पश्चिम सेती जलविद्युत आयोजनामा थप सहमति

११ भाद्र २०६९, सोमबार १२:३२ मा प्रकाशित


काठमाडौं, ११ भदौ । पश्चिम सेती जलविद्युत आयोजनामा दश प्रतिशत सेयर स्थानीयवासीलाई दिने थप बुंदा समेटिएको समझदारीपत्रमा लगानी बोर्ड र चीनको सीडब्लुए कम्पनीबीच आज हस्ताक्षर भएको छ । सोमबार बिहान सिंहदरबारस्थित लगानी बोर्डको कार्यालयमा भएको बैठकका क्रममा ७ सय ५० मेगावाट क्षमताको जलाशययुक्त पश्चिम सेती जलबिद्युत आयोजना निर्माणका लागि संसोधित समझदारीपत्रमा दुईपक्षबीच हस्ताक्षर भएको हो । चीनको बेइजिङमा केही दिनअघि नेपाली पक्षसंग भएको छलफलमा केही विषय संसोधन गरेर हस्ताक्षर गर्ने सहमति भएको थियो । नेपालभित्रै आन्तरिक खपत गर्ने प्रयोजनका लागि करिव १ खर्व ८० अर्ब रुपैयाँको लागतमा बन्न लागेको पश्चिम सेती आयोजना मुलुकको हालसम्मकै ठूलो जलबिद्युत आयोजना हो ।
पश्चिम सेतीको लगानी र सेयरबारे बिबाद भएपछि निर्माणको जिम्मेवारी पाएको चाईना थ्रि गर्जेज अन्र्तगतको सिडब्लुई इन्भेष्टमेन्ट कम्पनी बुँदा संसोधनका लागि तयार भएको हो । संसोधनपछि आयोजना बन्ने स्थान सूदुर पश्चिमका जनतालाई १० प्रतिशत सेयर दिइने भएको छ । संसदीय समितिको निर्देशनअनुसार परियोजनालाई बहुउदेश्यीय बनाउन तराईमा सिचाईको सम्भावना र सुदूरपश्चिम क्षेत्रमा औद्योगिका बिकाश गर्ने बुँदा पनि समझदारीपत्रमा समावेश गरिएको छ ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौँ । प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले राष्ट्रियसभा सदस्यबाट पदमुक्त भएका नेकपा एमालेका नेता रामबहादुर थापा बादललाई गृहमन्त्रीमै पुनः नियुक्ति गर्ने

काठमाडौं । नेपाल आयल निगमले पुनः पेट्रोलियम पदार्थको मूल्य वृद्धि गरेको छ । इण्डियन आयल कर्पोरेशनबाट शुक्रबार प्राप्त मूल्य सूचीअनुसार

काठमाडौं । नयाँ सत्ता समीकरणमा लगभग सहमति नजिक पुगेका तीन दल अमेरिकी सहयोग निकाय मिलेनियम च्यालेन्ज कर्पोरेसन (एमसीसी) सँगको अनुदान

काठमाडौ । सरकारले शहरी क्षेत्रका विद्यालयहरु आगामी वैशाख मसान्तसम्म बन्द गर्न सिफारिस गरेको छ । कोभिड – १९ व्यवस्थापन केन्द्र