कोरियाको नयाँ सामुदायिक अभियान तालिम लिन नेपाली टोली कोरियामा

२ चैत्र २०६८, बिहीबार ०९:१३ मा प्रकाशित

दक्षिण कोरियाको ग्रामीण बिकासमा महत्वपूर्ण भूमिका निर्वाह गरेको नयाँ सामुदायिक  अभियान (से-माउल उन्दोङ) राष्ट्रिय परिषदले आयोजना गरेको एक हप्ते अन्तर्राष्ट्रिय अगुवा प्रशिक्षक तालिममा भाग लिन नेपाली टोली  कोरिया आइपुगेको छ |
त्रिभुवन विश्वविद्यालयका प्राध्यापक डा. चन्द्रलाल श्रेष्ठको नेतृत्वमा आएको सो टोलीमा पत्रकार, प्राध्यापक, कर्मचारी, शिक्षक, किसान र समाजसेवी सहित १५ जना रहेका छन् | परिषदको मुख्य तालिम केन्द्र ख्यङ्गीदो सङनाममा आजबाट १० दिनसम्म संचालन हुने सो तालिममा नेपाल र मंगोलियाका सहभागीहरुले संयुक्त रुपमा तालिम लिने छन् | सहभागीहरूलाई कोरिया नयाँ सामुदायिक अभियानका अध्यक्ष लगायत विभिन्न विश्वविद्यालयका प्राध्यापकहरूले ग्रामीण विकासमा यस अभियानको अपरिहार्यताबारे जानकारी गराउने छन् |

नयाँ सामुदायिक अभियान नेपालका अध्यक्ष प्रा. नवराज पन्तका अनुसार नेपालमा यो अभियान सन् २००३ मा स्थापना गरिएको हो र यस प्रकारको तालिमा भने २००९ बाट लिन शुरु गरिएको हो | यो नवौं टोली हो |  हालसम्म ९७ नेपालीले प्रशिक्षण लिइसकेका छन् | प्रारम्भमा चितवनको पिप्ले गाबिसबाट शुरु भएको भए पनि हालसम्म चौधै अञ्चलका एक हजारभन्दा बढी नेपालीलाई यो तालिम लिएका छन् | यो अभियानमा स्थानीय श्रोत, साधन र सम्पदाहरूको परिचालन पद्धतिबारे प्रशिक्षण दिईने गरिन्छ |
दक्षिण कोरियामा सन् १९३२ मा कीम योङ कीले “काम नगर्ने भए बरु खाना नै नखाउ” भन्ने नारासाथ शुरु गरेको यो अभियानलाई सन् १९७० अप्रिल २२ मा तात्कालीन राष्ट्रपति पार्क जङ हीले सरकारी मान्यता दिएका थिए | कोरियाको आर्थिक तथा सामाजिक बिकासमा सार्थक बनेको यो अभियानले “गाउँको विकासबाट मात्र देशको विकास सम्भव हुन्छ” भन्ने मान्यतालाई समर्थन गर्दछ | हालसम्म पनि कोरियाको प्रत्येक मन्त्रालयमा नयाँ सामुदायिक बिभाग रहेको छ भने यहाँका प्रत्येक कर्मचारीले यस सम्बन्धी तालिम अनिबार्य लिने गर्दछन् |

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौँ । नेपाली काँग्रेस केन्द्रीय तरुण विभागको डेनमार्क शाखा प्रमुखमा काभ्रेका प्रदिप तिवारी मनोनयन हुनु भएको छ । आठ वर्षदेखि

अमेरिकाको टेक्सास राज्यस्थित युलेस सिटी काउन्सिल मेम्बरमा नेपाली मूलका टीका पौडेल विजयी हुनुभएको छ । स्थानीय समयानुसार शनिबार राति सम्पन्न

भाषा मानव जातिले मौखिक, लिखित वा सांकेतिक माध्यममा प्रयोग गर्ने संचार माध्यम हो। संसारका कतिवटा भाषाहरू छन् भनेर एकिन का

बाबा राजेश्वरी थापा, अस्ट्रिया:  बेलायतमा बिहीवार ६ मे २०२१ मा  सम्पन्न स्थानीय निर्वाचनमा हन्सलोस्थित काउन्सिलमा बिष्णु बहादुर गुरुङ्ग मेयर, र