इरानमा गैर सरकारी संस्थाहरुमाथिको प्रतिबन्ध हटाउने अमेरीकाको तयारी

६ भाद्र २०६९, बुधबार १४:२३ मा प्रकाशित

काठमाडौं, ६ भदौ । अमेरिकाले इरानका भुकम्पपीडितलाई सहयोग पुर्‍याउनका लागि भन्दै गैरसरकारी संस्थाहरुमाथिको प्रतिबन्ध केही समयका लागि हटाउने भएको छ । अमेरिकी–इरानी गैरसरकारी संस्थाहरुले भुकम्प पीडितहरुलाई सहयोगका लागि रकम पठाउन आवश्यक भएको भन्दै अमेरिकी सरकारलाई दबाब दिएपछि सरकारले छोटो समयका लागि प्रतिबन्ध हटाउने घोषणा गरेको हो ।
अमेरिकी अधिकारीहरुका अनुसार प्रतिबन्ध ४५ दिनका लागि हटाईएको छ भने दाताहरुले ३ लाख डलर भन्दा बढी रकम इरान पठाउन पाउने छैनन् । अमेरिकाले इरानमा मानवीय सहायताका लागि खाद्यान्न र औषधी मात्रै पठाउन पाउने तर पैसा पठाउन नपाउने गरी संघसंस्थाहरुमाथि प्रतिबन्ध लगाएको छ ।
इरानले परमाणु हतियार निर्माणका लागि आणविक कार्यक्रम सञ्चालन गरेको भन्दै दबाब स्वरुप इरान तथा ईरानसंग कारोबार गर्ने देश र संस्थाहरुमाथि प्रतिबन्ध लगाउँदै आएको छ । अमेरिकी प्रतिबन्धकै कारण कतिपय देश र संस्थाहरुले इरानलाई सहयोग गर्न पाएका छैनन् ।
इरानले आफुले भोगेको बिपत्ती प्रति विश्वसमुदायले निकै ढिलो चासो देखाएको भन्दै आलोचना गरेको छ । इरानमा मा हालै गएका दुई शक्तिशाली भुकम्पमा परी ६ गाउँ ध्वस्त हुँदा ३ सय जनाको ज्यान गएको थियो । एजेन्सीको सहयोगमा

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

विश्वभर कोरोना संक्रमणका कारण ज्यान गुमाउनेको संख्या ३० लाख २३ हजार नाघेको छ । संक्रमित हुनेको संख्या पनि १४ करोड

नयाँ दिल्ली । भारतमा कोरोना भाइरसको महामारी अति भयावह बन्दै गएको छ र संक्रमण तथा मृत्युदर तीव्र गतिमा बढिरहेको छ

साउदी अरबले तीन उच्च सैनिकलाई ‘देशद्रोह’ गरेको आरोपमा मृत्युदण्ड दिएको यहाँको रक्षा मन्त्रालयले बताएको छ । मन्त्रालयले राज्य सञ्चालित समाचार

म्यानमारमा सैनिक कु विरुद्धमा जारी प्रदर्शनका क्रममा थप ८० जनाको मृत्यु भएको छ । म्यानमारको बागो शहरमा भएको प्रदर्शनमा सो