चुनावको मिति सार्ने विषयमा छलफल गर्न सरकारद्धार समिति गठन

१७ श्रावण २०६९, बुधबार २२:०३ मा प्रकाशित

काठमाडौं, १७ साउन । निर्वाचन आयोगले सात मंसिरमा तोकिएको संविधान सभाको चुनाव गर्न नसक्ने घोषणा गरेपछि दलहरुसंगको सल्लाहाका आधारमा चुनावको नयॉ तिथी तय गर्नका लागि सरकारले वार्ता टोली गठन गरेको छ ।
प्रधानमन्त्री कार्यालय सिंहदरबार बुधबार सॉझ बसेको बैठकले चुनवालको नयॉ मिति तया गर्न उपप्रधानमन्त्री विजयकुमार गच्छदारको अध्यक्षतामा तीन सदस्यीय समिति गठन गर्ने निर्णय गरेको हो । समितिका सदस्यामा भूमिसुधार तथा व्यवस्था मन्त्री चन्द्रदेव जोशी र पर्यटन मन्त्री पोस्टबहादुर बोगटी रहेका छन् ।
समितिले चुनावको नयॉ मिति तय गर्न गठित समितिले विहीबारबाटै दलहरुबीच सम्बाद थाल्न पनि बैठकले निर्देशन दिएको छ । मन्त्रीपरिषद बैठकमा दलहरुबीच छलफलबाट मात्र चुनावको नयॉ मिति घोषणा गर्ने वा त्यतिबै गर्ने भन्ने विषयमा समेत गम्भिर छलफल भएको थियो । दलहरुबीच छलफल नगरी चुनावको मिति तय गर्दा दलहरुले फेरी बखेडा झिक्न सक्ने भएका छलफलका लागि वार्ता समिति गठन गरेको एक मन्त्रीले जानकारी दिए ।
यसअघि सरकारदे सात मंसिरमै चुनाव गर्ने भन्दै निर्वाचन सम्वन्धि दुई अध्यदेश मसेत पारि गरेको थियो । सरकारले सो अध्यदेश पारितका लागि राष्ट्रपति समक्ष सिफारि गरी सकेका छन् । तर, राष्ट्रपतिले दलहरुसंग आवश्यक परामर्श गरे मात्र अध्यदेशका बारेमा निर्णय गर्ने भन्दै त्यतिकै थन्काएका छन् ।
यता, सरकारले चुनावको मिति सार्वजनीक गरे पनि कांग्रेस एमाले लगाएतका राजनीतिक दलहरुले कामचलाउ सरकारको असंबैधानिक तरिकाबाट चुनाव घोषणा गरेका जिकीर गर्दै सात मंसिरमा चुनाव हुने नसक्ने बताउ‘दै आएका थिए । उनीहरुले राष्ट्रिय सहमतिको सरकारले मात्र चुनावनको मिति घोषा गर्ने सक्ने र त्यसरी घोषणा गरि मात्र नयॉ चुनाव गर्न सकिने बताएका थिए । उनीहरुले त्यसका लागि भट्टराई नेतृत्वको सरकारलाई राजीनामा दिएर सहमतिय सरकार निर्माणका लागि मैदान खालि गर्न दबाब दि‘दै आएका छन् ।
सहकारी तथा गरिबी निवारण मन्त्रीको एकनाथ ढकालका अनुसार मन्त्रीपरिषद बैठकले प्रधानसेनापति छत्रमान सिंह गुरुङ विदामा स्वीकृत गरेको छ । उनले नियमित अवकाश लिनु अघि २६ साउनबाट बिदा बस्ने निर्णय गरेका थिए । बैठकले गुरुङ बिदामा बस्ने भएपछि सोही दिनदेखि बलाधिकृत गौरवशमशेर राणालाई  कायममुकायम प्रधानसेनापतिको कार्यभार दिन राष्ट्रपतिलाई सिफारिश गर्ने निर्णय पनि गरेको छ । मन्त्री ठकालका अनुसार सरकारले पाँच सचिवहरुको राजीनामा पनि स्वीकृत गर्ने निर्णय गरेको छ ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

दक्षिण पश्चिम चीनको तिब्बत स्वायत्त क्षेत्रको उच्च उचाई भएका स्थानहरूबाट नाग्कु शहरमा कूल १७ हजार ५५५ व्यक्तिलाई टाढा सारिने तिब्बती

गृहमन्त्री बालकृष्ण खाणले संसद्मा विचाराधिन रहेको नागरिकता विधेयकलाई दलको सहमतिमा अघि बढाउने प्रयत्नमा सरकार लागेको बताउनुभएको छ । विधेयक अघि

काठमाडौं । नेपालले अमेरिकालाई अमेरिकाको ‘स्टेट पार्टनरसिप प्रोग्राम’ एसपीपीमा आबद्ध नहुने निर्णय पठाएको छ । गृहमन्त्री वालकृष्ण खाँणका अनुसार एसपीपीमा

काठमाडौं । नेकपा एमालेका महासचिव शंकर पोखरेलले नेपाली काँग्रेस नेतृत्वको गठबन्धनबाट समाजवाद सम्भव नुहने बताएका छन् । सोमबार नरबहादुर कर्मचार्य

आजको प्रमुख समाचार