‘गतिरोध अन्त्यका लागि राष्ट्रपतिबाट ढिलाई’

२६ भाद्र २०६९, मंगलवार ०६:०२ मा प्रकाशित

काठमाडौ, २६ भदौ । नेपाली काग्रेसका केन्द्रीय सदस्य डा. रामशरण महतले मुलुकलाई निकास दिन राष्ट्रपतिले चाल्नुपर्ने कदममा ढिलाई भएको औंल्याउंदै तत्काल अग्रसरता लिनुपर्ने सुझाव दिनुभएको छ ।

राजधानीमा आयोजित एक साक्षात्कार कार्यक्रममा उहांले एक साताको समय दिएर राष्ट्रपतिले नयाँ प्रधानमन्त्रीको नाम दिन दलहरुलाई आव्हान गर्नुपर्ने र सो समयभित्र पनि नाम नआए विघटित संविधानसभामा बहुमत प्राप्त दलहरुको सिफारिसमा बहुमतको सरकार गठन गरेर मुलुकलाई निकास दिनुपर्ने बताउनुभयो ।

अहिले मुलुकमा संवैधानिक निकाय राष्ट्रपति मात्रै भएको भन्दै डा. महतले जनमतको आधारमा राष्ट्रपतिले कदम चाल्नु पर्ने धारणा अघिसार्नुभयो । संविधानका विवादित विषयमा पूर्ण रुपमा सहमति बने संविधानसभाको पुनःस्थापना केही समयसम्मको लागि गर्न सकिने भन्दै उहांले अन्यथा नयाँ संसदको निर्वाचनबाहेक कुनै विकल्प नभएको उल्लेख गर्दै भन्नुभयो– ‘जसरी पनि बैशाखसम्ममा नयाँ निर्वाचन गर्नै पर्छ ।’

साक्षात्कारमा एकीकृत नेकपा माओवादीका नेता लिलामणि पोखरेलले सेरेमोनियल राष्ट्रपतिले प्रधानमन्त्रीलाई हटाउन र नियूक्त गर्न नसक्ने भन्दै सरकारको निर्णय मान्नुको विकल्प नभएको तर्क गरे । उनले सर्वोच्च अदालतको आदेशले गर्दा संविधानसभाको अवसान भएको भन्दै संविधानका विवादित विषयमा सहमति जुटाएर संविधानसभा पुनःस्थापना गर्ने, पाँचबुँदे सहमति कार्यान्वयन गर्ने र स्वतन्त्र ब्यक्तिको नेतृत्वमा चुनावी सरकार गठन गरेर निर्वाचनमा जानेबाहेक अहिले मुलुकमा निकासको विकल्प नरहेको बताए ।

राप्रपा अध्यक्ष पशुपति समशेर राणाले तीन दलसँग मुलुकलाई निकास दिने हैसियत र क्षमता नभएको दाबी गरे । एकवर्षमा ६ पटक पेट्रोलियम पदार्थ र विजुलीको महसुल बढाउने सरकारले जनतामाथि न्याय गर्नै नसक्ने दाबी गर्दै राणाले  महंगीलाई सरकारले नेतृत्व गरिरहेको बताए ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

चितवन । विकास गतिमा तीव्ररुपमा अघि बढिरहेको भरतपुर महानगरपालिकामा योजना लिएर गएपछि रित्तो हात फर्किनु पर्दैन । महानगरभित्रका वडाध्यक्षहरू योजना

वोगोटा । दक्षिण पश्चिमी कोलम्बियाको एउटा कारगारमा दंगा सुरु भएपछि आगलागी हुँदा ४९ जना कैदी मारिएका छन् । अरु ३०

किभ । रुसले गरेको क्षेप्यास्त्र आक्रमणमा परी युक्रेनको पोल्तावा सहरस्थित औद्योगिक क्षेत्रमा कम्तीमा १८ जनाको मृत्यु भएको छ । क्रेमेन्चुक

काठमाडौँ । प्रधानमन्त्री शेरबहादुर देउवाले सरकारले धान चामलको उत्पादन र उत्पादकत्व वृद्धि गर्दै यसको आयात प्रतिस्थापन गर्ने रणनीति लिएको बताएका

आजको प्रमुख समाचार