प्रविधि: इन्टरनेट बैंकिङ कि मोबाइल बैंकिङ ?

८ श्रावण २०७८, शुक्रबार ०९:०४ मा प्रकाशित

समयको गति पनि कस्तो ? पच्छ्याउदा, पच्छ्याउदै हामी कतिबेला छुट्छौं थाहै हुन्न । आज हामी जुन गतिमा छौं । भोलि त्यही गतिले नपुग्न सक्छ । अर्थात हामी गतिमै हुँदाहुँदै छुट्न सक्छौं । हो, प्रविधिले यति छिट्टै फड्को मारि रहेको छ कि हामी गतिमै हुँदा पनि छुट्छौं । यो समयको अर्को सत्य यो पनि हो । तर, हामी छुट्नु हुन्न ।

प्रविधिको विकासले धेरै जसो सेवा प्रदायक कम्पनी इन्टरनेटमा निर्भर हुँदै छन् । हेर्नुस् त हिजो महिनौं पछि एक ठाउँदेखि अर्को कुना पुग्ने खबर आज छिनभरमै पुग्छ । बैंकमा घण्टौं खर्चेर गर्नुपर्ने आर्थिक कारोबार मोबाइल बैंकिङ र इन्टरनेट बैंकिङबाट एकै छिनमा फत्ते हुन्छ । यस्ता धेरै झन्झटिला कामहरु प्रविधिले निकै सजिलो बनाइ दिएको छ ।

अहिले हामीलाई एकठाउँबाट अर्को स्थानमा पैसा पठाउन जति सहज बनाएको छ । यो सहजतालाई अझै सहज बनाउन ‘मनि टु’ ले थप भूमिका खेलेको छ ।

तपाई को मेहनत को कमाई लाई सहि मुल्यांकन गर्दै बेलायत बाट मनिटु लिमिटेड ले नेपाल को लागि रेमिटेन्स सेवा को शुरुवात गरेको छ। जस अन्तर्गत तपाई ले मनिटु को एप अथवा वेबसाइट जततउकस्ररदष्त।थिरघपक्ष्क्मथ्च प्रयोग गरि उत्कृष्ट विनिमय दर सहित छिटो र सुरक्षित तरिका ले नेपाल मा पैसा पठाउन सक्नु हुन्छ। पैसा पठाउदा कुनै शुल्क लाग्ने छैन।

कुरा गरौ मोबाइल बैंकिङको
हामी धेरेलै पैसा पठाउन मोबाइल बैंकिङको प्रयोग गछौं । आफ्नो स्मार्टफोनमा भएको एप प्रयोग गरेर कति सजिलै आफ्नो परिवारलाई परदेशमा रहेर पैसा पठाउन सक्छौं । चाहिएको सामानको पैसा स्क्यान गरेर तिर्न सक्छौं । टेलिफोन, बिजुली बत्तिको बिल तिर्न सम्बन्धित संस्थाको अफिस धाउनु परेको छैन । हेर्नुस् त कति सहज ।

तर, प्रविधिले हामीलाई सजिलो त बनाइ दियो । सजिलो सँगसँगै चुनौती पनि उत्तिकै बढाई दिएको छ । प्रविधिको प्रयोगसँगै हाम्रो व्यक्तिगत जानकारी सुरक्षीत राख्नुपर्ने चुनौति पनि उत्तिकै छ । यहाँ त्यसैको बारे चर्चा हुन्छ ।

हामीले प्रयोग गर्नेे मोबाइल बैंकिङभन्दा अनलाइन बैंकिङ थप सहज र भरपर्दो हुन्छ । तपाईँको व्यक्तिगत जानकारीका लागि पनि अनलाइन बैंकिङ बाट पैसा पठाउन सबैभन्दा सुरक्षित हो । किनभने पैसा पठाउदा हाम्रो व्यक्तिगत जानकारी र रकम एक बैंकबाट अर्को बैंकमा सिधै जान्छ । अनलाइन बैकिङमा भने कुनै तेस्रो–पक्षको सेवा हुँदैन । जसले तपाइँको जानकारीलाई सम्हाल्छ । तपाईंलाई केवल बैंक खाताको साथ प्राप्त कर्ताहरूलाई पैसा पठाउने अनुमति मात्रै छ । जसले यो सुनिश्चित गर्छ कि अन्य व्यक्तिको पहिचान प्रमाणित भयो । अनलाइन बैंकिंङ मार्फत बैंक खाताबाट पैसा स्थानान्तरण गर्नु सामान्यतया छिटो, स्वतन्त्र र सुरक्षित छ ।

मोबाइल बैकिंङ प्रयोग गरेका धेरैलाई मोबाइल मार्फत कारोबार गर्न सहज हुन सक्ला । सुन्दा तपाईँलाई पत्यार नलाग्न पनि सक्छ । तर, मोबाइल बैंकिङ भन्दा अनलाइन कारोबार सुरक्षित र सहज छ । अनलाइन र मोबाइल बैंकिंङमा धेरै समानता छन् । तर त्यहाँ केही भिन्नताहरू छन् । बैंकिङ टेक्नोलोजीले ग्राहकहरूको सेवामा रहनु पर्छ जसको जीवन बढ्दो माग गर्दैछ ।

