आज रक्षा बन्धन

१८ श्रावण २०६९, बिहीबार ०८:३७ मा प्रकाशित


काठमाडौं, १८ साउन । हिन्दू धर्मावलम्बीहरुले आज रक्षा बन्धन तथा जनै पूर्णिमा पर्व मनाउंदै छन् । साथै तागाधारीहरुले आज नयाँ जनै ग्रहण गर्छन् । पुरोहितद्वारा दैत्यराज बलीको दानशीलता र सत्यनिष्ठा स्मरण गराउने मन्त्र वाचन गरिएको डोरो पुरुषले दाहिने हातमा र महिलाले देब्रेमा बांध्ने परम्परा छ । यस पर्वमा सप्तऋषिहरु कश्यप, अत्री, भारद्वाज, गौतम, जमदग्नी, वशिष्ठ र विश्ववामित्रलाई तर्पण पनि दिइने भएकाले आजको दिनलाई ऋषि तर्पणी पनि भन्ने गरिन्छ ।
नेवार समुदायमा भने गुन्हु पुन्ही भनेर मास, भटमास, मुग, ठूलो केराउ, सानो केराउ, चना, सिमी र बोडी नौ प्रकारका गेडागुडी मिसाइ पकाएको क्वाटी खाने चलन छ । काठमाडौं उपत्यकामा किसानहरु आ–आफ्ना खेतमा गएर भ्यागुताको पूजा गर्ने भएकाले उनीहरु यस पर्वलाई ‘ब्याँ जाः नकेगु पनि भन्ने गर्दछन् ।
आज गोसाईंकुण्ड, मणिजूड दह र ललितपुरको कुम्भेश्वर लगायत देशभरका मठ, मन्दिर र कुण्डहरुमा मेला लाग्ने गर्छ ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौं । साउन १५ गते आज नेपाली समाजमा खिर खाएर मनाइँदै छ । वर्षा ऋतुका बेला असार १५ गते दही,

सर्लाही । सर्लाहीको ब्रह्मपुरी गाउँपालिका–३ भेल्हीस्थित निजी पोखरीमा डुबेर मृत्यु भएको अवस्थामा नौ दिनको शिशुसहित तीन जनाको शव फेला परेको

काठमाडौं । सिन्धुलीगढीमा नेपाली सेनाले शुरु गरेको युद्ध सङ्ग्रहालयको निर्माण सम्पन्न भएको छ । युद्ध सङ्ग्रहालयको आज राष्ट्रपति विद्यादेवी भण्डारीले

काठमाडौं । चितवनमा दैनिक पाँच हजार रुपैयाँ दिएर यौन धन्दामा लगाइएका १० जनाको उद्धार गरिएको छ । प्रहरीका अनुसार चितवनको