सांसदको ट्वाईलेटमा त पानी छैन जनताको घरमा कहिले पुग्ला ?

२८ फाल्गुन २०७५, मंगलवार २१:४८ मा प्रकाशित

ललितपुर । वानेश्वरमा रहेको अन्तर्राष्ट्रिय सम्मेलन केन्द्र अर्थात् समग्र नेपालको नीति निर्माण हुने थलो । संघीय संसदको प्रतिनिधि सभा र राष्ट्रिय सभाका प्रतिनिधिहरुले अन्तर्राष्ट्रिय सम्मेलन केन्द्रको हलमा बसेर महत्वपूर्ण कानून बनाउँछन् ।

तर, त्यही अन्तर्राष्ट्रिय सम्मेलन केन्द्रमा जनप्रतिनिधि बनेर पुगेका महिलाले विशेष अवस्थामा दुःख पाउने गरेका छन् । उनीहरु महिनावारी भएमा बैठक नै छोडेर निस्किनुपर्ने बाध्यतामा छन् ।

सांसद महिलाका अनुसार संसदको शौचालयमा अधिकांश समय पानी हुँदैन । न त संसदमा महिला सांसदका लागि स्यानिटरी प्याडको नै व्यवस्था छ । त्यसैले महिनावारीको समयमा उनीहरुले संसद नै छाडेर निस्किनुपर्ने बाध्यता हुन्छ ।

केही समय अघि प्रतिनिधिसभा सांसद आशाकुमारी सुनारले संसदमा महत्वपूर्ण बैठक चलिरहँदा हलै छोडेर निस्किनुपर्यो । ‘बैठक चलिरहेको थियो । महिनावारी भएँ’ बैठक छोड्नुको कारण खुलाउँदै उनले भनिन्, ‘संसदको ट्वाइलेटमा न स्यानिटरी प्याडको व्यवस्था छ, न पानी आउँछ ।’

गएको शुक्रबारको बैठकमा सांसद सुनारले संसद बैठकमै कुरा उठाइन् । शौचालयमा पानी पनि छैन न त स्यानिटरी प्याड नै ।

उनीमात्रै होइन विमला विकले पनि सभामुखसँग संसदमै, ‘स्यानिटरी प्याड कहिले निःशुल्क हुन्छ साभामुख ज्यू ?’ भनेर प्रश्न गरिन् ।

आफूले प्रश्न गर्नुको कारण खुलाउँदै सांसद विकले महिला खबरसँग भनिन्, ‘संसदको ट्वाइलेटमा न पानी आउँछ, न त स्यानिटरी प्याड नै पाइन्छ ।’ उनका अनुसार पानी नहुँदा संसदको महिला शौचालयको प्यानमा अधिकांश समय महिनावारी हुँदाको रगत राताम्य हुन्छ ।

सांसद आशाले जस्तै उनले पनि शौचालयमा पानी र स्यानिटरी प्याड नहुँदा संसदको महत्वपूर्ण बैठक छोडेकी छिन् । ‘एकपटक त म आफैले संसद बैठक नै छोड्नुपर्यो’ अनुभव सुनाउँदै विमलाले भनिन्, ‘हामी यति नै बेला महिनावारी हुन्छौं भन्ने पक्का हुँदैन । महिनावारी हुँदा धेरैजसो संसदको ट्वाइलेटमा पानी हुँदैन ।’

प्रतिनिधिसभा सांसद उमा रेग्मीको अनुभव पनि उनीहरुको जस्तै छ । रेग्मी भन्छिन्, ‘शौचालय छ, पानी आउँदैन । महिला मैत्री छैन ।’

उनले महत्वपूर्ण कानून बनाउने अन्तर्राष्ट्रिय सम्मेलन केन्द्र नै महिला मैत्री नभएको गुनासो गरिन् । रेग्मी थप्छिन्, ‘बच्चा भएका सांसद महिला छन् । न बच्चालाई हेर्ने केयर सेन्टर नै छ ।’

प्रतिनिधसभाकाे तुलनामा राष्ट्रिय सभाकाे शाैचालय भने राम्राे रहेकाे सांसदहरुले बताएका छन् । राष्ट्रिय सभा सदस्य तथा राष्ट्रिय  सराेकार तथा समन्वय समिति सभापति दिलकुमारी रावल ‘पार्वती’ राष्ट्रिय सभा शाैचालय प्रतिनिधि सभाकाे तुलनामा राम्राे रहेकाे बताउँछिन् । यद्यपि शाैचालयमा नियमित पानी अाउँदैन । पानी अाउँदा पनि शाैच गरिसकेपछि पानी नगएर जम्ने समस्या रहेकाे उनले बताइन् ।

संसद सचिवालयका उपसचिव केशव अर्याल भने अन्तर्राष्ट्रिय सम्मेलन केन्द्रमा पर्याप्त र महिला मैत्री शौचालय रहेको दाबी गर्छन् ।

उनका अनुसार संसद हलभित्र दायाँ र बायाँ लबीमा २/२ वटा शौचालय छन् । हरेक पदाधिकारीको कार्यालय भित्र एउटा र बाहिर महिला पुरुषको बेग्लाबेग्लै शौचालय छ । भने, हल बाहिर पनि महिला पुरुषको बेग्लै शौचालय छ ।

महिला सांसदले पानीको विषयमा गरेको गुनासोबारे भने अर्याल एक/दुई दिन मगाएको समयमा पानी नआइपुगेकोले समस्या भएको बताउँछन् । उनी भन्छन्, ‘पानीको समस्या राष्ट्रिय समस्या हो । कहिलेकाँही एक दिन वा एकदुई घण्टा पानी हुँदैन ।’

उनले शौचालय भित्र प्याड राख्ने बाल्टी राखिएको बताए । निःशुल्क स्यानिटरी प्याड चाहिँ सरकारले नै नीतिगत रुपमा व्यवस्था गरेमात्रै सबै सरकारी कार्यालयमा झैं अन्तर्राष्ट्रिय सम्मेलन केन्द्रमा पनि हुने उनको भनाइ छ ।

‘स्यानिटरी प्याडको आवश्यकताका विषयमा पनि छलफल भइसकेको छ ।’ उनले भने, ‘संसद बैठकमै कुरा उठेपछि सरकारको ध्यानाकर्षण पक्कै होला ।

’श्रोत ः महिला खबर 

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौं । काठमाडौंको पश्चिम उत्तरतर्फ पर्ने नागार्जुनको जंगलमा डढेलो लागेको छ । नागार्जुनस्थित शिवपुरी राष्ट्रिय निकुञ्जको जंगलमा लागेको डढेलो निभाउनका

काठमाडौं । नेकपा (एमाले) झलनाथ खनाल र माधव नेपाल समूहले कञ्चनपुर जिल्ला कमिटी अध्यक्षमा तारा लामा, उपाध्यक्ष जीवन राज थापा,

काठमाडौं । नेकपा एमलेका नेता भीम रावलले तक्मामा चुच्चे नक्सा नराख्नुको कारणबारे प्रश्न उठाउनु भएको छ ।रावलले प्रधानमन्त्रीले यसबारे तुरून्त

काठमाडौं । सिरहाको लाहान नगरपालिका–२२ गड्डा चोकमा लुटेराको एक समुहले गोली प्रहार गरी एक जनाको हत्या गरेको छ । सुनचाँदी