाग्ने छैन।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौं ।नेकपा एमालेबाट विभाजित भई बनेको नेकपा एकीकृत समाजवादी (एस) पार्टीमा कार्यविभाजन गर्दा सुरुमा थोरै उपाध्यक्ष राख्ने प्रयास भएको थियो

काठमाडौं । यो साता पहिलो कारोबार दिन संविधान दिवसका कारण सार्वजनिक विदा परेकाले चार ओटा कारोबार दिनमात्र शेयर कारोबार भएको

कपिलवस्तु। कपिलवस्तुको बुद्धभुमी नगरपालिका-१ मा प्रधानमन्त्री रोजगार कार्यक्रमअन्तर्गत नक्कली भर्पाइ बनाई फरक शीर्षकमा रकम खर्च भएको पाइएकाे छ । कार्यक्रमअन्तर्गत

काठमाडौँ ।विश्वका नेताहरूले प्रत्येक वर्ष आयोजना हुने संयुक्त राष्ट्रसंघको महासभामा विश्व र आआफ्ना क्षेत्रसँग सम्बन्धित विषयलाई जोडतोडका साथ उठाउने गर्दछन्