अनसनमा बसेका मिर्गौला रोगिहरुको स्वास्थ्य अवस्था झन गम्भिर

४ भाद्र २०६९, सोमबार १९:२७ मा प्रकाशित

काठमाडौं, ४ भदौं । आर्थिक अभावका कारण उपचार गराउन नसक्दा धेरैले ज्यान गुमाउन बाध्य हुनुपरेको भन्दै निशुल्क उपचरको माग गर्दै दश दिनदेखि रिले अनसनमा बसेका मिर्गौला रोगिको स्वास्थ्य अवस्था झन विग्रदै गएएको छ ।
नेपाल किड्नी समाजको नेतृत्वमा मिर्गौला रोगीहरुले २५ साउनदेखि अनिश्चितकालीन रिले अनसन शुरु गरेका हुन् । काठमाडौको शान्तिवाटिकामा अनसनमा बसेका मिर्गौला रोगिहरुले माग पूरा नभएसम्म अनशन चलिरहने बताएका छन् ।
दश दिनदेखि रिले अनसनमा बसेक अधिकांस रोगिहरुमा शरीर सुन्निने, श्वासप्रश्वासमा समस्या हुने, रक्तचाप तल–माथि हुने, वाकवाक लाग्ने, रिङगटा लाग्ने र बेहोस हुने जस्ता समस्या देखिएको छ । ‘उसै त रोगि झन् अनसनका कारण थप अन्य समस्याले सताउन थालेको छ’ मिर्गौला रोगि पत्रकार रमेश चालिसेले भने । उनका अनुसार दुवै मृगौलाले काम नगरेपछि डायोलोसिस गराइरहेका बिरामीहरु दिनभर भोकभोकै बसेपछि स्वास्थ्य अवस्था थप गम्भीर बन्दै गएको हो ।
सरकारले मिर्गौला रोगीहरुको निशुल्क उपचार र हेमोडायलासिसमा लाग्ने सम्पुर्ण खर्च निशुल्क गराउनु पर्ने, उपचारकोलागि एकमुष्ट आर्थिक सहयोग गर्नु पर्ने, स्वेच्छाले अंगदान गर्न पाउनु पर्ने, ब्रेन डेथ भएकाहरुको मृगौला निकाली प्रत्यरोप गर्ने ब्यवस्था गरिनु पर्ने, प्रत्येक जिल्लामा कम्तिमा एउटा हेमोडायलासिस केन्द्र सञ्चालन गर्नु पर्ने, डायलायसिस सेवा २४ घण्टा नै सन्चालन गर्नु पर्ने, बन्द हडतालको बेलामा मिर्गौला रोगीलाई अस्पताल लान लैजान छुट्टै सवारी साधनको ब्यवस्था गरिनु पर्ने लगायतका माग सहित उनिहरु अनसनमा बसेका हुन् ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौँ । नेपालमा पछिल्लो २४ घण्टामा थप १ हजार ९६ जनामा कोरोना संक्रमण पुष्टि भएको छ । स्वास्थ्य तथा जनसंख्या

काठमाडौँ। नेकपा माओवादी केन्द्रले स्थायी कमिटी बैठक बोलाएको छ । सोमबार दिउँसो १ बजे बैठक बोलाइएको छ । समसायिक राजनीतिक

काठमाडौँ । प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले राष्ट्रियसभा सदस्यबाट पदमुक्त भएका नेकपा एमालेका नेता रामबहादुर थापा बादललाई गृहमन्त्रीमै पुनः नियुक्ति गर्ने

काठमाडौं । नेपाल आयल निगमले पुनः पेट्रोलियम पदार्थको मूल्य वृद्धि गरेको छ । इण्डियन आयल कर्पोरेशनबाट शुक्रबार प्राप्त मूल्य सूचीअनुसार