ठग सिंहको थप पोल खुल्यो, भुवन केसीकी पत्नीलगायत थुप्रै युवाबाट करोडौं ठगी

१६ भाद्र २०६९, शनिबार १३:०९ मा प्रकाशित

काठमाडौं, १६ भदौ । ठगी अभियोगमा चार दिनअघि पक्राउ परेका मनोजबहादुर सिंहको गोप्य कोठामा प्रहरीले शुक्रबार छापा मार्दा राणाकालीन र शाही दरबारको सजावटमा प्रयोग गरिने वन्यजन्तुका आकर्षक अंग, मूर्ति, पुरातात्विक तरबार, चुप्पी लगायत सामग्री फेला परेको छ । कोटेश्वरको एक घरमा रहेको कोठामा गोप्य सामग्री रहेको सूचनाका आधारमा पुगेको केन्द्ररीय अनुसन्धान ब्युरोका अधिकारीले ८६ वटा पासपोर्टसहित वन्यजन्तुका अंग र पुरातात्विक सामग्रीको भण्डार फेला पारेका हुन् । पूर्व राजपरिवारको नाममा ठगी गर्दै आएका उनको कोठाबाट प्रहरीले प्रहरीको भर्ना, नियुक्तिपत्र, तत्कालीन राजदरबार सचिवालयको छाप लगायत नक्कली सामग्रीसमेत बरामद गरेको बुझिएको छ । वैदेशिक रोजगारीमा पठाउने र सेना तथा प्रहरीमा भर्नाको प्रलोभन दिएर ठगी गरेको अभियोगमा तीन दिनअघि सिआइबीद्वारा सिंह पक्राउ परेका थिए ।
सुरुमा साढे पांच करोड ठगी गरेको देखिएका उनको पक्राउसंगै ठगी रकम र ठगिनेको संख्यासमेत बढ्दैछ । सिआइबी अधिकारीका अनुसार हालसम्म उनको फन्दामा करिब चार सय जना परेको र उनीहरुबाट १० करोड ठगी गरेको देखिएको छ ।
ब्युरोको प्रारम्भिक अनुसन्धानमा उनले प्रलोभनमा पारेर पांच करोड २३ लाख रकम ठगी गरेको खुलेको थियो । सिंहले दरबारका उच्चपदस्थ अधिकारीसंग राम्रो सम्बन्ध रहेको भन्दै विदेशमा रोजगारीका लागि जान चाहने युवा र सरकारी तहमा जागिर खाने प्रयासमा रहेका युवालाई प्रभावमा पारेर रकम असुल्ने गरेका थिए । हालसम्म प्रहरीले पाएको विवरण
अनुसार बेलायत पठाइदिन्छु भन्दै उनले २२ जनासंग प्रतिव्यक्ति ४ देखि आठ लाखसम्म लिएका छन् ।
सिंहले नेपाल प्रहरीमा जागिर लगाइदिने प्रलोभन देखाएर ३२ जनासंग प्रतिव्यक्ति ५० हजारदेखि ८० हजारसम्म लिएका छन् भने नेपाली सेनामा जागिर लाइदिन्छु भन्दै उनले १२ जनासंग प्रतिव्यक्ति ५० हजारदेखि ३ लाखसम्म असुलेको विवरण ब्युरोले फेला पारेको छ । बेलायतको नक्कली भिसा दिएर कुलदेव चौधरीसंग पांच लाख असुल्नुका साथै उनले अन्य १६ जनासंग पांचदेखि १२ लाखसम्म लिएको तथ्य पनि ब्युरोले फेला पारेको छ ।
तुलसी चौधरीसंग बेलायतका लागि भन्दै २४ लाख रकम लिएको खुलेको छ ।
जजिर्या पठाउने प्रलोभन देखाएर मानबहादुर राईमार्फत अन्य दुई युवासंग उनले ११ लाख लिएका थिए । मीनबहादुर कार्की र सुनिल कार्कीसहित २० जनालाई बेलायत पठाइदिने भन्दै उनले एक करोड ५१ लाख असुले । राजकिशोर महतोसहित १५ जनालाई प्रहरी प्रहरी जवान पदमा जागिर लगाइदिन्छु भन्दै ३५ लाख र राष्ट्रि अनुसन्धान विभागमा काम लगाइदिन्छु भन्दै ६ जनासंग प्रहरी निरीक्षक पदका लागि भन्दै ३६ लाख प्रहरी सहायक निरीक्षक पदका लागि भन्दै २० लाख असुलेको विवरण ब्युरोले फेला पारेको छ । नेपाल प्रहरीको प्रहरी जवानकै लागि भनी खड्क चौधरी लगायत ६ जनासंगबाट १२ लाख रकम असुलेको विवरण खुलेको छ ।
