यस्तो छ एमाओवादीको रणनीति

५ भाद्र २०६९, मंगलवार २१:४९ मा प्रकाशित

काठमाडौं, ५ भदौ । जातिवादी र क्षेत्रीयतावादीसंगको गठबन्धन घोषणा गरेपश्चात् प्रचण्ड–बाबुरामले आफूहरू एकाएक बलियो भएको महसुस गरेका छन् । त्यसैले उनीहरू सकेसम्म सरकार छोड्दै नछोड्ने, छोड्नै परे पनि काङ्गे्रस–एमालेलाई चाहिं कुनै पनि हालतमा सरकारको नेतृत्व नदिने निष्कर्षमा पुगका छन् । जसरी भए पनि वर्तमान गठबन्धन सरकारलाई निरन्तरता दिन भरमग्दुर प्रयास गर्ने र कदाचित सत्ता छोड्नैपर्ने अवस्था आएमा कुनै स्वतन्त्र व्यक्तिको नेतृत्वमा सरकार गठन गर्नेगरी सहमतिमा जाने रणनीतिमा प्रचण्ड–बाबुराम रहेका छन् ।
प्रचण्ड–बाबुरामले अहिले प्याकेजमा सहमति भए सरकार छोड्ने बताउन थालेका छन् । प्याकेजमा भन्नाले सरकार गठनसंगै संविधानका विवादित मुद्दाहरूमा समेत सहमति बन्नुपर्ने उनीहरूको भनाइ छ । जब कि विगत चार वर्षमा नसल्टिएको संविधानका विवादित विषयहरूमा तत्काल सहमति बन्न सक्ने सम्भावना छैन । बरु विवाद अरू गहिरिएर गएको छ । संविधानका विषयमा अहिले नै सहमति बनाएर संविधानसभाको चुनावमा जाने भन्ने कुरा आफैंमा हास्यास्पद र उटपट्याङपूर्ण छ । भविष्यमा गठन हुने संविधानसभाको अधिकार अहिले नै अपहरण गर्ने भन्नु राजनीतिक, नैतिक र कानुनी कुनै पनि दृष्टिले वाञ्छनीय देखिंदैन । तर, प्रचण्ड–बाबुरामहरू भविष्यमा गठन हुने भनिएको संविधानसभाको अधिकारसमेत अहिले नै खोस्न चाहन्छन् या फेरि पनि उनीहरू संविधानसभालाई आफूहरूको लाचारछाया मात्र बनाउन चाहन्छन् । जसले जे भने पनि अनेकौं बहानाबाजी गर्दै प्रचण्ड–बाबुराम वर्तमान सरकारलाई अनिश्चित कालसम्म निरन्तरता दिन चाहन्छन् भन्ने स्पष्ट हुंदै गएको छ ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

दक्षिण पश्चिम चीनको तिब्बत स्वायत्त क्षेत्रको उच्च उचाई भएका स्थानहरूबाट नाग्कु शहरमा कूल १७ हजार ५५५ व्यक्तिलाई टाढा सारिने तिब्बती

गृहमन्त्री बालकृष्ण खाणले संसद्मा विचाराधिन रहेको नागरिकता विधेयकलाई दलको सहमतिमा अघि बढाउने प्रयत्नमा सरकार लागेको बताउनुभएको छ । विधेयक अघि

काठमाडौं । नेपालले अमेरिकालाई अमेरिकाको ‘स्टेट पार्टनरसिप प्रोग्राम’ एसपीपीमा आबद्ध नहुने निर्णय पठाएको छ । गृहमन्त्री वालकृष्ण खाँणका अनुसार एसपीपीमा

काठमाडौं । नेकपा एमालेका महासचिव शंकर पोखरेलले नेपाली काँग्रेस नेतृत्वको गठबन्धनबाट समाजवाद सम्भव नुहने बताएका छन् । सोमबार नरबहादुर कर्मचार्य

आजको प्रमुख समाचार