शिक्षकले बनाए स्कूटरमै लाइब्रेरी

१७ चैत्र २०७७, मंगलवार ०८:५९ मा प्रकाशित

गरीबीका कारण अनलाइन कक्षा लिन नसकेका विद्यार्थीहरुका लागि भारतमा एक शिक्षकले विद्यार्थीहरुका लागि आफ्नो स्कूटरमै लाइब्रेरी बनाएका छन् । विद्यार्थीलाई पुस्तक उपलब्ध गराउने उद्देश्यले सञ्चालनमा ल्याइएको स्कूटी लाइब्रेरीका कारण कोरोना महामारीले संसारभर बालबालिकाहरु विद्यालय जान नपाइरहेको विद्यार्थीलाई पढ्न सहज भएको छ ।

सहरी भागमा रहेका विद्यार्थीहरु इन्टरनेटको माध्यमबाट कक्षा लिएपनि ग्रामिण भागमा विद्यार्थीहरु शिक्षाबाट बञ्चित हुने गरेका छन् ।

ग्रामिण विद्यार्थीहरुको पढाई नबिग्रियोस् भनेर भारतको मध्य प्रदेशको सागर जिल्लामा गरीब बालबालिकाहरुका लागि ती शिक्षिकले स्कूटरमै पुस्तकहरु लिएर हिँड्न थालेका छन् । एक सरकारी स्कूलका शिक्षक सीएच श्रीवास्तवले आफ्नो स्कूटरमा मोबाइल लाइब्रेरी खडा गरेका हुन् । यो लाइब्रेरीमा बालबालिकाका कोर्स सम्बन्धी र अन्य आवश्यक किताबहरु रहेका छन् । बालबालिका यो लाइब्रेरीबाट फाइदा उठाइरहेका छन् भने मन लगाएर पढ्ने गरेको शिक्षक श्रीवास्तव बताउँछन् ।

शिक्षक श्रीवास्तव भन्छन्, ‘यो लाइब्रेरीको प्रयोग गर्ने धेरैजसो बालबालिका गरीब परिवारका छन् । आर्थिक अभावका कारण उनीहरु मोबाइल फोन र ल्यापटप किन्न सक्दैनन् । कोरोना महामारीका कारण ती बच्चाहरुको पढाईमा धेरै नै असर पुगेको छ । यही सोचेर मैले बालबालिकाले आरामले पढ्न सकून भनेर सानो लाइब्रेरी बनाको हो ।’

एनका अनुसार उक्त लाइब्रेरीमा बालबालिकाका कोर्सका अतिरिक्त कथाहरु, कबिताहरु ल्गायतका पुस्तकहरु पनि रहेका छन् । शिक्षक सीएच श्रीवास्तवको यस कार्यको चौतर्फी प्रशंसा भएको छ ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

नयाँ पुस्ताका लागि मोबाइल फोनको लत समस्या बन्दै गएको छ । मानिसहरु प्रायः हिँड्दा र सवारी चलाइरहँदा पनि मोबाइल फोनको

न्युजील्यान्डकी प्रधानमन्त्री जेसिन्डा अर्डर्नले आफ्नै प्रेमिकासंग विवाह गर्ने भएकी छन्। अर्डर्नले यो वर्षको अन्तिम वा अर्को वर्षको सुरुवातमा विहे गर्ने

दक्षिण एसिया लगायत विकासोन्मुख राष्ट्रहरुमा यो कुरा आम भएपनि विकसित राष्ट्रहरुमा यस्ता कुराहरु नौला लाग्दछन् । हप्तामा छुट्टीको दिन नुहाउने

चीनको लोङगजिङ शहरको पियान माउण्टेनमा बनाएको काँचबाट ४३० मिटर लामो पुल भाच्चिएको छ । एक युवक पुलमै अड्किएको तस्विर सामाजिक