वर्षाले बाग्लुङमा खद्यान्न ढुवानी ठप्प

१६ श्रावण २०६९, मंगलवार १५:५२ मा प्रकाशित

बाग्लुङ, १६ साउन । अविरल वर्षापछि आएको बाढीका कारण बाग्लुङको पश्चिम क्षेत्रमा खाद्यान्न ढुवानीमा कठिनाइ भएको छ ।

बाढी–पहिरोसँगै खोलामा पानीको मात्रा बढेकाले बुर्तिबाङ–वुटवल र बाग्लुङ–बुर्तिबाङ सडकखण्ड अवरुद्ध भएको छ । सडक अवरुद्ध भएसँगै आयातीत खाद्यान्नमा निर्भर रहेका बुर्तिबाङ र त्यस आसपासका दर्जनौँ गाविसका बासिन्दा खाद्यान्नको मारमा परेका छन् ।
सडक अवरुद्ध बनेपछि लामो तथा छोटो दूरीका सवारीसाधन सञ्चालन हुन नसक्दा स्थानीय बजारमा दैनिक उपभोग्य तरकारी, दाल, चामलजस्ता सामग्री चर्को मूल्य तिरेर खानुपर्ने बाध्यता रहेको बोगाङ दोभानका गंगाबहादुर छन्त्यालले बताए । तर, अहिले चर्को मूल्य तिरेर पनि दैनिक उपभोग्य सामग्री पाउन छोडेको स्थानीय उपभोक्ता बताउँछन् । ठाउँठाउँमा ठुल्ठूला पहिरो खसेकाले सवारी साधन सञ्चालन नभए पनि घोडा खच्चडसमेत हिँड्न नसक्ने अवस्थाले थप समस्या भएको छन्त्याल बताउँछन् । वर्षायामसँगै सडक अवरुद्ध हुने र सवारी सञ्चालन नहुने भएकाले केहीले वर्षायामका लागि आवश्यक खाद्यान्न संकलन गरे पनि अधिकांशले आर्थिक अभावका कारण जोहो गर्न नसक्दा भोकमरीको अवस्था आउनसक्ने संकेत देखिएको छ ।
जिल्लाको पश्चिम क्षेत्रको बुर्तिबाङबाहेक आसपासका अन्य गाविस खाद्यसुरक्षाका हिसाबले जोखिमपूर्ण रहेको कृषि विकास कार्यालयका वरिष्ठ कृषि विकास अधिकृत होमराज विष्टले बताए । ‘चामल भए मात्र सुरक्षित हुने भन्ने सोच सर्वत्र हाबी छ,’ विष्टले भने, ‘त्यसैले स्थानीय उत्पादनलाई प्राथमिकता दिएर उत्पादन गर्न र त्यही खाद्यान्नको रूपमा प्रयोग गर्न प्रेरित गर्ने अभियान चलाउने तयारी गरेका छौँ,’ कृषि कार्यालयका अनुसार सो क्षेत्रमा आलु, मकै, कोदो र फापर मात्र उत्पादन हुने गर्दछ । वर्षायाममा बाग्लुङ र बुटवलतर्फका दुवै सडक करिब चारमहिना अवरुद्ध हुन्छन् । असारदेखि असोज महिनाको अन्तिम सातासम्म वर्षा भइरहने भएकाले सडक मर्मत हुने सम्भावना कम रहेको यातायात व्यवसायी बताउँछन् ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौं । नेपालमा प्रायः सबै उपभोग्य सामग्रीको बजार मूल्यमा एकरुपता पाइँदैन । नियमित बजार अनुगमन नहुँदा भान्सामा नभइ नहुने चिनीको

काठमाडौँ। नेपालको ऊर्जा क्षेत्रको विकासका लागि एकपछि अर्को लगानी गर्दै आएको कर्मचारी सञ्चयकोषले तामाकोशी पाँचौँमा १२ अर्ब रुपैयाँ ऋण उपलब्ध

पूर्वी नाका काँकडभिट्टाबाट बङ्गलादेश निर्यात हुने सामानको तुलनामा बढी आयात भएको मेची भन्सार कार्यालयको तथ्याङ्कले देखाएको छ । आर्थिक वर्ष

काठमाडौं । महालेखा परीक्षकको ५८औं वार्षिक प्रतिवेदन सदनमा पेस गर्नुपर्ने समयमा आएर बल्ल ५७औं प्रतिवेदन प्रतिनिधि सभामा पेस भएको छ