बैद्य पक्ष शान्ति र संविधान विरोधी हुन्

५ चैत्र २०६८, आईतवार ०९:५८ मा प्रकाशित

हरिबोल गजुरेल, नेता नेकपा एमाओवादी
० बैद्य पक्षले सरकार ढाल्न सडकदेखि सदनसम्म संघर्ष गर्ने अरे नि ?
– बाबुराम भट्टराईलाई प्रधानमन्त्री बनाउनुपर्छ भनेर उहाँहरुले नै धोबीघाटमा निर्णय गर्नुभयो, अध्यक्षलाई दबाब दिनुभयो । उहाँहरुले नै बनाउन दबाब दिएको सरकारलाई आफै गिराउनु हुन्छ भने यो भन्दा हास्यास्पद कुरा अरु के हुनसक्छ र ?
० के कारणले यस्तो भइरहेको छ ?
– हामीले पनि बुझिरहेका छैनौं, के कारण हो ? बाबुरामबारे उहाँहरु अनविज्ञ हुनुहुन्न् । मलाई लाग्छ, उहाँहरु व्यक्तिगत आक्रोस, डाह र जलनमा हुनुहुन्छ । अध्यक्षका विरुद्ध बाबुराम उभिएको भए उहाँहरुलाई ठीक हुन्थ्यो । अध्यक्ष र बाबुरामबीच एकता भएपछि उहाँहरुलाई डाह र इश्र्या भयो । त्यसलाई बिथोल्न उहाँहरु विभिन्न ढंगले लागिरहनुभएको छ ।
० यो सरकार जनघाती र शान्ति विरोधी हो अरे नि ?
– यो सरकार राष्ट्रघाती भए, राष्ट्रवादी सरकार बनाउने खाका उहाँहरुले अगाडि सार्नुप¥र्यो नि त ?
० बैद्य पक्षले उठाएको विषयवस्तुले पार्टीमा कस्तो असर पर्छ ?
– स्वभाविक रुपमा माओवादी पार्टी एकीकृत छ । एकीकृत पार्टीभित्र विवाद आइरहेको छ । यो विवादमा वैचारिक र राजनीतिक पक्ष पनि जोडिएको छ । चिन्तन र प्रवृत्तिका विषय पनि जोडिएको छ ।
० नेतृत्व पक्षलाई कार्यकर्ताले चुनौति दिइसके नि ?
– पार्टीले अघि सारेको प्रधानमन्त्रीविरुद्ध उहाँहरुले मोर्चा कस्ने कुरा गरिरहनुभएको छ, त्यसलाई के भन्ने ? उहाँहरुले कसलाई देख्नुभएको छ, त्यो अमूर्त छ । उहाँहरुले यो यो शक्ति गणतन्त्रवादी हो, माओवादीको नेतृत्व होइन भन्न सक्नुप¥यो । त्यदि त्यो भयो भने एउटा बहस हुनेभयो । फेरि अर्को धोबीघाट बनाउने एउटा चाहना थियो, त्यो पूरा भएन ।
० कस्तो धोवीघाट ?
– अध्यक्षले बाबुरामलाई हटाउनुपर्छ भनिदिएपछि मिलेर फेरि अर्को धोबीघाट गठबन्दन गर्ने उहाँहरुको चाहना थियो । त्यो पनि सफल हुनसकेन । शान्ति र संविधानलाई निष्कर्षमा पु¥याउनेभन्दा पनि बिथोल्नका लागि यथास्थितिवादी, प्रतिगामी शक्तिसँग उहाँहरुको अप्रत्यक्ष रुपमा उहाँहरु जोडिनुभएको छ भन्ने हामीलाई लागिरहेको छ ।
० बैद्य पक्षहरुको प्रतिगामी शक्तिस“ग साठगाठ छ ?
– साँठगाँठ होइन, प्रतिगमामी शक्तिले उहाँहरुलाई उपयोग गरिरहेको छ । कनकमणी दीक्षितका लेख र उहाँहरुको अभिव्यक्ति मिलिरहेका छन् । त्यसकारण शान्ति र संविधान विरोधी पक्षसँग उहाँहरुको कतै न कतै तालमेल छ ।