अनलाइन बैंकिङले लेनदेनलाई जनाउँछ जुन सामान्यतया एक नीजि प्रोफाइल अन्तर्गत एक बैंकको वेबसाइट र एक डेस्कटप वा ल्यापटप कम्प्युटरबाट , इन्टरनेट मार्फत चलाउन सकिन्छ । यी लेनदेनहरूमा परम्परागत रूपमा स्थानीय शाखामा प्रस्ताव राखिएका सेवाहरू एकमा जानु पर्छ । अनलाइन बैंकिङ लेनदेन सामान्यतया यस्ता सुविधाहरू भएको रूपमा परिभाषित छ । जुन यहाँ प्रस्तुत छ ः

यसमा पनि मोबाइल बैकिङ जसरी वित्तीय लेनदेनको एक बैंक को सुरक्षित वेबसाइट को माध्यम बाट इन्टरनेटमा आयोजित गरिन्छ । बैंकसँग शारीरिक शाखा स्थानहरू हुन सक्छन् वा यो केवल अनलाइन अवस्थित हुन सक्छ ।

वित्तिय लेनदेनका कुरा आउन साथ अनलाइन बैंकिंङ सुविधा र नियन्त्रणको बारेमा हुन्छ । अनलाइन बैंकिङ कुनै पनि समय जोसुकैलाई पनि आफ्नो डाटा र अन्य बैंक सम्बन्धित सेवाहरू पहुँच गर्न चाहने जो कोहीका लागि उपयुक्त छ । मोबाइल उपकरणहरू, ट्याब्लेटहरू र मानक डेस्कटपहरू बीच तपाईं आफ्नो शर्तहरूमा तपाईंको बैंकिङ आवश्यकताहरू सञ्चालन गर्न सक्नुहुनेछ ।

हाम्रो डिजिटल प्लेटफर्म, इबैंकिङ, तपाईंलाई सजिलैसँग आफ्नो ब्यालेन्स जाँच गर्न, ट्रान्सफर गर्न र बिलहरू भुक्तान गर्ने अनुमति त दिन्छ तर झन्झटिलो रुपमा । तर अनलाइन बैकिङले यी उत्साहजनक सुविधाहरू दिन्छ । जुन यस्ता छन् ः

सतर्कता र सूचनाहरूः लेनदेन र सन्तुलन सतर्कताहरूको साथ थाहा पाउनुहोस् ।
बाह्य स्थानान्तरणः सजिलैसँग अन्य व्यक्तिको साथ पैसा हस्तान्तरण गर्नुहोस् वा अन्य वित्तीय संस्थामा तपाईंको खाताहरू बिच ।
अनलाइन खाताः कहिबाट पनि मिनेटमा नयाँ खाता खोल्नुहोस्।
पैसा व्यवस्थापनः एक ठाउँमा तपाईंको सबै वित्तीय सम्बन्ध ट्रयाक गर्नुहोस ।
मोबाइल चेक निक्षेपः एक शाखा भ्रमण नगरी चेक जमा गर्नुहोस् ।
द्रुत ब्यालेन्स विजेटः तपाईंको मोबाइल उपकरणमा तपाईंको होम स्क्रिन वा सूचना केन्द्रबाट तपाईंको खाता ब्यालेन्स द्रुत रूपमा हेर्नुहोस् ।
मोबाइल बैकिङमा तपाईँले माथि उल्लेखित केही सुविधा प्राप्त गर्नसक्नु हुन्छ । तर अनलाइन बैकिङ जस्तो सेवा सुविधा प्राप्त गर्नसक्नु हुन्न । अझ तपाईँले ‘मनि टु’ मार्फत अनलाइन बैकिङ प्रयोग गर्नुभयो भने त टेक्नोलोजिको प्रतिस्पर्धामा एक उत्कृष्ट माध्यम हुन सक्छ ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

भाषा मानव जातिले मौखिक, लिखित वा सांकेतिक माध्यममा प्रयोग गर्ने संचार माध्यम हो। संसारका कतिवटा भाषाहरू छन् भनेर एकिन का

बाबा राजेश्वरी थापा, भिएना, अस्ट्रिया: थोरै घाम लाग्ने युरोपमा घाम लागेको दिन मन फुरुंग हुन्छ।  केहि दिन अघि घाम लागेको

भक्त वाग्ले तत्कालीन नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी एकिकरण हुंदाका दुई पार्टीहरु नेकपा एमाले र नेकपा माओवादी केन्द्र मध्ये व्यवस्थित,अनुशासित र विधिमा

काभ्रेपलाञ्चोक । पुरातत्व विभागले पाँचखाल नगरपालिकास्थित पुरातत्वस्थलमा ‘जियोफिजिकल सर्वे’ (भू–भौतिकी सर्वेक्षण) गर्न काभ्रेपलाञ्चोकको सरोकारवाला निकायसँग सहयोगको अपिल गरेको छ ।