योगमायाः धर्म, क्रान्ति र बिद्रोहको समिश्रण

२७ जेष्ठ २०७६, सोमबार १९:०१ मा प्रकाशित

निरोज कुमार थापा, काठमाडौँ, २७ जेठ । राजधानीको बत्तिसपुतलिको गोठाले नाटकघर शिल्पिमा योगमायाको जीवनमा आधारित नाटक मञ्चन भईरहेको छ । मदन पुरस्कार विजेता योगमाया उपन्यासमा आधारित भएर नाटक निर्माण गरिएको छ । योगमाया नीलम कार्की निहारिकाको कृति हो । यसको नाट्य रुपान्तरण र निर्देशन टंक चौलागाइले गरेका छन् ।

नेपालले भोगेको धेरै किसिमको राज्यब्यबस्था मध्येको एक हो राणशासन । त्यो बेलाको सामाजिक तथा राजनीतिक व्यबस्था र समाजमा रहेको कुप्रथा (विभेद, असमानता, बलात्कार, छुवाछुत) लाई नाटकमा प्रस्तुत गरिएको छ । पतिको मृत्युपछि पत्नि ज्युँदै चितामा जल्नुपर्ने दर्दनाक स्थिति रहेको बेलामा पण्डितहरुको गरुड पुराणको कुरीति तथा पण्डित मपाँइत्वलाई जस्ताको त्यस्तै देखाउन नाटक सफल भएको छ ।

त्यही बिचमा एक शालिन बिद्रोहको आवाज बनेर आउँछिन् योगमाया । योगमाया बालबिवाहको पीडाले प्रताडित महिला हुन् । बालखमै पतिको मृत्यु भएपछि उनी माइती घरमा आएर बसेकी हुन्छिन् । उनले पढेकि छैनन् तर जति कुरा उनको चेतले सिकायो त्यतिकै आधारमा आफुले जानेको बुझेको कुरा अरुलाइ पनि सिकाइन् । योगमाया चेतना हुन, बिद्रोह हुन् र धार्मिक पनि । धर्मप्रतिको उनको आस्था छ तर कुनै समुदाय बिशेषको धर्म हैन, मानव धर्ममा उनको आस्था छ, जसले लोकको हित गर्छ ।

उनि समाजिक सुधारक पनि हुन् भन्ने कुरा उनले सत्तासँग मागेको धर्मराज्यको भिक्षाले पनि बताउँछ । उनि सबै जनता सुखसँग बाच्न पाउनुपर्ने, आधारभुत आवश्यकता पुर्ति हुनुपर्ने, बिकास समान तरिकाले हुनुपर्ने तर्क गर्छिन् । त्यसको लागि उनले धर्मराज्य स्थापना गर्नुपर्छ भन्ने आवाज बुलन्द पार्छिन ।

उनको चरित्र क्रान्तिकारी किसिमको छ । मानौँ उनी परिवर्तन ल्याउन सक्ने एक आशाको किरण हुन् । उनको क्रान्तिकारी चरित्र त्यो बेला प्रस्ट हुन्छ जब उनले पतिको मृत्यु भएकि नैनकलाको दोश्रो बिबाहको लागि समाजलाई मनाउन सक्छिन् । त्यो भन्दा अघि उनी सति प्रथाको बिरोधी थिइन् । पति मरेकै कारण पत्नि ज्युँदै जल्नुपर्ने प्रथा अन्त्य गर्नुपर्छ भन्ने पक्षमा वकालत गर्थिन् ।

चन्द्र समशेरले सति र दास प्रथा अन्त्यको घोषणा गरेपछि उनी यो सबै बिभेद तथा कुप्रथाहरुको अन्त्य गर्न धर्मभिक्षामा धर्मराज्य माग्छिन् । त्यसपछि उनी जुद्ध शमसेरकोमा पुग्छिन् धर्मराज्य माग्नको निम्ति तर जुद्ध शमसेरले त्यो बाहेकको सबै माग्न भन्छन । उनी मान्दिनन् र गाउँ फर्केर आन्दोलनलाइ नयाँ शिराबाट अगाडि बढाउछिन् । उनको कबितात्मक् शैलिमा कुरा गर्ने तरिका तारिफ योग्य छ ।

