अब बिरामीको अपरेशन पनि रोबोटले गर्ने

३० श्रावण २०६९, मंगलवार ०७:२४ मा प्रकाशित

३० साउन, काठमाण्डौं । रोवोटले बिरामीको अपरेशन गर्ने भन्ने सुन्दा आश्चर्य लाग्न सक्छ । तर, विज्ञान र प्रविधिले उत्कर्ष छोएको आजको युगमा यस्ता कुराहरु सामान्यजस्तै बन्न थालेका छन् । डाक्टरको निर्देशनमा रोबोटले अपरेसन गर्ने प्रविधि भारतमा भित्रिएको छ । अरु केही अस्पतालसँगै अपोलो अस्पतालले १० करोड भारु लगानीमा रोबोट ल्याएको हो । अपोलोसहित भारतभरि पाँच अस्पतालले ‘रोबोटिक सर्जरी’ थालेका छन् ।
अपोलोका डाक्टरले एक महिना अवधिमा रोबोटका माध्यमबाट २५ विरामी अपरेसनसमेत गरिसकेका छन् । ‘यो प्रविधिबाट अपरेसन गर्नेक्रम बढ्दो छ,’ डाक्टर फैसल ममताजले भने,’अहिलेसम्म भारतीयको मात्र राबोटिक सर्जरी गरिएको छ ।’ अरु विधिभन्दा यसबाट करिब ८० हजार रुपैयाँ बढी तिर्नुपर्छ । यसमा प्रयोग भएका औजार १० पटक भन्दा बढी प्रयोग गर्न नमिल्ने भएकाले यसको उपचार खर्च बढी भएको खबर नागरिक दैनिकले छापेको छ । उक्त रोबटमा औजान जोड्न मात्र आधा घण्टाको समय लाग्ने संलग्न प्राविधिकहरुले जानकारी दिएका छन् ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौं । सञ्चार तथा सूचना प्रविधिमन्त्री पार्वत गुरुङले नेपालमा ‘फाइभजी’ सेवा चाँडै नै परीक्षण गर्ने तयारी भइरहेको बताउनुभएको छ ।

काठमाडौँ । विदेशी वायुसेवा कम्पनीहरुले नेपाली आकाशमा उडान गर्दा अब दूरसञ्चार सेवा उपयोग गर्न पाउने भएका छन् । नेपाल दूरसञ्चार

नेपालको आफ्नै भू–उपग्रह (स्याटेलाइट) राख्न आवश्यक अध्ययनका लागि पाँच कम्पनी छनोट (सर्टलिस्ट) मा परेका छन् । स्याटेलाइटको अध्ययन गर्न नौ

जापानी अर्बपति युसाकु मेजावाले चन्द्रमा भ्रमण गर्नका लागि आठ जना सर्वसाधारणको खोजी गरिरहेका छन् । मेजावाले आफ्नो ट्वीटर अकाउन्ट मार्फत