पुनःस्थापना नगरे भदौ २१ बाट मुक्त हलियाले राजधानीकेन्द्रीत आन्दोलन गर्ने

११ भाद्र २०६९, सोमबार २०:०० मा प्रकाशित

काठमाडौं, ११ भदौ । पूर्वप्रतिवद्धता अनुसार राज्यले तत्काल आफूहरुलाई पुनःस्थापना नगरे आगामी भदौ २१ गतेबाट राजधानीकेन्द्रीत आन्दोलन गर्ने मुक्त हलियाहरुले चेतावनी दिएका छन् । राष्ट्रिय मुक्त हलिया समाज महासंघले राजधानीमा पत्रकार सम्मेलनको आयोजना गरेर त्यस्तो चेतावनी दिएको हो ।
सरकारले २०६५ भदौ २१ का दिन हलियामुक्त घोषणा गरेको भए पनि अझै हलियाहरुले पूर्ववत रुपमा नै साहुको काम गर्दै आएको बाध्यता सुनाउँदै महासंघका अध्यक्ष डम्बर विकले सुनुवाई नभए मुक्त भएको दिनबाट नै आन्दोलन सुरु गरिने बताए । उनले मुक्त हलियामध्ये २४ सयले मात्रै परिचय पत्र पाएको र अझै १९ हजारले पाउन नसकेको तथ्याङक प्रस्तुत गर्दै राज्यले हलियामुक्तिको घोषणाबाहेक कुनै पनि जिम्मेवारी पुरा नगरेर गैरजिम्मेवारपन प्रस्तुत गरेको आरोप लगाए । कोषाध्यक्ष तुलाराम सार्कीले रोजगारीको ब्यवस्था नहुँदा मुक्त हलिया पुनः हलिया बन्न बाध्य भएको गुनासो गर्दै जसको जोत उसको पोतको ब्यवस्था गर्न माग गरे भने दार्चुलाका हलिया प्रतिनिधि दानीराम तिरुवाले स्थानीय स्तरमा भएका आन्दोलनको सुनवाई नभएकोले आफूहरु राजधानी आउन बाध्य भएको गुनासो गरे ।
महासंघले हलिया परिवारलाई तराईमा १० कठ्ठा र पहाडमा १० रोपनी जग्गा दिनुपर्ने, हलिया श्रम निषेध गर्ने ऐन जारी गर्नुपर्ने, मुक्त हलिया पुनःस्थापना आयोग गठन गर्नुपर्ने, प्रतिपरिवार १ लाख क्षतीपूर्ति दिनुपर्ने लगायतका ११ बुँदे माग अगाडि सार्दै आन्दोलनको चेतावनी दिएको हो ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौँ । नेपाल कम्युनिस्ट पार्टी एमाले(नेकपा)को केन्द्रीय कमिटी बैठक प्रधानमन्त्री निवास बालुवाटारमा बस्दै छ। एमाले अध्यक्ष एवं प्रधानमन्त्री केपी शर्मा

काठमाडौँ । नेपालमा पछिल्लो २४ घण्टामा थप १ हजार ९६ जनामा कोरोना संक्रमण पुष्टि भएको छ । स्वास्थ्य तथा जनसंख्या

काठमाडौँ। नेकपा माओवादी केन्द्रले स्थायी कमिटी बैठक बोलाएको छ । सोमबार दिउँसो १ बजे बैठक बोलाइएको छ । समसायिक राजनीतिक

काठमाडौँ । प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले राष्ट्रियसभा सदस्यबाट पदमुक्त भएका नेकपा एमालेका नेता रामबहादुर थापा बादललाई गृहमन्त्रीमै पुनः नियुक्ति गर्ने