जिल्लाका दुई दर्जनबढी कार्यालयको निर्माण अवैध

१९ भाद्र २०६९, मंगलवार ०५:५५ मा प्रकाशित

चन्द्रकान्त खनाल/ रुपन्देही, १९ भदौं । कपिलवस्तु नगरपालिकामा नक्सा पास नगरी अवैध रुपमा निर्माण गरिएका सरकारी कार्यालयको संख्या दुई दर्जन बढी रहेका छन् । नगरपालिकाले समयमा ध्यान नदिंदा सरकारी कार्यालयहरुले मनपर्दी ढंगले भवनको संरचना निर्माण गरेका छन् ।
स्थानीय स्वायत्त शासन ऐन अनुसार नगरपालिकाभित्र निर्माण गरिने जुनसुकै संरचनाहरुको नापनक्सा पास अभिलेख सम्वन्धित नगरपालिकाले गर्नुपर्ने प्रावधान रहेको छ । तर कपिलवस्तु नगरपालिकाभित्र निर्माण भएका सरकारी सार्वजनिक जग्गामा निर्माण गरिएका दुई दर्जन बढी कार्यालयहरुको भवन अवैध रुपमा निर्माण गरिएको पाइएको छ ।
आफ्नै सरकारी भवन भएका र निजी घरमा भाडामा बसेका कुनै पनि कार्यालय भवनको नक्सा पास गरिएको छैन । नवनिर्मित भवनहरु जिल्ला वन कार्यालय, मालपोत कार्यालय, घरेलु तथा साना उद्योग कार्यालय, जिल्ला हुलाक कार्यालय, कारगार, नगरपालिकाको आफनै नया भवन, सभाहल, गेष्ट हाउस, सपिङ कम्प्लेक्स, शिक्षा कार्यालय, कृषि कार्यालय, सिचाई डिभिजन कार्यालयहरुले भवनको नक्सा पास नगरी तीन तल्लासम्म भवन निर्माण गरेका छन् । यसैगरी कृषि विकास बंैक, नेपाल टेलिकम, लगायत खानेपानी तथा सरसफाई सडक डिभिजन कार्यालय, खानेपानी संस्थानले पनि नक्सा पास नगरेको भवनमा कार्यालय सञ्चालन गरिरहेका छन् । अन्य निजी तथा सरकारी विद्यालय र संघ–संस्थाका झन्डै दर्जन भवनको समेत नक्सा पास भएको छैन । यसैबीच संघसंस्थामा नेपाल परिवार नियोजन संघले मात्रै नक्सा पास गरेको छ तर भवन निर्माण थालेको छैन । नाप नक्सा पास नगरी भवन निर्माण गर्दा लाखौं राजस्व गुमेको नगरपालिकाका लेखा फांट प्रमुख बलराम न्यौपानेले बताए ।
भवन निर्माण तथा शहरी विकास डिभिजन कार्यालय भैरहवाका साइट ईन्चार्ज इन्जिनियर नरेन्द्रकुमार झाले नगरपालिकाभित्र वन्ने भवनका संरचनाहरुको अनिवार्य रुपमा नगरपालिका कार्यालयमा नक्सा पास हुनुपर्ने बताए । नगरपालिकाले भवन आचार–संहिताअनुसार भूकम्प प्रतिरोधात्मक छ छैन, मापदण्डहरु अनुसार भवन कनेका छन्–छैनन् भन्ने कुरा र नक्सा पास भए–नभएको निगरानी गरी निर्माणमा रोक लगाउन सक्ने ईन्जिनियर झाले बताए ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौँ । देशभर आंशिकदेखि सामान्य बदली रही तीन प्रदेशमा भारी वर्षा हुने भएको छ । जल तथा मौसम विज्ञान विभागका

काठमाडौँ । काठमाडौँको बालाजुमा रहेको जुत्ता कारखानामा आगलागी भएको छ ।काठमाडौँ महानगरपालिका–१६ बालाजु बाइपास नजिकको एक घरमा केहीबेर अगाडि आगलागी

काठमाडौँ । राष्ट्रिय सूचना आयोगले सूचना नदिने ३३ कार्यालय प्रमुखलाई कारबाही गरेको छ । आयोगले सूचनाको हकसम्बन्धी ऐन, २०६५ को

नुवाकोट । शनिबार विहान भुकम्पको धक्का महसुस भएको छ । आज बिहान ५ बजेर २६ मिनेट जाँदा  भुकम्पको धक्का महसुस