ओपन रिभर टर्वाइन प्रविधिबाट १ सय मेघावाट विजुली उत्पादन गरिने

९ श्रावण २०६९, मंगलवार १३:०२ मा प्रकाशित

काठमाडौँ, ९ साउन । ग्लो टेक सोलुसन्स प्रालिले आगामी तीन वर्षभित्र १०० मेगावाटको विद्युत् उत्पादन गर्ने भएको छ । नेदरल्यान्ड्सको टोकार्डा इन्टरनेसनलले आविष्कार गरेको ओपन रिभर टर्वाइन प्रविधि प्रयोग गरी नेपालका विभिन्न लघु तथा साना जलविद्युत् आयोजनाका माध्यमबाट विद्युत् उत्पादन गर्न लागिएको हो । सो कम्पनीका अध्यक्ष आङ गेल्मु शेर्पाले प्रथम चरणमा सो प्रविधि प्रयोग गरी रामेछापको खुर्काट र भलुवाजोर गाविसस्थित वडा नं ५ मा बगेको सुनकोसी नदीबाट विद्युत् निकालिने जानकारी दिनुभयो । यसका लागि नेदरल्यान्ड्स सरकारले ५० प्रतिशत सहुलियत दिन लागेको जनाइएको छ ।

यसैबीच सो प्रालि र टोकार्डा कम्पनीको सहकार्यमा नेपालमै टर्वान उत्पादन र जडान गरिने भएको छ । नेपालमा टर्वाइन उत्पादन भएपछि अन्य देशमा समेत निर्यात हुने विश्वास गरिएको छ । लोडसेडिङ अन्त्य गर्न र जलविद्युत्मा देशलाई आत्मनिर्भर बनाउन सो प्रविधिले सहयोग पुग्ने विश्वास गरिएको छ ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

अमेरिकी अन्तरिक्ष निकाय नासाले मङ्गल ग्रहमा एक सानो हेलिकप्टर सफलतापूर्वक उडाएको छ। इन्जेन्युएटी नामको ड्रोन एक मिनेटभन्दा कम समय हावामा

काठमाडौं । सञ्चार तथा सूचना प्रविधिमन्त्री पार्वत गुरुङले नेपालमा ‘फाइभजी’ सेवा चाँडै नै परीक्षण गर्ने तयारी भइरहेको बताउनुभएको छ ।

काठमाडौँ । विदेशी वायुसेवा कम्पनीहरुले नेपाली आकाशमा उडान गर्दा अब दूरसञ्चार सेवा उपयोग गर्न पाउने भएका छन् । नेपाल दूरसञ्चार

नेपालको आफ्नै भू–उपग्रह (स्याटेलाइट) राख्न आवश्यक अध्ययनका लागि पाँच कम्पनी छनोट (सर्टलिस्ट) मा परेका छन् । स्याटेलाइटको अध्ययन गर्न नौ