अपिनाम्पा नयाँ महत्वपूर्ण पंक्षी क्षेत्र

१८ श्रावण २०६९, बिहीबार १७:५७ मा प्रकाशित

काठमाडौं, १८ साउन । दार्चुलाको उत्तरी क्षेत्रमा रहेको अपिनाम्पाको जंगल नयाँ महत्वपूर्ण पंक्षी क्षेत्र घोषणा हुने भएको छ । यसको लागि नेपाल पंक्षी संरक्षण संघ(बिसिएन)ले विस्तृत अध्ययन गरिरहेको छ । सात महिना अघि बिसिएनले गरेको त्यस क्षेत्रको पंक्षी सर्भेक्षणबाट दुई सय ४३ प्रजातिका पंक्षी रहेको पत्ता लागेको थियो ।

अपिनाम्पाको महाकाली र चमेलिया क्षेत्रमा महत्वपूर्ण पंक्षी भेटिएको र वासस्थान राम्रो भएकोले नयाँ महत्वपूर्ण पंक्षी क्षेत्र थप्ने तयारी भैरहेको बिसिएनले जनाएको छ । ‘अरु महत्वपूर्ण पंक्षी संरक्षित क्षेत्रमा जस्तै राम्रो वासस्थान र धेरै प्रकारका पंक्षी पाइएकोले अपिनाम्पालाई नयाँ महत्वपूर्ण पंक्षी क्षेत्र घोषणा गर्नेबारे अध्ययन भैरहेको छ’ बिसिएनका संरक्षण अधिकृत ज्योतेन्द्र ठकुरीले भने । उनकाअनुसार लोपोन्मुख पंक्षी पाईने, वासस्थान राम्रो भएको, एकै प्रकारका धेरै पंक्षी पाइृने लगायतका महत्वपूर्ण पंक्षी क्षेत्र घोषणाको लागि चाहिने शर्त अपिनाम्पामा भएको बताए । अपिनाम्पा महत्वपूर्ण पंक्षी क्षेत्र घोषणा भएमा नेपालका यस्ता क्षेत्र २८ ओटा पुग्नेछन् । हाल नेपालमा २७ ओटा महत्वपूर्ण पंक्षी संरक्षित क्षेत्र छन् ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौं । आज देशका धेरैजसो स्थानमा बिहानैदेखि वर्षा भइरहेको जल तथा मौसम विज्ञान विभागले जनाएको छ। देशका विभिन्न क्षेत्रमा आज

काठमाडौं। सभामुख अग्नि सापकोटाविरुद्ध परेको मुद्दामा सर्वोच्च अदालतको संवैधानिक इजलासले बुधबार सुनुवाइ गरेन ।प्रधानन्यायाधीश चोलेन्द्र शमशेर जबरा नेतृत्वको संवैधानिक इजलासमा

जिल्लाको दिपायल सिलगढी नगरपालिका–७ तथा पूर्वीचौकी गाउँपालिका–१ को सीमाक्षेत्र बुढोबाँज भन्ने ठाउँमा बेवारिसे अवस्थामा एक महिलाको शव फेला परेको छ

काठमाडौं । चैत्र शुक्ल नवमीका दिन मर्यादा पुरुषोत्तम भगवान् रामचन्द्रको सम्झनामा मनाइने ‘रामनवमी’ पर्व आज देशभरि श्रद्धा र भक्तिपूर्वक पूजा