ओपन रिभर टर्वाइन प्रविधिबाट १ सय मेघावाट विजुली उत्पादन गरिने

९ श्रावण २०६९, मंगलवार १३:०२ मा प्रकाशित

काठमाडौँ, ९ साउन । ग्लो टेक सोलुसन्स प्रालिले आगामी तीन वर्षभित्र १०० मेगावाटको विद्युत् उत्पादन गर्ने भएको छ । नेदरल्यान्ड्सको टोकार्डा इन्टरनेसनलले आविष्कार गरेको ओपन रिभर टर्वाइन प्रविधि प्रयोग गरी नेपालका विभिन्न लघु तथा साना जलविद्युत् आयोजनाका माध्यमबाट विद्युत् उत्पादन गर्न लागिएको हो । सो कम्पनीका अध्यक्ष आङ गेल्मु शेर्पाले प्रथम चरणमा सो प्रविधि प्रयोग गरी रामेछापको खुर्काट र भलुवाजोर गाविसस्थित वडा नं ५ मा बगेको सुनकोसी नदीबाट विद्युत् निकालिने जानकारी दिनुभयो । यसका लागि नेदरल्यान्ड्स सरकारले ५० प्रतिशत सहुलियत दिन लागेको जनाइएको छ ।

यसैबीच सो प्रालि र टोकार्डा कम्पनीको सहकार्यमा नेपालमै टर्वान उत्पादन र जडान गरिने भएको छ । नेपालमा टर्वाइन उत्पादन भएपछि अन्य देशमा समेत निर्यात हुने विश्वास गरिएको छ । लोडसेडिङ अन्त्य गर्न र जलविद्युत्मा देशलाई आत्मनिर्भर बनाउन सो प्रविधिले सहयोग पुग्ने विश्वास गरिएको छ ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौँ । देशका विभिन्न नौ स्थानमा जडान गरिएको इन्टरनेट जुनसुकै बेला काटिन सक्ने भएकोे छ । इन्टरनेट सेवा प्रदायकहरुको छाता सङ्गठनका

सरकारले सूचना तथा सञ्चार क्षेत्रलाई मर्यादित, जिम्मेवार र सुरक्षित बनाउन राष्ट्रिय साइवर सुरक्षा केन्द्र स्थापना गर्ने भएको छ । सरकारले

काठमाडौँ । आगामी शुक्रबार हुने स्थानीय तहको निर्वाचनमा आज राति १२ बजेबाट मौन अवधि सुरु हुँदै छ । निर्वाचन अयोगले

काठमाडौँ । जुम्लाको हिमा गाउँपालिकामा पछिल्लो एक सातादेखि टेलिफोन सेवा अवरुद्ध भएको छ । नेपाल टेलिकम जुम्ला कार्यालयका अनुसार हिमा