देशभर फैलिदै मनसुन, कहिलेसम्म पर्छ पानी ?

८ असार २०७६, आईतवार १३:३५ मा प्रकाशित

निरोज कुमार थापा, काठमाडौँ, ८ असार । मनसुन पश्चिमतर्फ विस्तार हुने क्रममा आज सुदुरपश्चिमसम्मै फैलेको छ । असार ५ गते देखि पूर्वी नेपालबाट प्रवेश गरेको मनसुन क्रमश मध्य भू–भाग हुँदै फैलने क्रममा आइतबार बिहानैदेखी पश्चिम नेपालमा वर्षा भईरहेको छ ।

गत वर्षहरुभन्दा १० दिन ढिलो सुरु भएको मनसुन नेपालमा सामान्यतय चार महिना रहन्छ । जुन देखि सेप्टेम्बरसम्म चार महिनाको अवधिलाई दक्षिण एसियाली मनसुनको अवधि भनिन्छ । उक्त समयमा नेपालमा वार्षिक वर्षाको करिब ८० प्रतिशत वर्षा हुने गर्दछ ।

यसरी SASCOF-14 मा आँकलन गरिए अनुसार यस वर्षको मनसुनी वर्षा नेपालको प्रदेश १, प्रदेश २, प्रदेश ३ र प्रदेश ५ को केही पश्चिमी भू–भागहरुमा औसत भन्दा कम वर्षा हुने अनुमान गरिएको छ भने बाँकि प्रदेशहरु गण्डकी, कर्णाली र सुदुरपश्चिममा औसत वर्षा हुने अनुमान गरिएको छ ।

सामान्यतया सरदर वर्षा भन्नाले स्थान विशेषको लामो समयको (करिब ३० वर्ष) औसत वर्षालाई बुझिन्छ । सरदर वर्षाको ९० प्रतिशतदेखि ११० प्रतिशतसम्म वर्षालाई सामान्य वर्षा मानिन्छ भने सो भन्दा कम र बढि वर्षा भएमा क्रमशः न्युन वा अधिक वर्षा भएको मनिन्छ ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

केदार मगर, खोटाङ । साकेला गाउँपालिका–५ मात्तिमविर्तालाई केन्द्रविन्दु बनाएर आइतबार गएको भूकम्पले हालसम्म जिल्लाभर दुई विद्यालय भवन, एक प्रहरी चौकी

म्याग्दी । म्याग्दीका पौढ महिलाहरूले बुढ्यौलीमा माध्यमिक शिक्षा परीक्षा (एसइई) उत्तीर्ण गरेर पढाइलाई उमेरले नछेक्ने भनाइलाई चरितार्थ गर्नुभएको छ ।

नवलपुर । पूर्वपश्चिम राजमार्गअन्तर्गत नवलपरासी (बर्दघाट–सुस्तापूर्व)को दाउन्नेमा यात्रुबाहक बसमा आगलागी हुँदा ३३ यात्रु घाइते भएका छन् । आज बिहान साढे

काठमाडौं । जापानका पूर्वप्रधानमन्त्री सिन्जो आबेमाथि शुक्रबार बिहान नारा सहरमा आक्रमण भएको छ । सभालाई सम्बोधन गर्ने क्रममा उनीमाथि गोली प्रहार