फ्रान्समा यौन पेशाको अन्त्य गर्ने प्रयासमाथि सवाल

८ भाद्र २०६९, शुक्रबार ०८:१५ मा प्रकाशित

पेरिस, ८ भदौ । यौन व्यवसाय या बेश्यावृत्ति निर्मूल गर्न सरकारले राखेको उद्देश्यमाथि फ्रान्सका बुद्धिजीवीहरुले प्रश्न उठाएका छन् । साप्ताहिक राजनीतिक पत्रिका ‘ल नुभेल अब्जरभाटर’मा प्राज्ञ, कलाकार तथा लेखकहरुले विश्वको सबैभन्दा पुरानो पेसा अन्त्य गर्ने प्रयास असफल हुने धारणा व्यक्त गर्दै यो विषयमा समाजवादी प्रशासनले प्रयास सुरु गनुपर्ने विषयममाथि प्रश्न उठाएका हुन् ।
गत जुनमा नयां सरकारका महिलामन्त्री नाजात भालाड बेलकासेमले वेश्यावृत्ति अन्य गर्ने प्रयास गरिने घोषणा गरेपछि यस प्रकारको विवाद आएको हो । बुद्धिजीवीहरुले महिलालाई यौन दासता तथा संगठनात्मक आपराधिक समूहबाट मुक्त गराउने प्रयासलाई उनीहरुले स्वागत गर्ने पनि बताएका छन् । उनीहरुले वेश्यावृत्ति निर्मूल गर्ने विषयमा दुई अवधारणा रहेको तर्क अघि सारेका छन् । उनीहरुले यस विषयमा सारिएको अतिवादी महिला दृष्टिकोणसंगग असहमति जनाएका छन् भने यी अवधारणा ‘यौनकर्मी महिलाको आत्मसम्मानको उल्लंघन भएको’ तथा ‘सबै यौनकर्मी उनीहरुको ग्राहकबाट पीडित व्यक्ति भएको’ भन्ने अर्थ लाग्ने पनि उल्लेख गरेका छन् ।
उनीहरुले कहिलेकाहीं तथा पूर्ण अवधि यौनकर्म गर्ने सबै महिला पुरुषको दमनबाट पीडित नै भएको भन्ने कुरा सत्य नभएको पनि उल्लेख गरेका छन् । यसैगरी पुरुष ग्राहक पनि सबै डरलाग्दा आक्रमणकारी वा यौन हिंसा गर्ने व्यक्तित भएको र उनीहरुले महिलालाई उपयोग गरेर फ्यांक्ने सामान ठान्ने गरेको पनि सत्य नभएको उनीहरुले जनाएका छन् ।
उक्त लेखमा सहभागी हुनेहरुमा दार्शनिक एलिजाबेथ बाडिन्टर, लेखक रेजिन डेसफोरगेस तथा चलचित्र निर्माता क्लाउड लान्जमान परेको पनि उल्लेख गरिएको छ । सहमतिमा हुने सहज यौन कर्मलाई फ्रान्समा अपराध मानिन्न । यसो भए पनि वेश्यावृत्तिका लागि विज्ञापन गर्नु, सम्भोगका लागि कसैलाई खरिद गर्नु वा वेश्यालय चलाउनु यहां अपराध मानिन्छ । मन्त्री बेलकासेमले नयां उपायले वेश्याका ग्राहकलाई लक्ष्य बनाउने धारण्ाँ व्यक्त गरेका छन् । बौद्धिक व्यक्तित्वहरुले ग्राहकलाई अपराधी बनाउंदा वेश्यावृत्ति भूमिगत हुने र उनीहरु दलालको थप शोषणमा पार्ने विश्वास व्यक्त गरेका छन् । उनीहरुले राम्रोचाहनाबाट पनि नरकको बाटो खुल्ने उल्लेख गरेका छन् ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

विश्वभर कोरोना संक्रमणका कारण ज्यान गुमाउनेको संख्या ३० लाख २३ हजार नाघेको छ । संक्रमित हुनेको संख्या पनि १४ करोड

नयाँ दिल्ली । भारतमा कोरोना भाइरसको महामारी अति भयावह बन्दै गएको छ र संक्रमण तथा मृत्युदर तीव्र गतिमा बढिरहेको छ

साउदी अरबले तीन उच्च सैनिकलाई ‘देशद्रोह’ गरेको आरोपमा मृत्युदण्ड दिएको यहाँको रक्षा मन्त्रालयले बताएको छ । मन्त्रालयले राज्य सञ्चालित समाचार

म्यानमारमा सैनिक कु विरुद्धमा जारी प्रदर्शनका क्रममा थप ८० जनाको मृत्यु भएको छ । म्यानमारको बागो शहरमा भएको प्रदर्शनमा सो