ब्लेकद्वारा तिब्बती शरणार्थीको मुद्दामाथि चासो

२६ भाद्र २०६९, मंगलवार १९:३८ मा प्रकाशित

काठमाडौं, २६ भदौ । अमेरिकी दक्षिण तथा मध्य एसियाली मामिला सहायक मन्त्री रवर्ट ओ ब्लेकले मंगलबार भएको भेटमा प्रधानमन्त्री डा. बावुराम भट्टराईसंग भएको भेटमा माओवादीलाई आतंककारी सूचिबाट हटाएको औपचारिक जानकारी दिनु भएको छ । भेटवार्ताका क्रममा उहाँले नेपालमा जारी राजनीतिक गतिरोध अन्त्यका लागि भइरहेको प्रयासबारे चासो राख्नुभएको थियो । जवाफमा प्रधानमन्त्री भट्टराईले माओवादीलाई आतंकाकारी सूचिवाट हटाएकोमा धन्यवाद दिँदै यसले शान्ति र संविधान निर्माण प्रक्रियालाई सहयोग मिल्ने बताउनु भयो । राजनीतिक सहमतिको आधारमा संविधानसभाको निर्वाचनमा जाने र ब्लेकद्वारा तिब्बती शरणार्थीको मुद्दामाथि चासो काठमाडौं, २६ भदौ । अमेरिकी दक्षिण तथा मध्य एसियाली मामिला सहायक मन्त्री रवर्ट ओ ब्लेकले मंगलबार भएको भेटमा प्रधानमन्त्री डा. बावुराम भट्टराईसंग भएको भेटमा माओवादीलाई आतंककारी सूचिबाट हटाएको औपचारिक जानकारी दिनु भएको छ । भेटवार्ताका क्रममा उहाँले नेपालमा जारी राजनीतिक गतिरोध अन्त्यका लागि भइरहेको प्रयासबारे चासो राख्नुभएको थियो । जवाफमा प्रधानमन्त्री भट्टराईले माओवादीलाई आतंकाकारी सूचिवाट हटाएकोमा धन्यवाद दिँदै यसले शान्ति र संविधान निर्माण प्रक्रियालाई सहयोग मिल्ने बताउनु भयो । राजनीतिक सहमतिको आधारमा संविधानसभाको निर्वाचनमा जाने र दोस्रो विकल्प संविधानको अन्तरवस्तुमा सहमति गरेर संविधानसभाको पुनःस्थापना गरेर जाने विकल्पमा दलहरुबीच सहमतिको प्रयास भइरहेको प्रधानमन्त्रीले जानकारी दिनुभएको उहाँको निजी सचिवालयले जनाएको छ । शान्ति प्रक्रियाको अभिन्न पाटोको रुपमा रहेका सेना समायोजन, सत्य निरुपण तथा मेलमिलाप आयोग, वेपत्तासम्बन्धी आयोगको गठन अन्तर्राष्ट्रिय मापदण्डअनुसार हुने उहाँले बताउनु भयो । भेटमा अमेरिकी सहायक मन्त्री ब्लेकले तिब्बती शरणार्थीबारे विशेष चासो राख्नुभएको थियो । नेपालले तिब्बती शरणार्थीहरुको प्रर्दशन लगायतका गतिविधिमा रोक लगाउँदै आएको छ भने अमेरिकाले तिब्बती शरणार्थीहरुलाई फराकिलो दृष्टि र मानवीय कोणबाट हेर्नुपर्ने कुराको वकालत गर्दैआएको छ । प्रधानमन्त्रीले शरणार्थीका अधिकारहरू अन्तर्राष्ट्रिय मापदण्ड अनुसार सुरक्षित गरिने जवाफ दिनुभएको बुझिएको छ । नेपाल र अमेरिकाबीच आर्थिक सम्बन्धलाई अझ मजबुत बनाउनु पर्ने भन्दै प्रधानमन्त्री भट्टराईले अमेरिकी लगानिकर्ताहरूलाई नेपालमा लगानीको लागि सरकारको सधै स्वागत रहेको बताउनु भयो । भेटमा अमेरिकी सहायक मन्त्री ब्लेकले अमेरिकाले नेपालमा शान्ति र संविधान निर्माण प्रक्रिया सम्पन्न भएको हेर्न चाहेको उहाँले बताउनु भयो । दोस्रो विकल्प संविधानको अन्तरवस्तुमा सहमति गरेर संविधानसभाको पुनःस्थापना गरेर जाने विकल्पमा दलहरुबीच सहमतिको प्रयास भइरहेको प्रधानमन्त्रीले जानकारी दिनुभएको उहाँको निजी सचिवालयले जनाएको छ । शान्ति प्रक्रियाको अभिन्न पाटोको रुपमा रहेका सेना समायोजन, सत्य निरुपण तथा मेलमिलाप आयोग, वेपत्तासम्बन्धी आयोगको गठन अन्तर्राष्ट्रिय मापदण्डअनुसार हुने उहाँले बताउनु भयो । भेटमा अमेरिकी सहायक मन्त्री ब्लेकले तिब्बती शरणार्थीबारे विशेष चासो राख्नुभएको थियो । नेपालले तिब्बती शरणार्थीहरुको प्रर्दशन लगायतका गतिविधिमा रोक लगाउँदै आएको छ भने अमेरिकाले तिब्बती शरणार्थीहरुलाई फराकिलो दृष्टि र मानवीय कोणबाट हेर्नुपर्ने कुराको वकालत गर्दैआएको छ । प्रधानमन्त्रीले शरणार्थीका अधिकारहरू अन्तर्राष्ट्रिय मापदण्ड अनुसार सुरक्षित गरिने जवाफ दिनुभएको बुझिएको छ । नेपाल र अमेरिकाबीच आर्थिक सम्बन्धलाई अझ मजबुत बनाउनु पर्ने भन्दै प्रधानमन्त्री भट्टराईले अमेरिकी लगानिकर्ताहरूलाई नेपालमा लगानीको लागि सरकारको सधै स्वागत रहेको बताउनु भयो । भेटमा अमेरिकी सहायक मन्त्री ब्लेकले अमेरिकाले नेपालमा शान्ति र संविधान निर्माण प्रक्रिया सम्पन्न भएको हेर्न चाहेको उहाँले बताउनु भयो ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौं । अर्थमन्त्री विष्णुप्रसाद पौडेलले गैरआवसिय नेपालीहरुलाई नेपालमा पूँजीसँगै सिप र प्रविधि पनि भित्राउन आग्रह गरेका छन् । अर्थ मन्त्रालय

काठमाडौँ । नेकपा माओवादी केन्द्रको स्थायी कमिटी बैठक आज बस्दैछ। बैठक पार्टी केन्द्रीय कार्यालय पेरिसडाँडामा दिउँसो १ बजे बोलाइएको हो

पाल्पा । पाल्पाको निस्दी गाउँपालिका वडा नं. ४ पिपलभन्ज्याङमा भएको जीप दुर्घटनामा ७ जना घाइते भएका छन् । घाईतेमध्ये २

काठमाडौं । नेकपा एमालेका वरिष्ठ नेता माधवकुमार नेपाल इतिहासकै कठिन परिस्थितिको सामना गर्नुपर्ने अवस्थामा पुगेका छन् । उनलाई साथ दिइरहेका