आठ क्षेत्रीजातीय संघबीच एकीकरणको घोषणा

२१ भाद्र २०६९, बिहीबार १७:५४ मा प्रकाशित

काठमाडौं, २१ भदौ । विभिन्न कारणले विभाजन भएका खस–क्षेत्रीजातीको अधिकारका लागि लड्दै आएका आठवटा जातीय संगठनहरुले एकताको घोषणा गरेका छन् । विहिबार राजधानीमा पत्रकार सम्मेलन गर्दै संयुक्त खस क्षेत्रीएकीकरण समन्वय समितिले खस–क्षेत्री एकता समाज, आदिवासी–जनजाति, क्षेत्री समाज राष्ट्रिय महासंघ, खस–क्षेत्री एकता समाज विराटनगर, आदिवासी क्षेत्री राष्ट्रिय प्रतिष्ठान नेपाल, क्षेत्री समाज काठमाडौं, क्षेत्री भातृत्व प्रवद्र्धन समाज, क्षेत्री संरक्षण समाज र बृहत खस एकता समाजवीच एकीकरण गर्न छाता संगठन निर्माण गरी अगाडि बढ्ने सहमति भएको जानकारी दिइयो । यसले जातीय आन्दोलन कमजोर बनेको निष्कर्स सहित समग्र खस क्षत्रीहरुको जातिय पहिचान, अधिकारप्राप्तिको लागि आन्दोलनमा अगाडि बढ्ने प्रतिबद्धता जनाउँदै एकीकरण गर्ने घोषणा पत्रकार सम्मेलनमा गरियो । क्षेत्रीजातीय सस्थाहरुले एकताको क्रममा रहेको विवादहरु आगामी मंसीरमा हुने महाधिवेशनबाट टुङग्याईने छ । पत्रकार सम्मेलनमा बोल्दै क्षेत्री समाज राष्ट्रिय महासंघका अध्यक्ष केवी राउतले आफुहरु नेपालका आदीवासी भएकोले अन्य जातजातीसरह अधिकार प्राप्तीका लागि एक हुनुको विकल्प नरहेकोले एकीकृत भएको बताए । उनले अब एक ढिक्का भएर आन्दोलन गर्ने चेतावनी दिए । खस क्षेत्रीएकता समाजका अध्यक्ष युवराज कार्कीले ठूला दलका ठूला नेताहरुले खस क्षेत्रीका माग हरुलाई सम्बोधन गर्न आलटाल गरेकाले कडा दवाव दिन एक भएको बताए । पत्रकार सम्मेलनमा भाइचाराको सम्बन्ध भएका जातजातिलाई फुटाई, अखण्ड नेपाललाई टुक्रा पार्दै एक लौटी राज गर्छु भन्नेहरुलाई चुनौति दिँदै डिवी कार्कीले राष्ट्रिय अखण्डतालाई सम्पूर्ण जातजातिको भाइचारालाई कायम राख्न संयुक्त क्षेत्रीसमाज सशक्त आन्दोलनमा उत्रने चेतावनी दिए । आदिवासी क्षेत्री राष्ट्रिय प्रतिष्ठान नेपाल, क्षेत्री समाज काठमाडौं, क्षेत्री भातृत्व प्रवद्र्धन समाज, क्षेत्री संरक्षण समाज र बृहत खस एकता समाजवीच एकीकरण गर्न छाता संगठन निर्माण गरी अगाडि बढ्ने सहमति भएको जानकारी दिइयो । यसले जातीय आन्दोलन कमजोर बनेको निष्कर्स सहित समग्र खस क्षत्रीहरुको जातिय पहिचान, अधिकारप्राप्तिको लागि आन्दोलनमा अगाडि बढ्ने प्रतिबद्धता जनाउँदै एकीकरण गर्ने घोषणा पत्रकार सम्मेलनमा गरियो । क्षेत्रीजातीय सस्थाहरुले एकताको क्रममा रहेको विवादहरु आगामी मंसीरमा हुने महाधिवेशनबाट टुङग्याईने छ । पत्रकार सम्मेलनमा बोल्दै क्षेत्री समाज राष्ट्रिय महासंघका अध्यक्ष केवी राउतले आफुहरु नेपालका आदीवासी भएकोले अन्य जातजातीसरह अधिकार प्राप्तीका लागि एक हुनुको विकल्प नरहेकोले एकीकृत भएको बताए । उनले अब एक ढिक्का भएर आन्दोलन गर्ने चेतावनी दिए । खस क्षेत्रीएकता समाजका अध्यक्ष युवराज कार्कीले ठूला दलका ठूला नेताहरुले खस क्षेत्रीका माग हरुलाई सम्बोधन गर्न आलटाल गरेकाले कडा दवाव दिन एक भएको बताए । पत्रकार सम्मेलनमा भाइचाराको सम्बन्ध भएका जातजातिलाई फुटाई, अखण्ड नेपाललाई टुक्रा पार्दै एक लौटी राज गर्छु भन्नेहरुलाई चुनौति दिँदै डिवी कार्कीले राष्ट्रिय अखण्डतालाई सम्पूर्ण जातजातिको भाइचारालाई कायम राख्न संयुक्त क्षेत्रीसमाज सशक्त आन्दोलनमा उत्रने चेतावनी दिए ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

दक्षिण पश्चिम चीनको तिब्बत स्वायत्त क्षेत्रको उच्च उचाई भएका स्थानहरूबाट नाग्कु शहरमा कूल १७ हजार ५५५ व्यक्तिलाई टाढा सारिने तिब्बती

गृहमन्त्री बालकृष्ण खाणले संसद्मा विचाराधिन रहेको नागरिकता विधेयकलाई दलको सहमतिमा अघि बढाउने प्रयत्नमा सरकार लागेको बताउनुभएको छ । विधेयक अघि

काठमाडौं । नेपालले अमेरिकालाई अमेरिकाको ‘स्टेट पार्टनरसिप प्रोग्राम’ एसपीपीमा आबद्ध नहुने निर्णय पठाएको छ । गृहमन्त्री वालकृष्ण खाँणका अनुसार एसपीपीमा

काठमाडौं । नेकपा एमालेका महासचिव शंकर पोखरेलले नेपाली काँग्रेस नेतृत्वको गठबन्धनबाट समाजवाद सम्भव नुहने बताएका छन् । सोमबार नरबहादुर कर्मचार्य

आजको प्रमुख समाचार