यस्तो छ देउवाले संविधानसभा पुनस्र्थापनमा रुचि देखाउनुको रहश्य

१९ श्रावण २०६९, शुक्रबार ०७:४८ मा प्रकाशित

काठमाडौं, १९ साउन । नेपाली कांग्रेसका सभापति सुशील कोइरालाले विभाग गठनको निर्णय सहमतिमा गरिएको भन्दै त्यसको बचाउ गर्नुभएको छ । पार्टीका अञ्चल संयोजक र विभागीय प्रमुख तोक्दा आफूसंग सल्लाह नगरिएको भन्दै वरिष्ठनेता शेरबहादुर देउवा खेमाले असन्तुष्टि जनाइरहेका बेला सभापति कोइरालाले लामो छलफलपछि निर्णयमा पुगिएको बताउनुभयो । सिन्धुपाल्चोकको बाह्रबिसेमा आयोजित जिल्ला सभापतिहरुको भेलामा सहभागीलाई बिहिबार आफ्नै निवासमा बोलाएर कोइरालाले निर्णय पालनामा देउवा खेमालाई राजी गराउन आग्रह गर्नुभएको हो ।
सहमतिमा निर्णय गर्न खोज्दा विभागहरु दुई बर्षसम्म गठन हुुन नसकेको तर्फ कोइरालाले जिल्ला सभापतिहरुलाई सचेत गराउनुभएको थियो । विभिन्न क्षेत्रअनुसार जिल्ला सभापतिहरुलाई भेटेका कोइरालाले राजनीतिक निकासका लागि निर्वाचन एक मात्र विकल्प भएकोले त्यसतर्फ तयारी थाल्न निर्देशन दिनुभएको छ । जिल्लामा कांग्रेस प्रवेश गर्न चाहनेहरुको लाम लागेको भएपनि केन्द्रको झगडाका कारण संगठन सुदृढीकरणतर्फ लाग्न नसकिएकोतर्फ सभापतिको ध्यानाकर्षण गराइएको ओखलढुंगाका सभापति सुनुवारले जानकारी दिनुभयो ।
यसैबीच नेपाली कांग्रेसका वरिष्ठ नेता शेरबहादुर देउवाले बाधा अड्काउ फुकाउने भन्दै राष्ट्रपतिलाई विवादमा तान्न नहुने बताउनुभएको छ । राजनीतिक दलहरु सहमतिमा नपुगेसम्म गतिरोध अन्त्य नहुने भएकाले अन्य निकायबाट समस्या समाधान गर्न खोज्नु उपयुक्त नहुने उहांको धारणा थियो । जिल्ला सभापतिहरुका लागि आफ्नो निवासमा आयोजित चियापान समारोहपछि संचारकर्मीहरुसंग कुरा गर्दै देउवाले संविधान निर्माण गर्न चार वर्ष खर्च भइसकेकोले संविधानसभाको अर्को निर्वाचन मुलुकले धान्न नसकिने तर्क गर्नुभयो । दलहरुबीच सहमति भए संविधान जारी गर्न केही समयका लागि संविधानसभा पुनस्र्थापन गर्न सकिने उहांको सुझाव थियो । संविधान संसोधन नभई चुनाव हुन नसक्ने र संविधान संसोधनका लागि पनि संविधानसभा पुनस्र्थापन गर्नुपर्ने उहांको भनाई थियो ।
यसरी संविधानसभा ब्युंताउने कुरालाई देउवाले विशेष जोड दिएको कुरालाई विश्लेषकहरुले भने भिन्नै अर्थ लगाएका छन् । संविधानसभा पुनस्र्थापनको पक्षमा लविङ गर्नेहरुमा कोइराला पक्षधर पूर्वसभासदहरु धेरै संख्यामा रहेका र उनीहरुलाई आफूतर्फ आकर्षित गर्न देउवाले पुनस्र्थापनको रट लगाएको विश्लेषकहरुको ठहर छ । स्मरण रहोस्, आफूनिकट पूर्वसभासदहरुको विशेष आग्रहका बावजुद सभापति कोइराला संविधानसभा पुनस्र्थापनको पक्षमा देखिएका छैनन् ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौँ । नेपालमा पछिल्लो २४ घण्टामा थप १७३६ जनामा कोरोना भाइरस संक्रमण पुष्टि भएको छ। मंगलबार स्वास्थ्य तथा जनसङ्ख्या मन्त्रालयले

काठमाडौं । नेकपा माओवादी केन्द्रले सरकारलाई दिएको समर्थन यथावत् राखेको छ । माओवादी केन्द्र स्थायी कमिटीको मंगलबार बसेको बैठकले समर्थन

काठमाडौं । नेकपा एमालेका बरिष्ठ नेता माधवकुमार नेपालसहित संघका २७ र प्रदेशका ५ सांसदलाई पार्टी अध्यक्ष केपी शर्मा ओलीले स्पष्टीकरण

काठमाडौं । काठमाडौंमा जारी त्रिकोणात्मक टी–२० सिरिज अन्तर्गत नेपाल नेदरल्यान्ड्ससँग ३ विकेटले पराजित भएको छ । नेपालले दिएको २ सय