धनी बन्ने सपना देखाएर लुट्न पल्केकाहरु भागाभाग

१९ श्रावण २०६९, शुक्रबार ०८:५० मा प्रकाशित

काठमाडौं, १९ साउन । झापाको पशुपतिनगरबाट युनिटी इन्टरनेसनलका अध्यक्ष काशी गुरुङलाई पक्राउ गरी प्रहरीले थप निगरानी बढाएपछि नेटवर्किङका सञ्चालकहरूमध्ये केही भारततिर भागेका छन् भने केहीले झापा र मोरङका ग्रामीण भेकमै आफूलाई छिपाउन थालेका बुझिएको छ । नेपालीलाई भारत हरियाणा पुर्‍याएर करोडौंको सपना देखाउँदै पैसा असुल्ने विलियन भेन्चर इन्टरनेसनल बिभिआई र भारत चण्डीगढ पुर्‍याएर पैसा असुल्ने डाइनामिक बेनिफिसियल एकर्ड प्राइभेट लिमिटेड डिबिए बारे समाचार सार्वजनिक भएपछि इटहरी, धरान, बेलबारी र झापामा सर्वसाधारणलाई सदस्य बनाउनेहरू भागेका स्रोतले जनाएको छ ।
स्रोतका अनुसार धरान, तरहरा र इटहरीका बस्ती(बस्तीमा पुगेर नयाँ सदस्य डाइमन्ड बनाउँदा बनाउँदै बिभिआइका सिनियरु भारततिर फर्किएका छन्। इटहरीमा गोप्य भेला गर्ने बिभिआईका एजेन्टहरू पनि भारतको दार्जिलिङतिर भागेको र केही झापामा रहेको स्रोतले जनाएको छ। तालिमका लागि भन्दै नेपाली लिएर चन्डीगढ गएका धरानका डिबिएका एजेन्ट उत्तै बसेका छन्। गोल्डक्वेष्ट, युनिटी, हर्बोलगायतले अर्बौ ठगेपछि सरकारले प्रतिबन्ध लगाएको नेटवर्क व्यवसाय भारतीय भूमिबाट सञ्चालन हुँदै आएको छ। हजारौं नेपालीबाट करोडौं गरेका दिनेश तामाङलगायतको टोलीले केही समयमै सिक्स बी नामक टिम खोलेर धन्दा विस्तार गर्ने योजना बनाइरहेका थिए। बिभिआईको नियमअनुसार पिरामिड शैलीमा निश्चित सदस्य र रकमको टार्गेट पुर्‍याएपछि डुकु भन्ने पद दिइन्छ। त्यसपछि डुकले आफ्नो टिम बनाउन पाउँछ। हाल भारतमा हङकङका नागरिक कार्लोस लगायतको टिमले वाइसिएल टिम बनाएर ुडाइमण्डुको खोजी तीव्र बनाएका छन् । ४१ प्रतिशतभन्दा माथि पुगेका दिनेश तामाङ प्रि डुकु पदमा छन् । ४ लाखका दरले पैसा बुझाउने करिब ३० जना नेपालीलाई ४१ प्रतिशत बनाएपछि उनी डुक बन्छन्। यही योजनाअनुसार उनले आफ्नो टिमको नाम राखिसकेका छन्( ुसिक्स बी टिमु। नेपालमा नेटवर्क प्रतिबन्ध भएकाले उनले सिलिगुडीजस्ता नेपाल र भारतको सिमा क्षेत्रबाट नजिक पर्ने ठाउँबाट धन्दा सञ्चालन गर्ने तयारी गरिरहेका थिए।

दिनेशले अहिले आफ्नो फ्ल्याटमै पैसा र लकर राखेका छन्। त्यही मिटिङ हल र उनको टिमको कार्यालय छ। उनले टार्गेट पूरा गर्न आफैं नेपाल आउने र आफूमुनिकालाई पूर्वको भोजपुर, संखुवासभा, सुनसरी, झापा, मोरङ, इलाम र पश्चिमका पोखरा र वरपरका क्षेत्रमा परिचालन गरेका थिए। तालिमका सहभागीलाई उनले आफ्नो टार्गेट पूरा गर्न सहयोग गर्न आग्रह गरेका थिए।

लागुऔषधमा फसेकालाई लक्षित गरी ुडाइमण्डु बनाउने बिभिआई र डिबिएले नेटवर्कको जालो फिँजाएर धेरैलाई ठगी गरेको भन्दै पूर्वलागुऔषध प्रयोगकर्ताहरूको समूह रिकभरिङ धरानले युवाहरूलाई ठगीमा नफस्न आग्रह गरेको छ। रिकभरिङ धरानका अध्यक्ष दिनेश राईले विदेशमा लाखौं खर्च गरेर डुबाउनुभन्दा त्यो पैसा नेपालमै लगानी गर्नु बुद्धिमानी हुने बताए। यस्तो ठगी गरेर युवाहरूलाई फसाउनेको आफूहरूले पनि खोजी गर्ने उनले बताए।
सुनसरीका प्रमुख जिल्ला अधिकारी लक्ष्मण थापाले नेटवर्क व्यवसाय नेपालमा गैरकानुनी भएकाले आफूले प्रहरीलाई नेपालमा त्यस्तो धन्दा गर्नेलाई खोजी गर्न निर्देशन दिएको बताए। प्रहरीले सुनसरीका विभिन्न ठाउँमा निगरानी बढाइरहेको उनले बताए। उनले भने, सर्वसाधारणलाई फसाइएको पाइएमा कानुनी कारबाही हुन्छ । नेटवर्क धन्दाले नेपालमा धेरैलाई घरबारविहीन बनाएका बेला भारतबाट सञ्चालित यी नेटवर्कमा फसेकाहरूले रकम खोजी गर्ने कानुनी आधार नहुने कानूनविदहरुको कथन छ । उनीहरुका अनुसार भारतमा गएर पैसा बुझाएपछि हिसाबकिताब खोजी गर्न सकिँदैन, नेपालमै ग्राहक बनाउँदा बनाउँदै रोक्न र कारबाही गर्न सकिन्छ ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौं । साउन १५ गते आज नेपाली समाजमा खिर खाएर मनाइँदै छ । वर्षा ऋतुका बेला असार १५ गते दही,

सर्लाही । सर्लाहीको ब्रह्मपुरी गाउँपालिका–३ भेल्हीस्थित निजी पोखरीमा डुबेर मृत्यु भएको अवस्थामा नौ दिनको शिशुसहित तीन जनाको शव फेला परेको

काठमाडौं । सिन्धुलीगढीमा नेपाली सेनाले शुरु गरेको युद्ध सङ्ग्रहालयको निर्माण सम्पन्न भएको छ । युद्ध सङ्ग्रहालयको आज राष्ट्रपति विद्यादेवी भण्डारीले

काठमाडौं । चितवनमा दैनिक पाँच हजार रुपैयाँ दिएर यौन धन्दामा लगाइएका १० जनाको उद्धार गरिएको छ । प्रहरीका अनुसार चितवनको