उनमा एक शाहस छ । बर्तमान समयमा महिलाहरु बिभेदको शिकार भईरहेको बेला आज भन्दा सय बर्ष अगाडि एक महिलाले बिद्रोहको कुरा गर्नु निकै कठिन थियो । तर पनि उनले बोल्ने आँट गरिन् । त्यो बेलामा राणा शासनको बिरुद्ध बोल्नु र धर्मराज्य हुनुपर्ने माग राख्नुले पनि उनको साहस कति छ भनेर पुष्टि गर्छ । यो साहस एकदमै कम मानिसहरुमा मात्र पाइन्छ ।

बिरोधको कुनै आवाज नसुनेपछि उनी अग्निकुण्डमा होमिन तयार हुन्छिन् र उनका अनुयायीहरु पनि । तर सरकारले त्यो कार्य रोक्छ र जेल चलान गर्छ । जेलबाट छुटेपेछि बिद्रोहको अर्को रुपमा योगमाया लगाएत उनका समर्थकहरुल जलसमाधिमा देह त्याग गर्छन् ।

नाटकमा मुख्य भुमिकामा रहेको पात्र योगमाया (मिथिला शर्मा) लाई योगिनीको रुपमा प्रस्तुत गरिएको छ । उनी महिनौसम्म तपश्यामा बस्छिन्, भजन किर्तनको माध्यमबाट सत्यको मार्गमा र मानव धर्मको विषयमा चेतना जगाउने कार्य गर्छिन् । गाउले परिवेश भएकोले डोको, नाम्लो, नाङलो लगाएतका सामान प्रयोग गरिएको छ ।

भजन प्रकृृतिको संगितले नाटकमा भुलाउन मद्दत गर्छ । मन्चलाइ राम्रोसँग सजाइएको छ । ध्यान गर्ने स्थान, जेल घर कुटि लगाएतको दृश्यलाई बिम्बात्मक रुपमा प्रस्तुत गरिएको छ ।

ऐतिहासिक नाटक योगमाया इतिहासका घटना र इतिहासमा रुचि राख्नेहरुका लागि एउटा गतिलो खुराक बन्न सक्नेछ ।
नाकमा केहि पाटाहरु अलि कमजोर महशुस हुन्छन् । कलाकारको प्रस्तुति केही कही फितलो नै छ । ऐतिहासिक नाटक भएर पनि हुनसक्छ केही दृश्य लाउड देखिएका छन् । प्राविधिक रुपमा केही कमजोरी र वर्तमान प्रविधिलाई कम प्रयोग गरिएको यो नाटक समग्रमा उत्कृष्ट छ ।
नटकमा दुइ दर्जन बढि कलाकारलाई निर्देशक चौलागाइले मञ्चमा उतारेका छन् ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

अमेरिका पुगेको एक नेपाली जोडीबीच भयङ्कर मनमुटावपछि पुरुषले पत्नीलाई परित्याग गरेको र नेपाल आएर अर्की महिलासँग बिहा गरी आफ्नो विद्यावारिधि

सरकारले ३० वैशाखमा स्थानीय तहको चुनावको मिति घोषणा गरेको छ। स्थानीय तहको चुनाव नजिकिँदै गर्दा कांग्रेसका सभापति तथा प्रधानमन्त्री शेरबहादुर

ताप्लेजुङ । माङ्गेना अनलाइन टिभीको प्रस्तुति रहेको ‘पालाम’को शनिवार ताप्लेजुङ सदरमुकाम फुङ्लिङमा विमोचन गरिएको छ । माघे संक्रान्ति अर्थात् कक्फेक्वा

काठमाडौँ । २०७७ सालको मदन पुरस्कार भगिराज इङनामको लिम्बुवानको ऐतिहासिक दस्तावेज सङ्ग्रह (सम्वत् १७१९-२०२०) ले पाएको छ ।मदन पुरस्कार गुठीले