० तपाईंको पार्टीभित्र अनुशासनको कारबाही हुन्छ ?
– पार्टीभित्र अनुशासनको कारबाही हुन्छ, तर विशिष्ट घटनाहरु अगाडि आउँछन् । माओवादीभित्र यस्ता घटनालाई हामी नौलो ठान्दैनौं ।
० पार्टीभित्रका यस्ता घटनालाई पुरानै डर्रामा हेर्न मिल्छ र ?
– शान्ति र संविधानविरुद्ध नै उहाँहरु उभिनुभयो भने एकताको कुनै अर्थ रहदैन । पार्टी एउटै रहिरनुको कुनै अर्थ छैन । शान्ति र संविधान हाम्रो पार्टीको मिसन हो, त्यहाँ अवरोध भए पनि पार्टी अगाडि बढ्छ । २०५० सालमा तत्कालीन एकताकेन्द्र फुट्यो । एउटा जनयुद्धमा जाने अर्को नजाने भयो । जनयुद्धमा जाने माओवादी भएर अगाडि बढ्यो । अर्को गएन । त्यो बेलाको फुट आवश्यक थियो । अहिले शान्ति प्रकृयामा जाने कि नजाने ? नजाने हो भने त्यो फुटले केही असर गर्दैन । शान्ति र संविधानको पक्षमा उहाँहरु हुनुहुन्न भने पार्टी एक भएर जादैन ।
० संयुक्त जनसंघर्ष समिति छ तपाईंहरुको पार्टीभित्र ?
– छैन, तर उहाँहरुले बनाउनुभएको रहेछ ।
० समिति पार्टीले बनाएको, त्यसको संयोजक आपूmलाई बनाएको घोषणा सीपीजीले गर्नुभएको नि ?
– आधिकारिक हुनुका लागि पहिले उहाँहरुले पार्टी फुटाउनु प¥र्यो नि । अहिले एउटै पार्टी छ, कसरी त्यस्तो बनाउनुहुन्छ ।
० अनुशासनहीन भएन ?
– अनुशासनहीन मात्र होइन, अराजकताको पराकाष्ट पनि हो ।
० तपाईं बाबुरामको विकल्प खोज्नुहुन्छ ?
– शान्ति प्रकृया अहिले बाबुराम भट्टराईकै नेतृत्वमा अगाडि बढिरहेको छ । हामीले राष्ट्रिय सहमतिका लागि पहल गरिरहेका छौं । संविधान निर्माणमा सुनिश्चित र शान्ति प्रकृयालाई निष्कर्षमा पु¥याउने कुरामा छलफल भइरहेको छ । राष्ट्रिय सहमतिको वातावरण नबनेसम्म बाबुराम भट्टराईको सरकार कायम रहिरहन्छ ।
० अविश्वासको प्रस्ताव वैद्य पक्षले ल्यायो भने तपाईंहरु के गर्नुहुन्छ ?
– उहाँहरुलाई पार्टीले कारबाही गर्छ । बाहिर विरोध गर्ने कुरामा पार्टीमा स्पष्ट नीति नै छ, व्यवहारमै उहाँहरुले अप्ठ्यारो पार्नुहुन्छ भने त्यहाँ त पार्टीले कारबाही गर्नैपर्छ ।
० एक साताभित्र प्रधानमन्त्रीको राजीनामा गराउछु भनेर अध्यक्षले बैद्य पक्षलाई मनाउनु भएको थियो अरे नि ?
– होइन, राष्ट्रिय सहमतिका लागि पहल भइरहेको छ, राष्ट्रिय सहमति बनेपछि बाबुरामजीले राजीनामा दिनुहुन्छ भन्नुभएको थियो अध्यक्षले । राष्ट्रिय सहमतिको सरकार यसरी बन्छ भनेर उहाँहरुले भन्नुप¥र्यो कि, बहुमतको सरकार यसरी बन्छ भनेर विकल्प दिनुप¥र्यो । अहिलेको अवस्थामा बाबुरामले राजीनामा दिँदा देश झन अन्योलमा फस्छ । राष्ट्रिय सहमतिका लागि अध्यक्षले पहल गरिरहनुभएको छ । तर उहाँहरुलाई वाहाना चाहिएको थियो, त्यही बाहाना बनाएर शान्ति र संविधान बिथोल्न उहाँहरु खोजिरहनुभएको छ ।
