बेलायत सरकारको निर्णयप्रति डब्लुएनएसओको आपत्ति

१७ भाद्र २०६९, आईतवार २०:०२ मा प्रकाशित

धर्मराज अधिकारी, लण्डन, १७ भदौ । लण्डन मेट्रोपोलिटन विश्वविद्यालयमा यूरोपियन युनियन भन्दा बाहिरका विद्यार्थीहरु पढाउने अनुमति खारेज गर्ने बेलायत सरकारको निर्णय प्रति नेपाली विद्यार्थीहरुको अन्तराष्ट्रिय संजाल डब्लुएनएसओले आपत्ति जनाएको छ ।

डब्लुएनएसओले एक विज्ञप्ति जारिगरी लण्डन मेट्रोपोलिटन विश्वविद्यालयको उक्त निर्णयसँगै विश्वविद्यालयमा अध्ययनरत करिब ५०० नेपाली विद्यार्थीहरुको भबिष्य अन्योलमा परेको खबरले संगठनको गम्भीर ध्यानाकर्षण भएको उल्लेख गरेको छ ।

विज्ञप्तिमा साठी दिन भित्रमा अर्को शैक्षिक संस्थामा भर्ना भैसक्नुपर्ने अथवा बेलायत छाड्नुपर्ने भन्ने बेलायत सरकारको आदेशले नेपाली विद्यार्थीहरु मर्माहित भएको पनि जनाइएको छ ।

पहिले नै लाखौँ खर्च गरी लण्डन पुगेको र लण्डन मेट्रो पोलिटन युनिभर्सीटिमा समेत लाखौँ रकम बुझाइसकेको अवस्थामा एकाएक पुनः नयाँ शैक्षिक संस्थाहरुमा करीव १० हजार पाउण्ड बुझाई भर्ना हुनुपर्ने अन्यथा बेलायत छाड्नु पर्ने भन्ने नियमले नेपाली विद्यार्थीहरुको लागि एउटा कठिन परिस्थिति सृजना भएको डब्लुएनएसओको ठहर छ ।

लाखौँ रुपैयाँ खर्च भएर पनि शैक्षिक अवसरवाट वञ्चित भई नेपाल फिर्ता आउनु पर्ने किसिमको यस अन्यायपूर्ण परिस्थितिवाट नेपाली विद्यार्थीहरुलाई मुक्त गरी नेपाली विद्यार्थीहरुको भविष्य अन्धकार हुनुबाट बचाइदिन बेलायत सरकार, लण्डन मेट्रोपोलीटन विश्वविद्यालय तथा संवन्धित सरोकारवाला निकायहरु समक्ष यस विश्वब्यापी नेपाली विद्यार्थी संगठन अनुरोध समेत गरेको छ ।

नेपाल सरकारद्धारा कुटनैतिक माध्यमबाट लण्डनस्थित नेपाली विद्यार्थीहरुको सो समस्या समाधानका लागि पहल गरिदिन पनि अनुरोध गरिएको छ ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौँ । नेपालमा पछिल्लो २४ घण्टामा थप १ हजार ९६ जनामा कोरोना संक्रमण पुष्टि भएको छ । स्वास्थ्य तथा जनसंख्या

काठमाडौँ। नेकपा माओवादी केन्द्रले स्थायी कमिटी बैठक बोलाएको छ । सोमबार दिउँसो १ बजे बैठक बोलाइएको छ । समसायिक राजनीतिक

नेकपा (माओवादी केन्द्र) का स्थायी समिति सदस्य देवेन्द्र पौडेलले निकट भविष्यमै नेकपा (एमाले) माधवकुमार नेपाल पक्षसँग पार्टी एकता हुन सक्ने

काठमाडौं । कुम्भमेलामा भाग लिएर पूर्वराजा ज्ञानेन्द्र वीर विक्रम शाह स्वदेश फर्किएका छन् । १० दिन लामो भारत भ्रमण सकेर