एमाले नेता भारतीय नागरिक, सर्वोच्चले माग्यो सक्कल कागजात

२८ भाद्र २०६९, बिहीबार १०:३१ मा प्रकाशित

काठमाडौं, २८ भदौ । नेकपा एमालेका पोलिटब्युरो सदस्य रामचन्द्र झाको नागरिकतामाथि प्रश्न उठाउंदै सर्वोच्च अदालतले उनलाई नागरिकता दिने निर्णयको सक्कल कागजात परीक्षण गर्ने भएको छ । चार वर्षअघि झा भारतीय नागरिक भएको र कानूनविपरित नागरिकता प्राप्त गरेको प्रमाणसहित अदालतमा उजुरी परेको थियो । सोही मुद्दामा परेको निवेदनका आधारमा सर्वोच्चले नागरिकता दिने निर्णय पेस गर्न जिप्रका धनुषालाई आदेश दिएको हो ।
न्यायाधीशद्वय भरतराज उप्रेती र डा. भरतबहादुर कार्कीको संयुक्त इजलासले झालाई पनि नेपाली नागरिक भएको प्रमाणसहित अदालतमा उपस्थित हुन आदेश दिएको छ । पटक–पटक विभिन्न मन्त्रालयको जिम्मेवारीसमेत सम्हालीसकेका झाले जिप्रका धनुषाबाट २०४५ चैत ५ गते नेपाली नागरिकताको प्रमाणपत्र लिएका थिए । झा भारतीय नागरिक भएको दाबी गदैृ नेपाली नागरिकता बदर गर्न मागसहित धनुषाकै रामचन्द्र महर्जनले जिप्रका र प्रहरी कार्यालयमा दिएको जाहेरी ती निकायले दर्ता गर्नसमेत अस्वीकार गरेको थियो ।
झा परिवार भारत मधुवनी जिल्ला हरलाखी करुणा पञ्चायतका वासिन्दा हुन् भने त्यहांको मतदाता नामावलीमा समेत उनको नाम रहेको दाबी गरिएको छ । उनका पांच दाजुभाइमध्ये अन्य चारजना अझै पनि भारतीय नागरिक नै हुन् । एमाले नेता झाले २१ अप्रिल २००८ मा बाबुले दिएको अंश बिक्रीको कागजातमा आफू भारतीय नागरिक भएको सपथ खाएको प्रमाण रिट निवेदकले अदालतमा पेश गरेका छन् ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौं । प्रधानमन्त्री तथा नेकपा एमालेका अध्यक्ष केपी शर्मा ओलीले ३२ सांसदलाई कारबाही प्रक्रिया अगाडि बढाएपछि सर्वोच्च अदालत पुगेका छन्।

काठमाडौं । नेकपा एमालेका नेता माधवकुमार नेपालले प्रधानमन्त्री एवं नेकपा एमालेका अध्यक्ष केपी शर्मा ओलीसँगको भेटमा कुनै प्रगति नभएको नेता

काठमाडौं । स्वास्थ्य तथा जनसंख्या मन्त्रालयले आगामी असार महिना सम्ममा नेपालमा तीन लाख व्यक्तिमा कोभिड–१९ संक्रमण देखा पर्नसक्ने अनुमान गरेको

भारतमा कोरोना भाइरसको महामारी अति भयावह अवस्थामा पुगेको छ। पछिल्लो २४ घण्टामा मात्र भारतमा तीन लाख भन्दा बढि संक्रमित थपिएका