कथा : बुद्धिमान ठग

५ भाद्र २०७७, शुक्रबार ११:०८ मा प्रकाशित

मोर्गन एक मध्यमवर्गीय परिवारमा जन्मेको थियो । ऊ किशोरकालमै टुहुरो भएको थियो । उसले उच्चतहसम्मको शिक्षा हासिल गरे पनि बाबु आमाले जोडिदिएका जमिनमा अन्न र फलफूल उब्जाएर जीवनयापन गर्दथ्यो । टुहुरा भएकाले उसको मनमा के–के तर्कनाहरु खेल्दथे । उसको मनमा अजिव–अजिव कल्पनाहरु आउँदथे । ऊ किताब पढ्नको सौखिन थियो । किताबहरुबाट उसले विभिन्न प्रेरणाका साथै दाउपेचका उपाय पनि पाउँदथ्यो ।

मोर्गनले विवाह गर्यो । नानीहरु पनि जन्मिए । आप्mनो देशका सबैजसो मानिसहरुले जीवन बिमा गर्ने चलन भएकाले मोर्गनले पनि दुई बिमा कम्पनीमा जीवन बिमा गर्यो । मोर्गनको घर खर्च बढ्दै गयो । श्रीमती पनि खर्चालु भएकीले मोर्गनलाई खर्च धान्न धौ–धौ पर्न थाल्यो ।

मोर्गन माछा मार्नमा पनि सौखिन थियो । एकदिन मोर्गन केही साथीहरु साथमा लिएर समुद्रमा माछा मार्न हिँड्यो । समुद्र किनारमा पुगेर माछा मार्न प्रयोग हुने बोट भाडामा लियो । मोर्गन साथीहरुसँग बोटमा समुद्रको निकै भित्री भागसम्म पुग्यो । धेरै माछा पाइने दुरीमा अडिएर माछा मार्ने जाल समुद्रमा हुत्याउन थाल्यो । उनीहरुले प्रसस्त माछा मारे । तैपनि माछा मार्ने धित नमरेको भनेर मोर्गनले धेरै माछा मार्ने इच्छा जनायो । मोर्गनका साथीहरु रमाउँदै माछा मार्न तल्लिन भए । मोर्गन भने समुद्रमा तैरँदै बोटबाट टाढा–टाढा पुग्यो । जब एउटा सार्कमाछाले मोर्गनलाई तर्साउन समुद्रमा उछाल मा¥यो तब मोर्गन समुद्रमा डुब्यो । तर, मोर्गन फेरि समुद्रको सतहमा आएन । घाम डुब्दासम्म मोर्गन समुद्रको सतहमा नआएपछि मोर्गन समुद्रमा डुब्यो या सार्कले खायो भन्ने निचोड निकाल्दै साथीहरु बोट लिएर वापस किनारमा आए ।

जब साथीहरु फर्केर समुद्र किनारतिर पुगे तब मोर्गन समुद्र सतहमा उत्रियो र चारतिर हेर्यो । छेवैमा एउटा पानीजहाज आइरहेको देख्यो । मोर्गनले टर्चलाईट बाल्दै जहाजको नाम पढ्यो । जहाजको नामले जहाज कहाँ जाँदैछ भन्ने ठ्म्यायो । मोर्गनले डुब्न लागेको बहाना गर्दै जीवन रक्षाका लागि सहायता माग्यो । जहाजका नाविकहरुले मोर्गनलाई उद्धार गरे ।
मोर्गनले समुद्रभित्र धेरैबेर जिवितै रहनलाई गोप्य रुपमा अक्सिजन बोकेको थियो । केही हजार डलर र परदेशमा चाहिने अत्यावश्यक चिज जीउमा बाँधेर बोकेको थियो । जीवन बचाइदिएको भन्दै मोर्गनले पानी जहाजका कर्मचारीहरुलाई केही डलर बक्सिस् दियो । मोर्गन चतु¥याईपूर्वक पानीजहाजमा बसेर परदेश पुग्यो । यता मोर्गन समुद्रमा हराएकाले खोज अभियान चालियो, तर खोज अभियानका बाबजुद मोर्गन भेटिएन । सरकारले मोर्गनको मृत्यु भएको प्रमाण पत्र मोर्गनको परिवारलाई थमायो ।

मोर्गनको श्रीमती र सन्तानहरुले मोर्गनको मृत्यु भएको प्रमाण पेश गर्दै बिमा कम्पनीहरुमा बिमा रकम दाबी गरे । बिमा कम्पनीहरुले पनि अनुसन्धान गर्दा मोर्गनको अत्तो पत्तो लागेन । अन्ततः मोर्गनको परिवारले बिमा रकम पाए । उनीहरुले आठ लाख डलर बिमावापतको रकम पाए । तर, बिमा कम्पनीहरुले मोर्गन जीवितै रहनसक्ने सम्भावनालाई भने त्यागेनन् ।

मोर्गनको श्रीमती र नानीहरु सामान्य जीवनमा फर्कन अभ्यास गर्दैै थिए । मोर्गन हराएको तीन वर्ष बितिसकेको थियो । यतिकैमा एक मध्यरातमा मोर्गनको श्रीमतीको सेल फोनमा मोर्गनको फोन आयो । श्रीमती चाहिँको होसहवासै उड्यो तर पनि सम्हाँलिई । श्रीमती घरमै एक्लै छे भन्ने निश्चित भएपछि मोर्गनले श्रीमतीसँग केही खासखुस कुरा गरिसिध्यायो ।