० २ करोडको विवादलाई कसरी हेर्नुभएको छ ?
– अध्यक्ष र अध्यक्षको परिवारको विषयमा हरेक ढंगले विवाद भइरहेका छन् । कमीकमजोरीमा विवाद गर्नु स्वभाविक थियो, तर अहिले कमीकमजोरी नभएको अवस्थामा शान्ति र संविधानको अभियानमा अध्यक्षको छोरा लुम्बनीदेखि सगरमाथाको यात्रा गर्नु, कृष्ण केसीको नेतृत्वमा त्यो कार्यक्रम गर्नु राम्रो कुरो थियो । यस्तो राम्रो अभियानको विरोध हुनुहुदैन थियो ।
० विरोधको पछाडि के हुनसक्छ ?
– अध्यक्षको परिवारले केही गर्दा पनि सुख नहुने भयो । प्रकाशको कुरो होइन, कृष्ण केसीको कुरो थियो, अध्यक्षको परिवारलाई किन जोडियो ।
० दिने प्रकृया ठीक भएन भन्छन् नि ?
– प्रकृया मिल्यो, मिलेन त्यहाँ बहस हुनुप¥यो नि । प्रकाशलाई जोडेर किन बहस गर्ने ? व्यक्तिलाई निरास बनाउने, जताबाट पनि घेराबन्दी गर्ने हुँदैन, त्यसले राम्रो गर्दैन । नराम्रो काम गर्दा आलोचना गर्नु ठीक हो ।
० सगरमाथा चढ्ने जोसुकैले पैसा पाउने भयो ?
– पाउने नपाउने कुरा छोड्नुहोस् । भोलि नपाउन पनि सक्छ ।
० नेताको छोराले पाउने अरुले नपाउने भन्ने हुन्छ ?
– विषय त्यो होइन, दिनु हुन्न भन्नु प¥यो नि । कर्मचारीले पनि पैसा लिएर गए, सगरमाथा आरोहण गरे । नीतिमा छलफल गर्न सकिन्छ । तर प्रकाशलाई जोडर बहस गर्नु भनेको प्रचण्डविरोधी अभियान हो । कोही सचेत ढंगले लागेका छन्, कोही अचेत ढंगले भ्रममा परेर लागिरहेका छन् । घर भाडामा लिएर बस्यो, त्यही विवाद हुन्छ । जनताप्रति अध्यक्ष प्रचण्डको बढ्दो इमेललाई समाप्त गर्न कोही लागिरहेका छन् ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

आगामी सङ्‍घीय र प्रदेश संसद्को निर्वाचनमा पाँच दलीय गठबन्धनबीच तालमेल हुनेमा शंका उत्पन्‍न हुनेगरी शीर्ष नेताहरूले नै अभिव्यक्ति दिइरहेका छन् । स्थानीय

हालै सम्पन्न स्थानीय तह निर्वाचनमा ७५३ मध्ये सबैभन्दा बढी चर्चामा रहेको भरतपुर महानगरपालिकामा अन्ततः गठबन्धनको तर्फबाट नेकपा माओवादी केन्द्रबाट प्रमुखको

वैशाख ३० गते सम्पन्न स्थानीय तह सदस्य निर्वाचनमा पोखरा महानगरपालिकाको प्रमुखमा सत्ता गठबन्धनबाट नेकपा(एकीकृत समाजवादी)का धनराज आचार्य निर्वाचित हुनुभयो ।

काठमाडौं । पूर्वउपप्रधान तथा परराष्ट्रमन्त्री एवं नेपाली कांग्रेसकी नेतृ सुजाता कोइरालाले मुलुकमा विकास निर्माण लक्षित कामलाई प्राथमिकतामा राख्नुपर्नेमा जोड दिएकी