‘परिस्थिति काबुबाहिर जाने त्रासले सहमति’

११ भाद्र २०६९, सोमबार ०६:४६ मा प्रकाशित

काठमाडौं, ११ भदौ । संविधानसभाको अवसानसंगै अन्योलमा फस्न पुगेको राजनीतिको निकास निकाल्ने गरी आपसी छलफललाई सोमबारदेखि तिब्रता दिन सत्तारुढ र विपक्षी दलका नेताबीच सहमति भएको छ । केही दिनयता सार्वजनिक मञ्चहरुबाट एकअर्कालाई राजनीतिक सहमतिको बाधकका रुपमा चित्रित गर्दैआएका उनीहरु केही साताको अन्तरालपछि आइतबार सांझ वार्ताको एउटै टेबलमा बसेका थिए । राजनीतिक परिस्थिति आफूहरुको हातबाट बाहिर जान थालेको आभास गरेर गम्भीर पहल लिन सहमति गरेको सहभागी नेताहरुको भनाई छ ।
आजको बैठकका सहभागी विपक्षी दल कांग्रेसका नेता मिनेन्द्र रिजालले दुबै पक्षले परिस्थिति काबुबाहिर जान लागेको महसुस गरेको बताए । यतिका दिन बैठक नबसेको परिवेशमा बैठक हुनु मात्र पनि सकारात्मक कुरा बनेको उल्लेख गर्दै रिजालले परिस्थिति आफ्नो वशमा राखिराख्न पनि सोमबारदेखि छलफल र संवादलाई सुचारु बनाउदै अघि बढ्ने सहमति भएको बताए ।
यसैगरी सत्तारुढ दल एनेकपा माओवादीले पनि आइतबारको बैठकलाई सकारात्मक रुपमा लिएको छ । उक्त दलका उपाध्यक्ष तथा उपप्रधानमन्त्री नारायणकाजी श्रेष्ठले दलहरुबीच बढ्दै गएको आरोप–प्रत्यारोपको श्रृंखलालाई नियन्त्रण गर्ने र तत्काल छलफलको क्रमलाई सुचारु तुल्याउने सहमति भएको जानकारी दिए । सहमतिको विकल्प छैन भन्नेमा सबै सहमत बन्नु सकारात्मक भएको उनको भनाई छ ।
नेताहरुको यस कथनले दलहरुबीच अविश्वास कति गहिरिएको रहेछ भन्ने प्रस्ट्याउंछ । आइतबारको बैठकमा यो कुरा प्रष्टै देखिएको थियो । आफूहरुले सत्ता पक्षतर्फ अविश्वासको औंला उठाएको स्वीकार गर्दै एमालेका नेता भीम रावलले विगतमा राजनीतिक दलहरुबीच एकदमै सुमधुर सम्बन्ध विकास भएको थियो तर त्यस कालखण्डमा भएका सहमतिहरु कार्यान्वयनमा नआउनु दुर्भाग्यपूर्ण रहेको बताए । सत्तामा रहेका दलहरुले गठबन्धन बनाएर अरु दललाई विस्थापित गर्न खोजिएकोमा गुनासो व्यक्त गर्दै उनले ‘कांग्रेस–एमाले संघीयताविरोधि हुन्, यिनीहरुको भण्डाफोर गर्नुपर्छ’ भन्दै एमाओवादीका शीर्ष नेताहरुले ठूलो स्वर गर्नुको मतलब के हो भन्ने प्रश्न उठाए । सोमबारदेखि नै सेना समायोजनको विषयलाई गति प्रदान गर्न विशेष समितिको बैठकहरु सुचारु गरिने सहमति भएको खुलासा पनि उनले गरे ।
यसरी, दलहरु सहमतिमा पुगेका भए पनि सहमतिमा पुग्ने तर फेरि विवादमा उत्रने श्रृंखला चलिरहेको सन्दर्भबीच पछिल्लो सहमतिलाई पनि आशंकाको दृष्टिले हेर्न भने छोडिएको छैन ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

डडेल्धुरा । सातवटा स्थानीय तह रहेको डडेल्धुराका पाँच स्थानीय तहमा नेपाली कांग्रेसले विजय हासिल गरेको छ । यहाँका दुई नगरपालिका

काठमाडौं । नेकपा (माओवादी केन्द्र) काठमाडौं उपत्यकाको तीन जिल्लामा रहेका स्थानीय तहको नेतृत्वमा शून्य हुने देखिएको छ । उपत्यकाको काठमाडौं,

धनगढी । नागरिक उन्मुक्ति पार्टीले कैलालीका दुई पालिकामा जित हासिल गरेको छ । ०७२ मा टीकापुरमा भएको घटनाको आरोपमा जेलजीवन

काठमाडौं । नेपाली कांग्रेसका महामन्त्री विश्‍वप्रकाश शर्माले स्थानीय तह निर्वाचनको परिणाम ‘उत्साहजनक’ आएको बताएका छन् । परिणाम उत्साहजनक आउनुलाई उनले

आजको प्रमुख समाचार