पुल बनि नसक्दै भत्कन थाल्यो

१२ श्रावण २०६९, शुक्रबार १५:०५ मा प्रकाशित

कैलाली, १२ साउन । हुलाकी राजमार्गअन्तर्गत कनरी नदीमा निर्माण गरिएको पुल बनि नसक्दै निर्माण नसकिँदै जोखिममा परेको छ । कनरी नदीमा पानीको बहाव बढेपछि पुलको वारिपारिको जग कटानमा परेर पुल जोखिममा परेको हो । पुल निर्माण कम्पनीले पुलको दुवै किनारामा तटबन्ध नगरेका कारण नदीले कटान गर्दै गएकाले पुल जोखिममा परेको स्थानीयले बताए ।
धनगढी–८ मा रहेको पुल रसुवा–एलाइट जेभी निर्माण कम्पनीले निर्माण कार्यको जिम्मा लिएको हो । आर्थिक वर्ष ०६४/६५ मा पुल बनाउने सम्झौता भएपछि अढाई वर्षमा पुलको सम्पूर्ण काम सम्पन्न गरिसक्नुपर्ने भए पनि पाँच वर्ष बितिसक्दा पनि पुलको निर्माण २० प्रतिशत बाँकी छ । निर्माण सम्पन्न नहुँदै तत्कालीन निर्माण तथा भौतिक योजना राज्यमन्त्री देवी खड्काले पुलको उद्घाटन गरिसकेकी छन् ।
राज्यमन्त्री खड्काले पुल निर्माण सम्पन्न नहुँदै उद्घाटन नगर्न स्थानीयले गरेको आग्रह बेवास्ता गर्दै उद्घाटन गरेकी हुन् । उद्घाटन भएपछि पुल निर्माण कार्य जिम्मा लिएको कम्पनी सम्पर्कविहीन छ भने डिभिजन कार्यालयबाट सम्पूर्ण रकम भुक्तानी लिइसकेको पाइएको छ ।
‘पूरा नभएको योजना मन्त्रीले नै उद्घाटन गरेपछि निर्माण सम्पन्न नहुँदै पुल जोखिममा परेको हो,’ स्थानीयवासी तथा पूर्वसभासद् नारदमुनि रानाले भने, ‘पुल निर्माणको काम अधुरो छाडेकाले पनि कटान बढ्दै गएको छ ।’
वर्षौंदेखि कनरी नदीमा पुल नहुँदा कैलालीका फूलबारी, हसुलिया, उर्मा, पवेरा गाविसलगायतका मानिसले समस्या झेल्नुपरेको थियो । वर्षायाममा सो क्षेत्रका बासिन्दा सदरमुकाम धनगढी आउन भारतीय बाटो प्रयोग गर्नुपर्ने बाध्यता छ । ‘सदरमुकाम धनगढीसँग जोड्ने पुल निर्माण हुन थालेपछि खुसी भएका थियौँ,’ स्थानीय रतनलाल चौधरीले भने, ‘ठेकेदारले पुल निर्माण कार्य अधुरो छाडेर गएपछि पुल भत्किने अवस्थासँगै बस्ती बगाउला भन्ने डर पो भयो ।’
पुलको काम अधुरो रहेको र दायाँ–बायाँतिर नदीले कटान गर्न थालेपछि निर्माण कम्पनीलाई १ साउनमा डिभिजन कार्यालयले पत्र काटेको छ । नौ पिलर र एक सय १४ मिटर लामो रहेको पुल ६ करोड रुपियाँ लागतमा बनाइएको हो ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौँ ।चितवनमा कोरोना सङ्क्रमणको ग्राफ ओरालो लाग्दै गएको भए पनि जोखिम भने कायमै रहेको छ । चितवनमा सक्रिय कोरोना संक्रमितको

काठमाडौं । नेपालको परराष्ट्रमन्त्रीमा डा नारायण खड्का नियुक्त हुनुभएकामा भारतका बाह्य मामिलामन्त्री एस जयशङ्करले उनीप्रति बधाई ज्ञापन गरेका छन् ।

काठमाडौँ । दिवङ्गत पितृका नाममा प्रत्येक वर्ष आश्विन कृष्ण पक्षमा गरिने सोह्र श्राद्धका लागि आवश्यक पर्ने अपराह्नकालको समय निर्धारण गरिएको

काठमाडौं। सत्तारुढ गठबन्धनको बैठकले परराष्ट्रमन्त्रीमा डा. नारायण खड्कालाई नियुक्त गर्ने सहमति भएको छ । मंगलबार साँझ प्रधानमन्त्री निवास बालुवाटारमा बसेको