अर्थमन्त्री पुन र डेनिस विकासमन्त्री विच भेटवार्ता

३ चैत्र २०६८, शुक्रबार ०७:११ मा प्रकाशित

डेनमार्क, ३ फागुण । डेनमार्कको भ्रमणमा रहनुभएका अर्थमन्त्री वर्षमान पुन अनन्तले डेनिस विकासमन्त्रीसँग भेटघाट गर्नुभएको छ । उहाँले हिजो साँझ (बिहीबार) डेनिस विकास मन्त्री क्रिसियन फ्रिस व्याज  सँग भेटघाट गर्नु भएको हो ।
भेटमा अर्थमन्त्री पुनले नेपाल र डेनमार्कको कुटनीतिक सम्बन्ध सन् १९६७ देखिको भएको स्मरण गराउनुहुँदै यसलाई आगामि दिनमा अझै मजबुत बनाउनुपर्ने धारणा राख्नुभयो । उहाँले नेपालको सामाजिक तथा आर्थिक क्षेत्रमा डेनमार्कले गर्दै आएको सहयोगको स्राहना गर्दै आगामी दिनमा सहयोग बढाउने आशा व्यक्त गर्नुभयो ।
भेटमा अर्थमन्त्री पुनले नेपालको अहिलेको प्राथमिकता शान्तिप्रक्रिया निष्कर्षमा पुर्याउनु, नयाँ संविधान लेख्नु, सशाषन कायम गर्नु र आर्थिक समृद्धि गर्नुभएको बताउनुहुँदै नेपालको शिक्षा, उर्जा, सशाषन, मानवअधिकारको क्षेत्रमासमेत सहयोग गर्न डेनमार्कलाई आग्रह गर्नुभयो ।
नेपालको शान्तिप्रक्रिया र संविधान निर्माण अन्तिम चरणमा पुगिसकेको जानकारी गराउनुहुँदै अर्थमन्त्री पुनले सुशाषनको क्षेत्रमा भ्रष्टचार नियन्त्रण रणनीति अपनाईएको बताउनुहुँदै भ्रष्टचारलाई शुण्य सहनशीलतामा झार्ने नेपालको प्रतिबद्धता रहेको बताउनुभयो । आर्थिक समृद्धिका लागि तत्कालका लागि आर्थिक रुपमा जनतालाई राहात प्रदान गर्दै आर्थिक सुधार तथा समृद्धिका लागि ठोस कार्ययोजना तयार पारिएको बताउनुभयो ।
भेटमा अर्थमन्त्रीले नेपालमा लगानी मैत्री वातावरण बन्दै गएको बताउनुहुँदै नेपालको जलविद्युत, पर्यटन, उद्योग र कृषिको क्षेत्रमा लगानी बढाउन डेनमार्कलाई आग्रहसमेत गर्नुभयो । उहाँले नेपालले डेनमार्कसँग वैकल्पिक उर्जाको क्षेत्रमा पनि सहयोग गर्न आग्रह गर्नुभयो । वायो ग्यास र सोलार पावर जस्ता वैकल्पिक उर्जाको क्षेत्रमा सहयोग भए नेपालको ग्रामिक भागका वासिन्दाहरु पनि लाभान्वित हुने बताउनुभयो ।
नेपाल सरकारले सन् २०१२, १३ लाई लगानी वर्ष घोषणा गरेको जानकारी गराउनुहुँदै उहाँले त्यसका लागि प्रधानमन्त्रीकै नेतृत्वमा बनेको लगानी वोर्डले ५० वटा ठूला आयोजनाहरु तयार गर्दै गरेको र २० वटा परियोजना तत्कालै तयार गरेर लगानीका लागि विदेशी लगानीकर्तालाई अपील गरिने जानकारी गराउनुभयो ।
भेटको क्रममा अर्थमन्त्रीले डेनीस मन्त्रीलााई नेपालमा लगानीका लागि डेनिस नीजि क्षेत्रलाई प्रोत्साहन गरिदिन आग्रह गर्नुभयो ।
जवाफमा डेनीस विकासमन्त्री व्याजले डेनमार्क र नेपालको सम्बन्धलाई अझै बलियो बनाउनुपर्ने बताउनुहुँदै नेपालको हरेक क्षेत्रमा सहयोग गर्न डेनमार्क तयार रहेको बताउनुभयो । उहाँले डेनमार्कले नेपालको विभिन्न क्षेत्रमा सहयोग गर्दै आएको बताउनुहुँदै सहयोग थप्दै जाने बताउनुभयो । उहाँले डेनमार्क नेपालको जलविद्यृत, कृषि, शिक्षा क्षेत्रमा लगानी गर्न र सहयोग गर्न इच्छुक रहेको बताउनुभयो । उहाँले डेनमार्क सरकारले नेपालमा लगानी गर्नका लागि आफ्नो नीजि क्षेत्रलाई प्रोत्साहन गर्ने बताउनुहुँदै डेनमार्कले जहिले पनि नेपाल विकसित भएको हेर्न चाहेको बताउनुभयो ।
