अमेरिकाले एमाओबादीलाई आतंककारीको सूचीबाट हटायो

२१ भाद्र २०६९, बिहीबार २१:५६ मा प्रकाशित

पुरुषोत्तम ढकाल, अमेरिका, २१ भदौ । । अमेरिकी सरकारले नेकपा एमाओबादीलाई आतंककारीको सूचीबाट हटाएको छ । शनिबार अमेरिकी स्टेट डिपार्टमेन्टको नाममा एक बिज्ञप्ति जारी गरि अमेरिकी सरकारले नेकपा एमाओबादीलाई आतंककारीको सूचीबाट हटाएको जानकारी गराएको हो । अमेरिकी सरकारको आतंककारी सूचीबाट नेकपा एमाओबादीको नाम हटाउने प्रयास स्वरूप ठिक एक बर्ष अघि एमाओबादी अध्यक्ष पुष्प कमल दाहाल “प्रचण्ड”ले अनौपचारिक अमेरिका भ्रमण गर्नु भएको थियो । माओबादी बिद्रोह संगै माओबादीद्वारा अमेरिकी स्वयंसेवी संस्था पिसकोर र युएसएआइडीद्वारा संचालित आयोजना, कार्यालय र कर्मचारीमाथि आक्रमण सुरु भए लगत्तै अमेरिकी सरकारले नेकपा एमाओबादीलाई आतंककारीको सूचीमा राखेको थियो । गत बर्ष राष्ट्रसंघिय महासभामा सहभागी हान आउनु भएका प्रधानमन्त्री बाबुराम भट्टराईले सरकारका तर्फबाट एमाओबादीलाई आतंककारीको सूचीबाट हटाउन औपचारिक कोसिस गर्नु भएपनि अमेरिकी सरकारको बर्ष २०१२ को आतंककारी सुचिमा एमाओबादीको नाम निरन्तर समावेस गरिएको थियो । एमाओबादी अध्यक्ष पुष्प कमल दाहाल “प्रचण्ड”ले आतंककारी सुचिमा एमाओबादीको नाम हटाउन भारतीय संस्थापन पक्ष मार्फत अमेरिकी सरकार संग समन्वय गरिदिन पटक पटक आग्रह गर्नु भएको संचार सार्वजनिक भएका थिए ।यस अघिनै अमेरिकी सरकारले स्वयंसेवी संस्था पिसकोर नेपालमा पुनर्स्थापना गरि सकेको छ भने उसको बिकाश आयोजना संचालन गर्ने युएसएआइडीद्वारा संचालित आयोजनाहरु पुन: संचालनमा आएको लामो समय बिती सकेको छ । अमेरिकी स्टेट डिपार्टमेन्टको डिप्लोम्यासी इन एक्सनका प्रवक्ता द्वारा ६, सेप्टेम्बर २०१२ मा जारी PRN: २०१२/१३९५को बिज्ञप्तिमा अमेरिकी सरकारले नेकपा एमाओबादीलाई आतंककारीको सूचीबाट हटाएको हो ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौं । प्रधानमन्त्री तथा नेकपा एमालेका अध्यक्ष केपी शर्मा ओलीले ३२ सांसदलाई कारबाही प्रक्रिया अगाडि बढाएपछि सर्वोच्च अदालत पुगेका छन्।

काठमाडौं । नेकपा एमालेका नेता माधवकुमार नेपालले प्रधानमन्त्री एवं नेकपा एमालेका अध्यक्ष केपी शर्मा ओलीसँगको भेटमा कुनै प्रगति नभएको नेता

काठमाडौं । स्वास्थ्य तथा जनसंख्या मन्त्रालयले आगामी असार महिना सम्ममा नेपालमा तीन लाख व्यक्तिमा कोभिड–१९ संक्रमण देखा पर्नसक्ने अनुमान गरेको

भारतमा कोरोना भाइरसको महामारी अति भयावह अवस्थामा पुगेको छ। पछिल्लो २४ घण्टामा मात्र भारतमा तीन लाख भन्दा बढि संक्रमित थपिएका