बोरामा नेपाली नोट ल्याउंदै डलर चीनतिर

१५ भाद्र २०६९, शुक्रबार ०९:४१ मा प्रकाशित


काठमाडौं, १५ भदौ । राष्ट्र बैंकले उपलब्ध गराएको तथ्यांकमा राष्ट्रको ढुकुटीमा विदेशी मुद्राको सञ्चिति यतिबेला हालसम्मकै सबैभन्दा बढी छ । तर, अमेरिकी डलर नेपाल भित्रिने क्रममा भने ह्रास आएको छ । आशा गरिएअनुरुप पर्यटक आगमन उल्लेख्य नरहेको र नगदको साटो कार्डबाट भुक्तानी हुने क्रम बढेपछि डलर भित्रिने क्रममा सुस्ता आएको राष्ट्र बैंकको भनाई छ ।
यसरी ढुकुटीमा विदेशी मुद्राको सञ्चिति देखिए पनि नगद अमेरिकी डलर मुलुक भित्रिने क्रम घटेबाट माग हुने बित्तिकै बैंकबाट डलर पाइन छाडेको छ । अभाव नै भएको होइन तर अधिकांश बैंकले डलरमा धेरै नगद साट्न छाडेका छन् । राष्ट्र बैंकले डलर साट्ने बाणिज्य बैंकका सम्बन्धित शाखा प्रमुखलाई बोलाएर ५ सय डलरसम्म नगदमा दिन र सोभन्दा बढी माग भए ट्राभलर्स चेक वा अन्य विकल्पबाट भुक्तानी गर्न भनेको छ । राष्ट्र बैंकले पनि माग भएअनुसारको डलर भुक्तानी नदिनुमा मुलुकभित्रै दुरुपयोग बढेको हुन सक्ने आशंका बैंकलाई हुनु पनि एक कारण रहेको बैंकका एक प्रमुख कार्यकारी अधिकृतले खुलासा गरे ।
तर, नगदमा डलरको अभाव हुने क्रम क्षणिक मात्र रहेकोले छिट्टै समाधान हुने राष्ट्र« बैंकका प्रवक्ता भाष्करमणिा ज्ञवालीको भनाई छ । अब पर्यटन सिजन सुरु हुने र त्यसपछि डलर भित्रने क्रममा बढोत्तरी आउने उनको धारणा छ । डलर सटहीमा आएको समस्याका सन्दर्भमा उनले आवश्यक पर्ने डलर बैंक वित्तीय संस्थाले उपलब्ध गराइरहेका र बैंकबाट नपाइए राष्ट्र बैंकको बैंकिङ कार्यालयबाट लिन सकिने जनाए ।
यसै वर्षबाट राष्ट्र बैंकले जतिपटक विदेश भ्रमण गर्दा पनि २५ सय अमेरिकी डलर लान पाउने व्यवस्था गरेको छ । अघिल्लो वर्षसम्म यस्तो रकम दुई पटक मात्र लैजान पाइन्थ्यो । यसका साथै व्यापार प्रवद्र्धन गर्न, सभा, सम्मेलनलगायतमा जाने नागरिकलाई ५ हजार डलरसम्म लैजान पाउने व्यवस्था राष्ट्र बैंकले गरेको छ । सामान आयात गर्दा पनि साट्न पाइने अमेरिकी डलरको सीमा बढाइएको थियो । यसले गर्दा पनि डलर अभावजस्तो हुन पुगेको बताइन्छ ।
डलर अभाव भएको हल्ला चल्न थालेपछि राष्ट्र बैंकले विदेश पढ्न वा घुम्न जानेलाई सम्बन्धित मुलुककै मुद्रा साट्न राष्ट्र बैंकले अनुरोध गरेको छ । राष्ट्र बैंकले फुटकर नगद डलरबाहेकको अन्य रकम ट्राभलर्स चेक वा अन्य कार्डबाट लैजान पनि जानकारी गराएको छ । राष्ट्र बैंकले तोकिएकै विनिमय दरमा विदेशी मुद्रा साट्न सकिने र आवश्यक पर्दा उपलब्ध हुन नसक्ने अवस्था नरहेको उल्लेख गरेको छ ।
यसै सन्दर्भमा मुलुकभित्र रहेको नगद अमेरिकी डलर अवैध रुपमा चीन जान थालेपछि समस्या देखिएको राष्ट्र बैंककै एक अर्को स्रोतको कथन छ । आधिकारिक रुपमा बोल्न नमिले पनि खासाका व्यापारीले नगद डलर लैजाने क्रम बढेपछि केही समस्या देखिएको सुत्रको भनाई छ । खासाका व्यापारीले नेपाली मुद्रामै सामान बिक्री गर्छन् तर चीनमा नेपाली मुद्रा नचल्ने भएकाले उनीहरुले यसलाई साट्नुपर्छ । चीनबाट बोरामा नेपाली रुपैयां ल्याएर बिक्री गरी अमेरिकी डलर लैजाने क्रम बढेपछि बजारमा असर परेको हो । अमेरिकी डलर चीन लैजाने क्रममा पक्राउ परेका केही व्यक्तिबाट यस्तो काममा संगठित गिरोहको संलग्नता रहेको पनि भेटिएको छ । नेपाली मात्र नभएर चिनियां नागरिक पनि अमेरिकी डलर ओसार्न प्रयोग हुने गरेको प्रहरीले बताउंदै आएको छ ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौं । चालु आर्थिक वर्षको आठ महिनाको अवधिमा रु छ खर्ब ४२ अर्ब १४ करोड बराबरको विप्रेषण मुलुक भित्रिएको छ

मनकामना केबुलकार आजदेखि नियमित सञ्चालनमा आएको छ । स्तरोन्नतिको पहिलो चरणको कामका लागि यही चैत २५ देखि २९ गतेसम्म बन्द

काठमाडौँ । इमर्जिङ नेपाल लिमिटेडले साधारण शेयर बिक्रीका लागि निष्काशन तथा बिक्री प्रबन्धक नियुक्त गरेको छ । कम्पनीले आज जारी

तनहुँको बन्दीपुर गाउँपालिकाको संस्थागत स्वमूल्याङ्कन नतिजा सार्वजनिक भएको छ । सङ्घीय मामिला तथा सामान्य प्रशासन मन्त्रालयले स्थानीय तहहरुको संस्थागत क्षमता