‘संघीयता विदेशीको इशारामा’ : चित्रबहादुर केसी

२१ भाद्र २०६९, बिहीबार १६:०७ मा प्रकाशित

चितवन, २१ । नेपालका लागि संघीयता आवश्यक नरहेको र संघीयताले देशमा बिभाजनको रेखा कोर्ने वकालत गर्दै आएका राष्ट्रिय जनमोर्चाका अध्यक्ष चित्रबहादुर केसीले एमाओवादी, मधेसवादी र जातिवादीको हठका कारण संविधान बन्न नसकेको बताएका छन् ।
राष्ट्रिय जनमोर्चा चितवनले बिहीबार भरतपुरमा आयोजना गरेको पत्रकार सम्मेलनमा उनले यस्तो बताएका हुन् । केसीले एकल जातीय राज्य बनाउन नसकेपछि तीनै दलले अहिले बहुजातीय प्रदेशको पक्षमा वकालत गर्न थालेको बताए । उनीहरुकै कारण संविधान बन्न नसकेको भन्ने जनताले बुझिसकेको बताउँदै केसीले बहुजातीय प्रदेशका पक्षमा समर्थन नगरे पनि सकारात्मक धारणा राखे । केसीले भने, ‘एकल जातीयभन्दा बहुजातीय प्रदेश सकारात्मक छ ।’
उनले चार वर्षदेखि लगातार एकल जातीय राज्य चाहिन्छ भन्नेहरुले अहिले बहुजातीय भन्न थालेको बताउँदै जातीयताकै कारणले राष्ट्रलाई विखण्डनतर्फ लैजाने विचार व्यक्त गरे । एकात्मक राज्य प्रणालीअन्तर्गत विकेन्द्रीकरण गर्नुपर्ने राष्ट्रिय जनमोर्चाको अडानमा कुनै परिवर्तन नभएको पनि केसीले स्पष्ट पारे ।
सङ्घीयताका आधारमा जातीय राज्य माग्ने नेपालीको माग नभई विदेशीको इसारामा यस्तो कुरा आएको बताउँदै नेता केसीले भने,‘सङ्घीयताले राष्ट्रमा विकृति ल्याउने छ ।’
एमाओवादी र तराईका दलका बीचमा सत्ता लम्ब्याउनका लागि अपवित्र गठबन्धन भएको छ भन्दै उनले राजनीतिक सहमतिको विकल्प नरहेको बताए । शतप्रतिशत समय थप गर्दा समेत नबनेको संविधान संविधानसभा ब्यँुताएर बन्न नसक्ने नेता केसीको ठोकुवा थियो । रासस

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौं । प्रधानमन्त्री तथा नेकपा एमालेका अध्यक्ष केपी शर्मा ओलीले ३२ सांसदलाई कारबाही प्रक्रिया अगाडि बढाएपछि सर्वोच्च अदालत पुगेका छन्।

काठमाडौं । नेकपा एमालेका नेता माधवकुमार नेपालले प्रधानमन्त्री एवं नेकपा एमालेका अध्यक्ष केपी शर्मा ओलीसँगको भेटमा कुनै प्रगति नभएको नेता

काठमाडौं । स्वास्थ्य तथा जनसंख्या मन्त्रालयले आगामी असार महिना सम्ममा नेपालमा तीन लाख व्यक्तिमा कोभिड–१९ संक्रमण देखा पर्नसक्ने अनुमान गरेको

भारतमा कोरोना भाइरसको महामारी अति भयावह अवस्थामा पुगेको छ। पछिल्लो २४ घण्टामा मात्र भारतमा तीन लाख भन्दा बढि संक्रमित थपिएका