माओवादी संसदीय चुनावमा नजाने, एमाओवादीसंग एकता महाधिवेशन नगरिने

२० भाद्र २०६९, बुधबार १७:१९ मा प्रकाशित


काठमाडौं, २० भदौ । एकीकृत नेकपा माओवादीसँग एकता महाधिवेशन कुनै हालतमा नहुने नेकपा–माओवादीका अध्यक्ष मोहन वैद्यले बताएका छन् । एमाओवादीले संयुक्त एकता महाधिवेशन हुने हल्ला चलाइरहेकोप्रति इंगितगर्दै बुधबार राजधानीमा आफ्नै पार्टीद्वारा आयोजित पत्रकार सम्मेलनमा वैद्यले प्रचण्डहरु सकिँदै गएकाले उनीहरुसँग एकताको महाधिवेशन हुने हल्ला मात्र भएको खुलासा गरे ।
पत्रकार सम्मेलनमा बैद्यले भने, ‘एमाओवादी दक्षिणपन्थी संशोधनवादी भइसकेको छ, नव संशोधनवादीसँग एकता हुने कुरा झुट्टा हो।’ माओवादीका अध्यक्ष पुष्पकमल दाहालले नेकपा माओवादीसँग एकताको महाधिवेशन हुने बताउँदै आएका बेला बैद्यले यस्तो अभिव्यक्ति दिनुलाई अर्थपूर्ण रुपमा हेरिउको छ ।
यसअघि नै नेकपा माओवादीले प्रधानमन्त्री बाबुराम भट्टराईलाई ७० बुँदे मागपत्र बुझाउने तय गरेको छ। पत्रकार सम्मेलनमा मागपत्र पनि सार्वजनिक गरियो। २०५२ सालमा बाबुराम भट्टराईले तत्कालीन प्रधानमन्त्री शेरबहादुर देउवालाई बुझाएको ४० बुँदे मागपत्रमा थप मागहरु राखी ७० बुँदे बनाइएको छ। उनीहरुले भदौ २५ गते प्रधानमन्त्री भट्टराईलाई यो मागपत्र बुझाउने बताएका छन्।
जनयुद्ध थाल्नुअघि बाबुरामले बुझाएको मागपत्रमा राष्ट्रियतासम्वन्धि ९ वटा मागहरु थियो। बैद्यपक्षीय माओवादीले तयार गरेको मागपत्रमा यो विषयमा २८ मागहरु समेटेका छन्। नेकपा माओवादीले राष्ट्रिय हितविपरितको विदेशी लगानी रोक्नुपर्ने, डब्लुटिओ सम्वन्धित नेपाल पक्ष बनेका सन्धि सम्झौताको पुनरावलोकन गरी नेपालको स्वाधिन अर्थतन्त्रको प्रतिकूल हुने सम्झौताहरुमा नेपालले रिजर्भेसन राख्‍नुपर्ने माग राखेको छ। मागमा उनीहरुले राष्ट्रिय पहिचानसहितको संघीयता हुनुपर्ने बताएका छन्।
नेकपा माओवादीले पार्टी दर्ता नगर्ने तथा दल रहेको जानकारीमात्र गराइने यसअघि नै स्पष्ट पारिसकेको छ । उसले गोलमेच सम्मेलन हुनुपर्ने तर अल्पकालका लागि संसदीय चुनावमा नजानेसमेत प्रस्ट्याएको छ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौँ । नेपालमा पछिल्लो २४ घण्टामा थप १ हजार ९६ जनामा कोरोना संक्रमण पुष्टि भएको छ । स्वास्थ्य तथा जनसंख्या

काठमाडौँ। नेकपा माओवादी केन्द्रले स्थायी कमिटी बैठक बोलाएको छ । सोमबार दिउँसो १ बजे बैठक बोलाइएको छ । समसायिक राजनीतिक

नेकपा (माओवादी केन्द्र) का स्थायी समिति सदस्य देवेन्द्र पौडेलले निकट भविष्यमै नेकपा (एमाले) माधवकुमार नेपाल पक्षसँग पार्टी एकता हुन सक्ने

काठमाडौं । कुम्भमेलामा भाग लिएर पूर्वराजा ज्ञानेन्द्र वीर विक्रम शाह स्वदेश फर्किएका छन् । १० दिन लामो भारत भ्रमण सकेर