खेलकुदमा मानव तस्कर

१३ भाद्र २०६९, बुधबार ०८:४२ मा प्रकाशित

श्रीविक्रम भण्डारी/ काठमाडौं, १३ भदौ । खेलकुदमा मानव तस्तरको उपनामले परिचित व्यक्तिलाई अन्तर्राष्ट्रिय विज्ञको रूपमा प्रस्तुत गरेपछि अहिले खेलकुदमा सनसनी फैलिएको छ । आठ महिना पहिले राष्ट्रिय खेलकुद परिषद्का सदस्यसचिव युवराज लामाले सार्वजनिक रूपमै रवि राजकर्णिकारलाई मानव तस्करको संज्ञा दिएका थिए । तर, त्यसको केही महिनापश्चात् नै लामाले रविलाई अन्तर्राष्ट्रिय विज्ञको रूपमा खेलकुदमा भित्रयाएपछि रवि मानव तस्कर हुन् कि विज्ञ त्यो छुट्याउन गाह्रो भएको छ ।
रुक्मशमशेर राणा नेपाल एथलेटिक्स सङ्घको अध्यक्ष हुंदा हमासचिव पड्काएका रविले त्यसपछि सङ्घमा उपद्रो मच्चाएका थिए । हजारौं डलरको आर्थिक अनियमितता र अवैधानिक तरिकाले खेलाडी र गैरखेलाडीहरू विदेश पठाएर अकुत आर्थिक लाभसमेत उठाएका थिए । एथलेटिक्स सङ्घलाई आफ्नो खल्तीको सङ्घ र म्यानपावरको रूपमा विकसित गरेपछि तत्कालीन राखेपका सदस्यसचिव किशोरबहादुर सिंहले रविलाई अङ्कुश लगाउने कोसिस गरेका थिए । रविको यो गैरकानुनी धन्दालाई रोक्न पुलिसले एयरपोर्टमै पक्रेर हनुमानढोका पु¥याएको थियो । गंगा आए गंगाराम जमुना आए आए जमुनारामको भूमिका निर्वाह गरिरहेका रविले अहिले राखेपका सदस्यसचिव लामासंग आफ्नो घुममिल निकै बढाएका छन् । यसअघि उनी राणाका हनुमान मानिन्थे भने त्यसपछि धु्रवबहादुर प्रधानको सहयोगीको रूपमा प्रस्तुत भएका थिए । प्रधानको एनओसीको सदस्यसमेत रहेका रविले त्यहां राणाको जासुसको रूपमा कार्य गरेको खुलासा भएपछि प्रधानले उनलाई दिएको जिम्मेवारीबाट मुक्त गरेका थिए । प्रधानको एनओसीमा वैदेशिक विभाग हेर्दै आएका रविले पछि आत्मालोचना गरेपछि प्रधानमन्त्रीले पुनः जिम्मेवारी दिएका थिए ।
यसरी गैरकानुनी कार्य गरेकोे आरोपमा एयरपोर्टबाटै पुलिसले पक्रेर हतकडी लगाएको व्यक्तिलाई लामाले के आधारमा अन्तर्राष्ट्रिय विज्ञको रूपमा काखी च्यापेका हुन् त्यो रहस्यमयी बनेको छ । सार्वजनिक रूपमै गन्हाएको व्यक्तिलाई लामाले काखी च्यापेपछि कतै ओलम्पिक कमिटीमा रजाइं गर्न त होइन शङ्का–उपशङ्का गरिन थालेको छ । स्मरणीय छ, धुलिखेलमा लामासंग बसेको गाढा सम्बन्धको छनक यही सोमबार राम्रोसंग देख्न सकिन्थ्यो । सोमबार रविले लामासंग राखेपमा तीन घन्टा गोप्य मन्त्रणा गरेका थिए । त्यो मन्त्रणा एनओसीको विवाद समाधान गर्न थियो कि अन्य कारणले– चर्चा–परिचर्चा भइरहेको छ ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौँ । पहिरोका कारण सिद्धार्थ राजमार्ग र तानसेन-तम्घास सडक अवरुद्ध भएको छ । सिद्धार्थ राजमार्गका धेरै ठाउँमा पहिरो खसेको र

नवलपरासी । नवलपुर (नवलपरासी पूर्व) को मध्यविन्दु नगरपालिका-१० मा पर्ने तीन वटा खहरेखोलाको डाइभर्सन बाढीले बगाएपछि पूर्व-पश्चिम राजमार्ग अवरुद्ध भएको

बागलुङ । निरन्तरको वर्षाका कारण बागलुङका दुई ठूला राजमार्ग अवरुद्ध भएका छन् । राष्ट्रिय गौरवको आयोजनाका रूपमा रहेको मध्यपहाडी पुष्पलाल

चितवन । विकास गतिमा तीव्ररुपमा अघि बढिरहेको भरतपुर महानगरपालिकामा योजना लिएर गएपछि रित्तो हात फर्किनु पर्दैन । महानगरभित्रका वडाध्यक्षहरू योजना

आजको प्रमुख समाचार