यसैबीच बिहीबार नै अर्थमन्त्री पुनले डेनमार्कका नीजि क्षेत्रसँग अन्तरक्रिया गर्नुभएको छ । अन्तरक्रियालाई सम्बोधन गर्नुहुँदै उहाँले नेपालमा लगानी मैत्री वातावरण बन्दै गएको र विदेशी लगानी खोजिराखेको बताउनुहुँदै डेनमार्कको नीजि क्षेत्रलाई लगानी लिएर आउन अपील गर्नुभयो । उहाँले नेपाल विदेशी लगानीकर्ताहरुको सहि गन्तव्य बन्दै गएको पनि बताउनुभयो ।
लामो समय द्वन्द्वबाट गुज्रिएको नेपाल अहिले संक्रमणकालमा रहेको र पुनःनिर्माणको चरणमा रहेको बताउनुहुँदै अर्थमन्त्री पुनले नेपालको सामाजिक तथा आर्थिक समृद्धि खोजिरहेको बताउनुभयो । नेपालमा हुने वैदेशिक लगानी नेपालको आर्थिक तथा सामाजिक समृद्धिमा सहयोग हुने उहाँको भनाई थियो ।
अर्थमन्त्री पुनले नेपालले लगानी भित्र्याउन नेपाल सरकरले सन् २०१२,१३ लाई लगानी वर्ष घोषणा गरेको जानकारी गराउनुहुँदै त्यसका लागि लगानी वोर्ड बनाएर सम्भाव्यताहरु अध्ययन भईराखेको जानकारी गराउनुभयो । वोर्डले तत्कालै २० वटा ठूला परियोजना तयार पारेर विदेशी लगानीकर्तालाई अपील गर्ने तयारी गरिराखेको बताउनुहुँदै त्यसमा लगानी गर्न डेनमार्कका नीजि क्षेत्रलाई आग्रह गर्नुभयो ।
उहाँले नेपालको जलविुद्युत, कृषि, पर्यटन र पूर्वाधार क्षेत्रमा लगानी गर्न आग्रह गर्नुहुँदै उहाँले पूर्वाधारको क्षेत्रमा सडक, सिंचाई, विद्युतीयलायतको लगानी लिएर आउन आग्रह गर्नुभयो । उहाँले डेनमार्कका उद्योगी व्यवसायीहरुलाइ नेपालमा लगानीको सम्भाव्यता अधययनका लागि भ्रमण गर्न आग्रह गर्नुभयो ।
अर्थमन्त्री डेनिस अन्तर्राष्ट्रिय विकास सहयोग संस्था (डानिडा)ले आफ्नो स्थापनाको पचासौं वर्षको अवसरमा कोपन हेगनमा आयोजना गरेको ‘परिपर्तित विश्वमा विकासनीति’ विषयक मन्त्रीस्तरीय सम्मेलनलाई सम्बोधन गर्न चैत १ गते डेनमार्क जानुभएको थियो । उहाँले आज (शुक्रबार) सम्मेलनलाई सम्बोधन गर्नुहुने छ ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

न्यूयोर्क । न्युयोर्क राज्य संसदमा नेपाली मूलकी सराहना श्रेष्ठले उम्मेदवारी घोषणा गरेकी छिन् । सराहनाले न्युयोर्क राज्य संसदको तल्लो सदनमा

अमेरिका। अमेरिकाको मेरिल्याण्डमा अवस्थित मोर्गन स्टेट युनिभर्सिटीमा कार्यरत एक नेपाली मूलका प्राध्यापकले सो विश्वविद्यालयले प्रदान गर्ने रिसर्च एण्ड स्कलरसिप अवार्ड

न्युयोर्क। पत्रकारितामार्फत मानवताका क्षेत्रमा असाधारण सेवा गरेवापत न्युयोर्क निवासी पत्रकार किशोर पन्थीलाई अमेरिकाको विश्वविद्यालयले मानार्थ पीएचडी अर्थात् डाक्टर अफ फिलोसोफीबाट

काठमाडौं । न्यूयोर्क राज्य संसदको चुनावमा पहिलो पटक नेपाली मूलकी एक युवती सांसद बन्ने सम्भावना बढेको छ । नेपाली मुलकी