लामो समयसम्म पनि सामान्य व्यवहार गरेकाले बिमा कम्पनीहरुले मोर्गनको श्रीमतीलाई शंका गरेनन् । मोर्गनकी श्रीमतीले बिमाको आधा रकमले जमिन किनी र एउटा नयाँ घर पनि बनाई । दुईवर्ष पछि भने मोर्गनको श्रीमतीले दुई लाख डलर विदेश पठाएको बिमा कम्पनीहरुले पत्ता लगाए र अनुसन्धानको दायरा बढाए । रकम कसलाई गयो भनेर बैंकबाट आधिकारिक जानकारी पाउन सरकारबाट अनुमति प्राप्त गर्न प्रक्रिया गर्दागर्दै लामो समय बित्यो ।

कडा अनुसन्धानपछि विदेशस्थित मोर्गनले नै रकम पाएको पत्ता लाग्यो । मोर्गनको श्रीमतीको सेलफोन डिटेल अनुसन्धान गर्न सरकारी अनुमति पाउन पनि समय लाग्यो । मोर्गन जिवितै रहेको थाहा लाग्यो तर मोर्गनलाई स्वदेश ल्याउन भने सकिएन । बिमा कम्पनीहरुले बिमा रकम फिर्ता पाउन प्रक्रिया अघि बढाए, तर मोर्गनले आफूले मुद्दा जित्ने दाबी गरेर बिमा कम्पनीहरुलाई तर्सायो ।

बिमा कम्पनीहरुले मोर्गनविरुद्ध मुद्दा त लगाए, तर कुन बिमा कम्पनीलाई पहिला रकम फिर्ता गर्नु पर्ने हो ? त्यसको पहिला छिनोफानो हुनुपर्छ भनेर मोर्गनले अड्डि कस्यो । रकम हामीले पहिला पाउनु पर्छ भनेर बिमा कम्पनीहरुबीच नै झगडा पर्यो र तीन वर्षसम्म समय लम्बियो । यति बेलासम्ममा पुनरबिमा कम्पनीहरुले पनि थाहा पाए र पुनरविमा कम्पनीहरुले मोर्गनको बिमा गर्ने कम्पनीहरुसँग बिमा रकम वापस माग्न थाले । अब बिमा कम्पनीहरुबीच नै कचिङ्गल पर्यो । मोर्गनबाट पैसा वापस ल्याएर पुनरबिमा कम्पनीहरुलाई बुझाउने बाचा गरे बिमा कम्पनीहरुले तर पुनरबिमा कम्पनीहरुले पर्खन नसक्ने भनेर मान्दै मानेनन् । यसरी झगडा बढ्दै गएर दश वर्ष नाघ्यो ।

मुद्दा मिल्ला मिल्ला जस्तो भयो तर पुनरविमा कम्पनीहरुले चक्रवृत्ति ब्याजसहित पैसा वापस मागे । मोर्गनको बिमा गर्ने बिमा कम्पनीहरुले हिसाब गर्दा मोर्गनको श्रीमतीलाई भुक्त्तानी गरिएभन्दा बढी रकम त ब्याजवापत नै पुनरबिमा कम्पनीहरुलाई तिर्नुपर्ने देखियो । मोर्गनलाई बिमा गर्ने कम्पनीहरुलाई दोब्बर, तेब्बर नोक्सानी हुने देखियो । अन्ततः बिमा कम्पनीहरुले मोर्गनलाई मृत नै माने र फेला पारिएको मोर्गन नक्कली मोर्गन भएको निर्णय गरे ।

आजभोलि मोर्गन विमाको पैसासहित आफ्नै ठाउँमा फर्केको छ । छोराछोरीलाई विश्वको नामी विश्वविद्यालयमा उच्च शिक्षा हाँसिल गर्न विदेश पठाएको छ । मोर्गन भने आफ्नी श्रीमतीसँग नयाँ कारमा आफू मरेको बिमाको रकमले सपिङ्ग गर्न महंगा सपिङ्गमल धाउँछ । पर्यटक बनेर डुल्न, घुम्न किस्कन्छ । आफूले पढेका ती किताबका लेखकहरुलाई मोर्गन मनमनै धन्यवाद दिन्छ र अट्टहास गरेर हाँस्छ ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

नेपालमा पहिलोपटक चिकित्सासम्बन्धी सम्पूर्ण शब्दको परिभाषा रहेको ‘चिकित्सा शब्दसागर’ विमोचन गरिएको छ । डा विपिन नेपाल, विनयकुमार शर्मा, प्रकाशमणि दाहाल

गैरआवासीय नेपाली संघ भाषा, साहित्य, संस्कृति तथा सम्पदा समितिको साप्ताहिक कार्यक्रम प्रवासी प्रवाहको चवालिसौ शृङ्खलामा नेपाल प्रज्ञा प्रतिष्ठानका कुलपति गंगाप्रसाद

वाग्मती प्रदेशको राजधानी हेटौँडाबाट साहित्य सङ्गम मकवानपुरले यस वर्ष प्रदान गर्ने साहित्य क्षेत्रमा क्रियाशील २० जनालाई विभिन्न सम्मान तथा पुरस्कारको

काठमाडौँ । साहित्यकार विन्दु अधिकारी ढकाल नवीनतम् कथासङ्ग्रह मावली दिदी लिएर आउनुभएको छ । ढकालको दोस्रो कृतिको रूपमा आएको पहिलो