नायक भुवन केसीकी पूर्व पत्नी सुस्मिता केसीमार्फत उनले १० लाख ठगी गरेको अनुसन्धानमा देखिएको सिआइबी अधिकारीले बताए । उनले युवालाई उच्चतहका सरकारी अधिकारी र दरबारका अधिकारी आफ्नो सम्पर्कमा रहेको विश्वास दिलाउन तत्कालीन राजदरबार सचिवालयको नाममै कार्यक्रमको निमन्त्रणापत्र पठाउने, दरबार, उच्चतहका सरकारी अधिकारी, सेना र प्रहरीका उच्चपदस्थ व्यक्तिलाई पार्टी दिई रकम असुलेकालाई समेत सहभागी गराउने गरेको अनुसन्धानमा खुलेको छ । उनले बिदेसिने र जागिर पाउने आशामा आफ्नो सम्पर्कमा आएकालाई विश्वासमा पार्न सहयोगीमध्ये कसैलाई बडीगार्ड त कसैलाई सैनिक उच्च अधिकृत बनाउने गरेका थिए ।
ठगीका लागि तत्कालीन राजदरबारको निजी सचिवालय र पूर्व राजपरिवारका सदस्यको नामसमेत प्रयोग गर्ने गरेको खुले पनि राजदरबारका सदस्यसंग उनको सम्पर्क भने खुल्न सकेको छैन ।
श्ुक्रबार बरामद ८६ थान पासपोर्ट, वन्यजन्तुको अंग र पुरातात्विक मूर्ति र हतियारका आधारमा सिंह पुरातात्विक सामग्री खरिदबिक्रीमा सक्रिय अन्तर्राष्ट्रिय गिरोहका सदस्यसमेत रहेको आशंका प्रहरीको छ ।
ब्युरोका डिएसपी जगदिश पोखरेलका अनुसार शुक्रबार उनको गोप्य डेराबाट विभिन्न देशको नक्कली भिसा लागेको पासपोर्टसंगै प्रहरीमा नियुक्तिका कार्ड, पूर्व महाराजाधिराज सचिवालय निर्मल निवास लगायत ६ वटा छाप, दुई वटा पुरातात्विक देखिने तरबार, १० वटा चक्कु, चाबुक, गणेश, शिव लगायत पित्तलको मूति, दुई वटा जरायोको पूर्ण शरीर, २ वटा टाउको, चितुवा र रतुवाको छालासमेत फेला परेको छ । डिएसपी पोखरेलले प्रारम्भमा ठगी अभियोगमा ल्याइए पनि अब उनीमाथि किर्ते र वन्यजन्तुको समेत मुद्दा लगाउने तयारी गरिएको बताए ।
४० वर्षिय मनोजको स्थायी ठेगाना वीरगन्ज, पर्सा वडा नम्बर १५ भए पनि उनी ललितपुर इमाडोलमा बस्दै आएका थिए । विभिन्न व्यक्तिलाई विदेश पठाउने, सरकारीस्तरको विभिन्न तहको जागिर लगाइदिने प्रलोभन देखाएर मोटो रकम ठगी गरेको सूचनाका आधारमा ब्युरोबाट खटिएको टोलीले गत मंगलबार उनलाई इमाडोलबाट पक्रेको थियो । मनोज राजसभा स्थायी समितिका सदस्य हिमालयनबहादुर सिंहका छोरा हुन् । बाबुको दरबारसंगको सम्पर्कलाई दुरुपयोग गर्दै ठगी गर्न थालेपछि उनलाई परिवारले ६० सालमा छुट्याइदिएको थियो । सहज रुपमा पैसा कमाउन उनले आफूलाई दरबारनिकट व्यक्तिका रुपमा परिचय गराउंथे भने सहयोगीमाझ उनको परिचय राजासापको थियो ।
प्रहरीले उनका सहयोगी अजय महर्जन, सरोज महर्जन र जेपी कुमाललाई नियन्त्रणमा लिए पनि उनीहरु नै सिंहबाट ठगिएको खुलेको छ । उनले अजयबाट ६६ लाख, सरोजबाट ४ लाख र जेपीबाट समेत चार लाख लिएको खुलेको छ । उनको सम्पर्कमा रहेका तीन जना जर्नेलको नाम खुलेको छ भने उच्च तहका प्रहरी अधिकृतसमेत उनको नियमित सम्पर्कमा रहेको देखिएको छ । ती अधिकारीहरुको नाम प्रहरीले खुलाएको छैन ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

केदार मगर, खोटाङ । साकेला गाउँपालिका–५ मात्तिमविर्तालाई केन्द्रविन्दु बनाएर आइतबार गएको भूकम्पले हालसम्म जिल्लाभर दुई विद्यालय भवन, एक प्रहरी चौकी

म्याग्दी । म्याग्दीका पौढ महिलाहरूले बुढ्यौलीमा माध्यमिक शिक्षा परीक्षा (एसइई) उत्तीर्ण गरेर पढाइलाई उमेरले नछेक्ने भनाइलाई चरितार्थ गर्नुभएको छ ।

नवलपुर । पूर्वपश्चिम राजमार्गअन्तर्गत नवलपरासी (बर्दघाट–सुस्तापूर्व)को दाउन्नेमा यात्रुबाहक बसमा आगलागी हुँदा ३३ यात्रु घाइते भएका छन् । आज बिहान साढे

काठमाडौं । जापानका पूर्वप्रधानमन्त्री सिन्जो आबेमाथि शुक्रबार बिहान नारा सहरमा आक्रमण भएको छ । सभालाई सम्बोधन गर्ने क्रममा उनीमाथि गोली प्रहार