एमाले असन्तुष्टहरुको यस्तो छ नयां पार्टीको रुपरेखा

२८ भाद्र २०६९, बिहीबार ०९:१९ मा प्रकाशित

काठमाडौं, २८ भदौ । पहिचानसहितको संघीयता स्थापनालाई तत्कालिक कार्यनीति बनाउँदै एमालेका असन्तुष्ट नेतहरुले समाजवादी विचारधारा बोकेको पार्टी निर्माणको तयारी गरिएको दाबी गरेका छन् । संघीय समाजवादी पार्टी नाम तय गरिएको प्रस्तावित पार्टीको राजनीतिक कार्यक्रम समेत उनीहरुले छलफलमा ल्याएका छन् । पार्टीको नारा संघीयतासहितको समाजवाद तय गरिएको छ ।
प्रस्तावित पार्टीको तत्कालिक कार्यनीति एकल जातीय पहिचानसहितको संघीयता स्थापना गर्नु हुनेछ । त्यसका लागि खसान प्रदेशसमेतलाई प्राथमिकता दिँदै संविधानसभामा तय गरिएको १४ प्रदेशको अवधारणामै जोड दिने प्रस्ताव गरिएको एक नेताले जनाए ।
प्रस्तावित राजनीतिक प्रस्तावमा एमाओवादी र माओवादीलाई परिवर्तनकामी शक्ति मानिएको छ भने एमाओवादीलाई ढुलमुले र माओवादीलाई चाहिं जडसूत्रवादी भनेर चित्रित पनि गरिएको छ । कांग्रेस र एमालेलाई यथास्थितिवादी, राप्रपा, राजपा, राप्रपा नेपाललगायतलाई पुनरुत्थानवादी र मधेसी दलहरू कम सुधारवादी भएको चित्रण गरिएको छ । यी कुनै शक्तिबाट आमूल परिवर्तन नहुने भएकाले ‘आमूल परिवर्तनकारी शक्ति’ का रूपमा नयाँ पार्टी आवश्यक परेको उनीहरूको निष्कर्ष निकालिएको छ ।
यसअघि डा. चैतन्य सुब्बाको संयोजकत्वमा प्रस्ताव गरिएको ‘सामाजिक लोकतान्त्रिक बहुल राष्ट्रिय पार्टी’ लाई समेत यसैमा सहभागी गराएर लैजाने कोसिस गरिएको बुझिएको छ । सुब्बा नेतृत्वको समूह पनि यसप्रति सकारात्मक भई दुवैतर्फका प्रतिनिधि सम्मिलित कार्यदलसमेत बनाइएको दाबी एमाले असन्तुष्ट नेताहरुले गरेका छन् ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौँ । नेपालमा पछिल्लो २४ घण्टामा थप १ हजार ९६ जनामा कोरोना संक्रमण पुष्टि भएको छ । स्वास्थ्य तथा जनसंख्या

काठमाडौँ। नेकपा माओवादी केन्द्रले स्थायी कमिटी बैठक बोलाएको छ । सोमबार दिउँसो १ बजे बैठक बोलाइएको छ । समसायिक राजनीतिक

नेकपा (माओवादी केन्द्र) का स्थायी समिति सदस्य देवेन्द्र पौडेलले निकट भविष्यमै नेकपा (एमाले) माधवकुमार नेपाल पक्षसँग पार्टी एकता हुन सक्ने

काठमाडौं । कुम्भमेलामा भाग लिएर पूर्वराजा ज्ञानेन्द्र वीर विक्रम शाह स्वदेश फर्किएका छन् । १० दिन लामो भारत भ्रमण सकेर