फेरि फुट्ने भयो कांग्रेसको ट्रेड युनियन

१६ श्रावण २०६९, मंगलवार ०७:३५ मा प्रकाशित

काठमाडौं, १६ साउन । ट्रेड युनियन कांग्रेस (स्वतन्त्र)को सोमबार बसेको राष्ट्रिय समितिको बैठकले बहुमतबाट संगठनको नाम परिवर्तन गरी ुनेपाल ट्रेड युनियन कांग्रेस राखेको छ । तर, ६५ सदस्यीय युनियनको बहुमतले गरेको उक्त निर्णयको विरुद्ध देउवापक्षीय १७ जना केन्द्रीय पदाधिकारीहरु उभिएपछि कांग्रेसको भ्रातृ संगठन नेपाल ट्रेड युनियन कांग्रेस फुटको संघारमा पुगेको छ । सभापति सुशील कोइराला पक्ष र वरिष्ठ नेता शेरबहादुर देउवा समूहबीचको तीव्र विवाद रहंदै आएको परिवेशमा दुई ट्रेड युनियन एकीकरण हुँदा भएको सहमतिविपरीत गएर संगठनको नाम परिवर्तन गरेको विरोधमा देउवा पक्षले नोट अफ डिसेन्ट लेखेपछि उत्पन्न विवादले नेपाल ट्रेड युनियन कांग्रेस (स्वतन्त्र) फुटको संघारमा पुगेको हो ।

संस्थापन कांग्रेसको तत्कालीन ट्रेड युनियन कांग्रेस र देउवा पक्षको प्रजातान्त्रिक ट्रेड युनियन महासंघबीच एकीकरण हुँदा एकीकृत संगठनको नाम ट्रेड युनियन कांग्रेस (स्वतन्त्र) राखिएको थियो । देउवापक्षीय सत्र जनाले विधानबमोजिम राष्ट्रिय सम्मेलनमा प्रस्ताव पेस गरी दुई तिहाइ बहुमतबाट नाम परिवर्तन गर्नुपर्नेमा राष्ट्रिय समितिको बहुमतबाट जबर्जस्ती विधान र एकीकरण गर्दाको सहमतिविपरीत नाम परिवर्तन गर्ने निर्णय गलत रहेको र त्यसलाई स्वीकार गर्न नसकिने उल्लेख गर्दै ुनोट अफ डिसेन्टु लेखेका छन् । नोट अफ डिसेन्ट लेख्नेमा उपमहासचिव अयोध्या यादवसहित कोषाध्यक्ष ध्रुवचन्द्र गौतम, सदस्यहरू ऋषभदेव घिमिरे, ध्रुवराज पुरी, उषा भण्डारी, बिमला गैरे, तारा राई, ललितकला गुरुङ, केदारनाथ दाहाल, राजाराम ठाकुर, नुर मोहम्मद, भक्त लामा, कल्पना अधिकारी, कमला लामिछाने, सञ्जय मिश्र, दाबासाङ्गे लामा र रघुनाथ अधिकारी छन् ।

तत्कालीन प्रजातान्त्रिक ट्रेड युनियन महासंघका अध्यक्ष एवं ट्रेड युनियन कांग्रेस (स्वतन्त्रका आमन्त्रित सदस्य खिलानाथ दाहालले १७ जनाको लिखित असहमतिप्रति ऐक्यबद्धता प्रकट गरेका छन् । विधानविपरीत राष्ट्रिय सहमतिको बहुमतबाट संगठनको नाम परिवर्तन गरिएको विरोधमा दाहालले आमन्त्रित सदस्य र भवन निर्माण समितिको सदस्यसमेत बाट राजिनामा दिएका छन् । देउवा पक्षीय पदाधिकारी तथा सदस्यहरूले बहुमतको निर्णय जबर्जस्ती भएको भन्दै आफ्नो रणनीति तय गर्न एकरदुई दिनमा नै छुट्टै बैठक गर्ने भएका छन् ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौँ । प्रधानमन्त्री शेरबहादुर देउवाले मन्त्रिपरिषदको बैठक बोलाएका छन् । देउवाले आज (मंगलबार) दिउँसो ३ बजे सिंहदरबारस्थित प्रधानमन्त्रीको कार्यालयमा बैठक

रामेछाप । रामेछाप जिल्लाको सुनापती गाउँपालिकास्थित सादिडाँडाबाट काठमाडौं आउँदै गरेको यात्रुवाहक बस लुभु भीरमा दुर्घटना हुँदा ९ जनाको घटनास्थलमै मृत्यु

रामेछाप । रामेछापको सुनापातीमा यात्रु बाहक बस लुभुखोलामा दुर्घटनामा परेको छ ।  दुर्घटनामा  कम्तिमा ९ जनाको मृत्यु भएको प्रहरीले जनाएको छ । उद्धारकार्य जारी रहेकाले

काठमाडौं।उपत्यकाको सुरक्षा केन्द्र सरकार मातहत राख्ने विषयमा दलहरू विभाजित भएका छन् । सिंहदरवारस्थित राज्य व्यवस्था तथा सुशासन समितिको सभाकक्षा सोमबार भएको

आजको प्रमुख समाचार