आज बाबुको मुख हेर्ने दिन

१ भाद्र २०६९, शुक्रबार ०७:०९ मा प्रकाशित

काठमाडौं, १ भदौ । कुशे औंशीका दिन आज शुक्रबार हिन्दु धर्मावलम्वी वर्षभर देव तथा पितृकार्यमा प्रयोग गरिने पवित्र कुश घर–घरमा भित्र्याउंदै छन् । शास्त्रोक्त विधिअनुसार ब्राम्हणद्वारा पूजा गरी छेदन गरेर यजमानकहां पु¥याइएको कुश घरमा राख्नाले परिवारको कल्याण हुने धार्मिक विश्वास छ । हिन्दुहरु कुश, तुलसी, पिपल र शालिग्रामलाई भगवान बिष्णुको प्रतीक मान्दछन् ।
गोकर्णे औंशीका नामले पनि चिनिने यस पर्वमा छोराछोरीले परम्पराअनुसार आ–आफ्ना बाबुलाई मनपर्ने मिठाइ तथा भोजन खुवाई आदर–सम्मान गर्दछन् । बाबु नहुनेहरु विभिन्न पवित्र स्थानमा गई आफ्ना बाबुको नाममा तर्पण तथा श्राद्ध गरी सिदा दान गर्दछन् । आजको दिन विशेष गरी उत्तरगया भनेर चिनिने काठमाडौंको गोकर्णेश्वर महादेव र रसुवाको वेत्रावती, नुवाकोटको देवीघाट, तनहुंको देवघाटलगायतका तीर्थस्थानमा दिवंगत बाबुको नाममा तर्पण तथा सिदा दान गर्नेको घुईंचो लाग्ने गर्छ

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

कोरोना भाइरसको सङ्क्रमणबाट बच्न अनलाइन कक्षा चलाउन सूचना प्रविधि क्षेत्रको पूर्वाधार विकास गरिनुपर्नेमा जोड दिइएको छ । सुशील कोइराला मेमोरियल

काठमाडौं । कुम्भमेलामा भाग लिएर पूर्वराजा ज्ञानेन्द्र वीर विक्रम शाह स्वदेश फर्किएका छन् । १० दिन लामो भारत भ्रमण सकेर

धनकुटा । धनकुटाको महालक्ष्मी नगरपालिकामा करेन्ट लागेर एक जनाको मृत्यु भएको छ । मोवाइल चार्ज गर्ने क्रममा विद्युत लाइनमा हाइभोल्टेज

बैतडी । हतौडा प्रहारबाट बैतडीमा आज एक बालकको हत्या भएको छ । दशरथचन्द नगरपालिका–१ झोकालीका १५ वर्षीय महेश भुलको हत्या